Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ

Поняття земель населених пунктів та їх правового режиму

Землями населених пунктів визнаються землі, використовувані і призначені для забудови та розвитку міських і сільських населених пунктів та їх відокремлені кордоном від земель інших категорій. Межа населеного пункту зовнішня межа земель міського або сільського населеного пункту, яка відокремлює ці землі від інших категорій земельного фонду. Ця обставина є принципово важливим, оскільки освіта в межах населеного пункту особливо охороняється природного території (пам'ятки природи, дендрологічного парку), так само як і знаходження промислового підприємства, не означає, що в межах населеного пункту з'явилися землі категорії особливо охоронюваних територій і об'єктів або промисловості. Особливості використання і охорони таких земельних ділянок враховуються при проведенні містобудівного зонування, але всі землі в межах кордону міста (села) відносяться до категорії земель населених пунктів і потрапляють під її правовий режим.

Правовий режим земель населених пунктів - це особливий порядок регулювання життєдіяльності людей у межах міських і сільських населених пунктів, що здійснюється за допомогою встановлення суб'єктам стимулів і обмежень, дозволений і заборон в області дозволеного використання та охорони земель, визначених містобудівним, земельним, екологічним та іншим законодавством РФ і суб'єктів РФ, а також муніципальними правовими актами. Конкретні стимули і обмеження, дозволу і заборони правовласникам земельних ділянок з приводу використання і охорони в межах населених пунктів встановлюються правилами землекористування і забудови муніципальним правовим актом, що регулює використання і зміна об'єктів нерухомості за допомогою встановлення містобудівних регламентів.

Необхідно відзначити існування ряду об'єктивних відмінностей правових статусів міського і сільського населених пунктів. По-перше, принципова різниця полягає в тому, що міста зазвичай є самостійними муніципальними утвореннями (міськими округами або міськими поселеннями), або на території міста федерального значення створюються кілька муніципальних утворень - міських територій. У них представницькі та виконавчі органи місцевого самоврядування мають право самостійно розпоряджатися об'єктами муніципальної власності у відповідності з чинним законодавством, включаючи земельні ділянки. Сільські населені пункти самостійними муніципальними утвореннями, як правило, не є, входять до складу поселень або муніципальних районів, адміністративно підпорядковуються главі органу місцевого самоврядування і не мають, наприклад, власного бюджету, муніципальної власності і т. д.

По-друге, відмінності між міськими і сільськими населеними пунктами визначаються специфікою землекористування в них. Якщо в містах головною метою використання земель є розміщення виробничих, житлових, культурних, суспільно-ділових та інших подібних об'єктів, то в сільській місцевості головною метою є раціональне розміщення присадибних ділянок, територій для випасу худоби, а також ведення сільськогосподарського виробництва в межах сільського населеного пункту. Отже, правила землекористування і забудови (муніципальному правовому акті) повинна враховуватися специфіка землекористування міських і сільських населених пунктів під час проведення містобудівного зонування їх території зокрема, для того, щоб при відведенні земельних ділянок їх граничні розміри для сільськогосподарського використання істотно розрізнялися користь сільських населених пунктів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Територіальне планування і його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Містобудівне зонування та його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Правовий режим охорони та використання земель
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ІНШОГО СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Пожежа в населеному пункті та на промислових об'єктах
Територіальне планування і його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Містобудівне зонування та його значення у встановленні правового режиму земель населених пунктів
Правовий режим охорони та використання земель
Поняття земель спеціального призначення та їх правового режиму
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси