Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна

З кінця XIV ст. об'єднавча політика Москви набуває ряд нових рис. Московські правителі все частіше вдаються до насильства, санкціонуючи свої дії волею хана, а іноді обходиться і без неї. Сама Орда переживає глибоку кризу, розпадаючись на ворогуючі між собою частини, кожна з яких пред'являє свої права на "русский улус". У зв'язку з цим збільшується кількість розбійницьких походів на Русь. Потреба в князя, здатного організувати спільну ефективну захист, стає нагальною потребою.

На політичні процеси в Великоросії величезний вплив чинила сусідня Литва. Литовські князі повною мірою скористалися ослабленням Орди, зібравши під свою руку ядро давньоруських земель. Одночасно у Великому князівстві Литовському йшов процес зближення з Польщею, що, природно, вело до зростання польського католицького впливу в Литві. Православна еліта опинилася перед нелегким політичним, релігійним і культурним вибором, спонукав багатьох звернути погляди на Москву.

Василь I (1389-1425) з успіхом продовжив справу свого батька. Користуючись ускладненнями в Орді, він не пропускав нагоди розширювати межі своїх володінь. Василь отримав ярлики на Муромське і Тарусское князівства, важливим придбанням стало Нижньогородське князівство. Після нашестя Тохтамиша місцеві князі зайняли ворожу для Москви позицію. Василь Дмитрович задумав змінити становище. Він відправився в Орду до Тохтамишу "з великою честю і з дари" просити Нижньогородське князівство. До цього часу положення Тохтамиша похитнулося. У 1391 р. середньоазіатський правитель Тимур (Тамерлан) в районі Самарської Луки завдав йому нищівної поразки. Тохтамиш насилу втримався на престолі. В умовах насувалося нового зіткнення він гостро потребував коштів. У 1392 р. він продав ярлик на Нижній Новгород Василю I. Це був безпрецедентний випадок - равностатусное Нижньогородське князівство в порушення всіх власницьких прав, при живому князя і спадкоємців передавалося великому князю. Місцева політична еліта поспішно відступила від свого князя, визнаючи силу і вплив князя московського.

Після послідував в 1395 р. розгрому військ Тохтамиша на р. Терек на Русі очікували нового навали. Тимур досяг Дніпра і повернув до межі Рязанського князівства. Василь Дмитрович виступив назустріч грізної небезпеки. За завойовник мав інші плани. Розграбувавши Єлець, Тимур раптово повернув назад. Чудесне позбавлення приписали заступництва Богоматері: в цей час до Москви з Володимира була перенесена ікона Володимирської Богоматері.

Тохтамиш зі своїми прибічниками знайшов притулок у Литві. Тут він уклав договір з Вітовтом, згідно з яким литовський князь повинен був сприяти поверненню Тохтамиша на ординський престол, а Тохтамиш - вокняжению Вітовта "на всій землі руській". Це був небезпечний для Москви союз. Однак у серпні 1400 р. у битві на р. Ворсклі, лівій притоці Дніпра, Вітовт і Тохтамиш зазнали поразки від ставленика Тимура, нового ординського хана Тімур-Катлука.

Литовський князь був змушений відмовитися від своїх великих планів, однак це не завадило йому в 1404 р. завоювати Смоленське князівство. Василь Дмитрович, уникаючи загострення з Литвою, не проти цього приєднання. Але коли Вітовт намагався зміцнити свої позиції у Новгородській та Псковській землях, Москва рішуче виступила проти. У 1390 р. Василь одружився на Софії Витовтовнс, дочкою Вітовта. Династичний шлюб, безсумнівно, вплинув па відносини Василя з могутнім литовським князем. Тим не менш Василь Дмитрович не відмовився від самостійної політики. В цьому його підтримав московське боярство, опасавшееся у разі посилення Литви втратити прибуткові намісництва. Спалахнула між Москвою і Вільно війна 1406-1408 рр .. не виявила переможця. Напередодні зіткнення з Тевтонським орденом Вітовт пішов на укладення миру.

Повалення Тохтамиша дозволило Василю I припинити сплату "виходу". З цим не побажав миритися емір Едигей. В грудні 1408 р. його військо вторглося в московські межі. Василь Дмитрович був захоплений зненацька: татари звичайно уникали важких зимових походів. Ординці спалили безліч міст, у тому числі Переяславль, Ростов, Дмитрів, Серпухов, Нижній Новгород. Едигей розбив табір в селі Коломенському поблизу Москви, маючи намір оволодіти містом. Звістка про черговий смути в Орді змінило плани войовничого мурзи. Він рушив назад, попередньо взявши з москвичів величезний "окуп 3000 рубльов". Масштаби руйнування були такі, що сучасники порівнювали їх з навалою Батия. Але головне - Василь Дмитрович змушений був відновити сплату "виходу".

