Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Єгипет: тисячолітній досвід централізації

Витягнулися вздовж Нілу владно-господарські міські центри були зчеплені в Єгипет - єдину державу, яке стало контролювати не тільки перерозподіл створеного масовим працею суспільного продукту, але й усі сфери діяльності людей. Населення країни було зараховано до "свойственники" фараонів - "владик палацу", вважалися земним втіленням богині істини і справедливості Маат. Кожному поселянинові були приписані певне коло робіт і розміри податку. Податки збирали писарі - обліковці багатства фараонів. Наскільки велике воно було, свідчить наявність ієрогліфа, що означає тисячу тисяч: фігура людини, підняв руки від подиву перед таким великим числом. Головний чиновник (чаті) мав повноваження стягувати на користь держави і встановлювати межі кожного пасовища, кожного земельного наділу і храмового господарства. Виключного відання верховної влади підлягали зовнішня торгівля і виготовлення таких продуктів, як папірус (грамота була надбанням вузького кола "начальників") і ячмінне пиво (перший в історії цивілізації міцний напій - зілля для досягнення жерцями культового екстазу).

Країна фараонів проіснувала понад двох тисяч років (XXXI-XI ст. до н. е..), наполегливо відновлюючи, після декількох хаотичних періодів смут, принцип централізованого державного управління всіма виробляють господарствами. Поряд з державним сектором з'явилися і приватні вельможні господарства, але їх процвітання безпосередньо залежало від службового статусу і можливостей присвоєння державного майна. Звідси надлишок приписів і заходів по нагляду у законодавстві Єгипту.

Але утримання мас у покорі турбувало владу сильніше, ніж припинення можливостей чиновників щодо вилучення частини зібраного багатства на свою користь. Тому фараони вчили своїх спадкоємців: "Будь ворожий біднякам і прославляй вельмож".

Вавилонія: тривога про майновому розшаруванні

Дещо інший варіант суспільного устрою склався в Месопотамії. Вона, в порівнянні з долиною Нілу, за географічними умовами найменшою мірою була схильна до створення держави-довгожителя з охопленням всього річкового басейну. Міжусобиці міст і відкритість для нападів кочівників призвели до спонтанного розвитку різноплемінних царств, в яких структури державної централізації просто не встигали сформуватися. Найбільш видатну роль грав місто Вавилон ("Божі врата"), що виник (XX ст. до н. е..) в середньому Межиріччі, в місці зближення вигнутих русел Євфрату і Тигру.

Клинописні закони вавилонського царя Хаммурапі, висічені на базальтовій скелі (XVIII ст. до н. е..), відобразили картину досить складного диференційованого суспільства. Її визначало не тільки державне регулювання, але і мережа мінових відносин на основі закріплення функцій міри цінності і кошти платежу за дорогоцінним металом - сріблом (вагова одиниця сиклъ). Використання срібла посилило видачу позик у борг - лихварство - і процес звернення неспроможних боржників у рабство.

Судебник Хаммурапі зафіксував різноманіття форм землеволодіння (царська, храмова, общинна, крупна і дрібна приватна) та угод купівлі-продажу та найму, що поширювалися на орну землю та іншу нерухомість (сади, будівлі), худобу, рабів. Наймання вільної праці охоплював сільське господарство, будівництво, лікування.

Загроза стійкості режиму з боку мінових відносин (перехід державного майна в приватне володіння, масове збіднення) викликала законодавче опір у вигляді заборони продажу службових земельних наділів і регламентації мінової цінності найбільш ходових товарів (зерна, кунжутного масла, солі, вовни, міді). За предметом особливої турботи Хаммурапі стали захист і рятування малозаможних одноплемінників від боргового рабства. Судебник забороняв лихварям самовільно забирати врожай у разі несплати боргу, встановлював обмеження на вимоги приросту боргу (не більше третини позики натурою або п'ятої частини сріблом) і на термін поневолення дружини і дітей неспроможного боржника (не більше трьох років).

Звід законів вавилонського царя відбив нове розуміння державної мудрості розширення опори влади не тільки за рахунок військово-чиновницької та жрецької верстви (як у єгипетських фараонів), але і піклуванням про нижчих шарах населення. Хаммурапі проголосив, що всевидящий бог справедливості Шамаш ("Сонце") вручив йому закони для того, "щоб сильний не гнобив слабкого". Однак впоратися з згубними наслідками лихварства, який став справжнім бичем цивілізацій Родючого Півмісяця, не вдалося.

Тора про лихварстві

Розмах розорень і боргового рабства від лихварства був відображений в Торі - Законі, даному пророком Мойсеєм єврейського народу, з'явився на історичній арені в області Родючого Півмісяця. У книзі Дварим (Второзаконня), завершальній Мойсея, П'ятикнижжя Священного Писання Танаху (Старий Заповіт), кожному кредиторові пропонується в сьомий рік прощати борг соплеменнику, і при цьому не бути немилостивими, відмовляючи у позиці в наближенні сьомого року. Там же міститься протиставлення прощення боргу соплеменнику та стягнення боргу з чужинців і передбачення основоположника іудаїзму одновірців: "Ти будеш давати в борг багатьом народам, а сам не будеш брати в борг: і будеш панувати над багатьма народами, а вони над тобою не будуть панувати" (Повторення закону 15: 3,15: 6).

Святе Письмо відобразило в контексті долі єврейського народу і долі цивілізацій Єгипту та Месопотамії, залишилися найбільш вражаючими з товариств, заснованих на родючість великих річкових долин і бронзового озброєнні. Обидві ці цивілізації не отримали прямого продовження в подальшій історії людства - на відміну і від цивілізацій, що заклали основи Західного світу: іудейської і еллінської, - і від цивілізацій далекого Сходу: індійської та китайської. Це відмінність резюмовано в понятті "Осьового часу", введеному одним з найбільших філософів минулого XX в. К. Ясперсом (1881-1969).