До кінця життя Василь Дмитрович виступав безперечним лідером серед північно-східних князів. Він зміцнив свої позиції на кордоні Новгородської землі, поставивши під контроль Волок Ламский, Торжок, Вологди та ін. його Великим успіхом стало захоплення Устюга Великого. Більшість удільних владик, що зберегли свою незалежність, перебували по відношенню до великого князя на положенні "молодих братів". Чимале число князів перетворилися в "подручников" великого князя. Звичайно вони вирушали намісниками в свої колишні уділи. Таких феодалів стали називати служивими або службовими князями. Однак питання про центр об'єднання руських земель не було остаточно вирішено. Здавалося, що першість у цьому процесі захопив литовський князь Вітовт.

Він об'єднав не лише Центральну і Південну Русь, у залежність від неї потрапили тверські і рязанські князі. Василь Дмитрович був змушений рахуватися з цією обставиною. Складаючи в 1423 р. духовну, він "наказав" свого малолітнього сина Василя "своєму братові і тестя, великого князя Вітовта".

Процес політичного об'єднання був перерваний феодальної війною, яка розігралася в роки правління Василя II Васильовича (1425-1462). Приводом став династичний конфлікт між князями московського будинку. У 1425 р. після смерті Василя I, князь Юрій Звенигородський відмовився присягати дев'ятирічного племінника. Свої права па московський престол він обґрунтовував посиланнями на "старшинство" і на заповіт Дмитра Донського, згідно з яким у разі смерті Василя I його спадкоємцем ставав наступний брат.

Зіткнення вдалося уникнути завдяки посередницькій діяльності митрополита Фотія і тиску Вітовта, який, як дід Василя II, виступав його піклувальником. Юрій відступив. Вітовт, однак, захищав не стільки права онука, скільки прагнув скористатися ситуацією і зміцнити свої позиції. У 1428 р. він рушив на Новгород. Василь Васильович по суті відмовився виступати в ролі новгородського князя, поцілувавши Вітовту хрест, "що йому не помогати за Новегороде, ні за Пскові".

Смерть Вітовта в 1430 р. змінила ситуацію в Північно-Східній Русі. Литовські князі опинилися втягнутими в междуусобную боротьбу, развязавшую руки суперникам Василя П. Спір про старшинство був перенесений в Орду. Хан старіючої Орди знову знаходив функції верховного арбітра. Тяжбу за ярлик в Орді виграв Василь II. Юрій Дмитрович не змирився з цим рішенням і пішов на відкритий конфлікт.

Почалася в 1433 р. війна тривала з перервами до середини 50-х років. Разюче, що виграв її Василь II поступався своїм супротивникам в досвідченості, талант, навіть вдачі: він пережив кілька поразок, багато разів втрачав московський стіл і тим не менш переміг. Результат боротьби таким чином залежав не стільки від особистих якостей суперничали князів московського будинку, скільки від могутності тих соціальних верств і владних інститутів, які надавали їм підтримку.

Звенигородський князь, двічі обійнявши великокняжий стіл, стикався з опозицією московської еліти. Можливо, обдарованого Юрію Дмитровичу вдалося б вирішити цю проблему, але через два місяці після вторинного сходження на великокнязівський стіл він помер (1434). На новій стадії Василь II зіткнувся з синами Юрія Дмитровича - Василем і Дмитром. При цьому Дмитро Юрійович (Шемяка) виступав у союзі з Василем Васильовичем проти старшого брата Василя Юрійовича, який оголосив себе великим князем. Боротьба закінчилася полоном Василя Юрійовича, якого осліпили за наказом Василя П.

Татарські орди часто з'являлися на кордонах держави. Онук Тохтамиша Улу-Мухаммед в 1438 р. захоплює Казань і стає засновником нової династії казанських ханів. У 1445 р. він розоряє Нижній Новгород. В кінці року в битві біля Суздаля сини Улу-Мухаммеда наносять великокнязівської раті поразку. Василь II опиняється в полоні.

Планів Дмитра Шемяки скористатися ситуацією і зайняти великокнязівський стіл завадило повернення Василя II. Однак умови звільнення виявилися настільки важкими, що викликали сильний гомін: населенню належало виплатити величезний викуп, у забезпечення якого Орді передавалися міста і волості. Це дозволило змовникам звинуватити Василя в "наведенні" на Русь ординців. У лютому 1446 р. прихильники Дмитра Шемяки захопили Москву, він став великим князем. Василь II (Темний) був засліплений і відправлений в ув'язнення в Углич.

Але московське боярство не бажала зміцнення на великокняжому столі правителів, пов'язаних з іншими князівствами. Це загрожувало еліті серйозними змінами в сталій системі службово-местнической ієрархії, відтисненням її від керма влади. Не випадково перша поява Юрія Дмитровича па московському столі в 1433 р. обернулася масовим результатом бояр і вільних слуг у Коломну, віддану в уділ низвергнутому Василю II: "Не повыкли галичьским князем служити". Земельна політика Василя II, який щедрими роздачами вотчин консолідував навколо себе московських бояр, забезпечувала стабільність і міцність його влади. Величезне значення для Василя II мала підтримка церкви. Засуджуючи дії Дмитра Шемяки, ієрархи одностайно висловилися за звільнення Василя з угличекого ув'язнення.

В середині 1446 р. Василь Темний з'явився в Твері. Союз з тверським князем Борисом Олександровичем був скріплений обручением дітей - майбутнього Івана III і Марії. У грудні за допомогою прихильників Василь Темний повертається на велике князювання. Проти Шемяки висунули звинувачення аналогічні тим, що двома роками раніше допомогли усунути Василя Васильовича - союз з татарами і наведення їх на Русь. Драматична боротьба тривала до 1453 р. В останній період Дмитро Шемяка шукав підтримки у Великому Новгороді, де і помер.

Війна, безсумнівно, сповільнила об'єднавчі процеси. Тим не менш беззаперечний її підсумок - зміцнення позицій великокнязівської влади. Ліквідовувалися більшість московських уділів, включаючи уділи синів Юрія Дмитровича. В результаті військових походів були приведені в покірність і інші землі, ворожі великому князю, - Новгород і Вятка. Більше того, зробивши висновки з подій, Василь II поділив землі між спадкоємцями таким чином, що старший син отримав вирішальну перевагу над братами. Вступив на престол Іван володів 16 великими містами, тоді як чотири його брата разом - 12. Це стало серйозною гарантією від нових усобиць.

Характерно, що навіть під час междуусобиц московське князівство продовжувало розширюватися. Розміри нових придбань не були вражаючими, але важливими з точки зору стратегічного положення. Зміцнюючи Окську украйну, московський князь придбав на півдні Венев і Тулу. Важливою оборонної заходом стало створення особливого "царства" - испомещение в районі Мещери казанського царевича Касіма з його ордою, в обов'язок якої ставилася захист російських рубежів. Приїзд царевича - результат міжусобної боротьби в Орді Улу-Мухаммеда. Його син Махмуд, захопивши владу, завершив освіту незалежного від Орди Казанського царства. Молодші ж сини, побоюючись старшого брата, від'їхали на Русь. Створення Касимівського царства - нове явище в російсько-ординських відносинах: вперше серед служилих людей московського князя з'являються ординські царевичі. З кінця XIV ст. почалися численні "виїзди" татар на російську службу. Вони приймали православ'я, багато з них ставали засновниками знатних дворянських родів.

В кінці правління Василя II отримали дозвіл накопичені протиріччя з Новгородом. У 1456 р. поразки під Русою змусило новгородське боярство почати переговори про мир. Яжелбицкий світ зберіг політичний лад Новгорода, однак позиції московського князя та його намісників посилилися. Усталилася влада Василя Темного і в Пскові, де з'явився великокнязівський намісник. Таким чином, до кінця правління Василя II були створені важливі передумови для подолання удільної роздробленості та створення єдиного держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна
Соціально-економічний розвиток Білорусі у першій половині 'XIX ст. Розкладання феодально-кріпосницької системи
Зовнішня політика Росії в першій половині XIX ст.
Китай у середині XIX - першій половині XX століття
Економіка Німеччини після Першої світової війни
Феодальна війна 1425-1453 рр
Перша половина XIX в
Участь Росії в Першій світовій війні
Перший етап Громадянської війни (кінець травня - листопад 1918)
СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ФЕОДАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси