Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Система Ло": експеримент і уроки

Кар'єра гравця

Крайнім типом прожектера-меркантилиста і водночас яскравим представником новоєвропейського кар'єриста, який поєднував азарт гравця з одержимість великою ідеєю' - в галузі мистецтва, павуки, промисловості або банківської справи - був шотландець Джон Ло (1671 - 1729). Син багатого золотих справ майстра і банкіра, з гарною зовнішністю, фізичної спритністю і гострим розважливим розумом, Ло з 20 років відзначався франтом в Лондоні. Він виходив переможцем у різних іграх-в м'яч, карти, ризикованих розвагах і дуелях зі смертельним результатом. Убивши суперника на дуель, був змушений виїхати до Голландії (у 1694 р.) і, подібно багатьом візитерам, вразився яскравою картиною процвітання цієї країни. Головну причину торгово-промислових успіхів Голландії Ло угледів в широкій доступності кредиту завдяки низькому рівню позичкового відсотка. З цим висновком, ознайомившись з діяльністю прославленого Вексельного Банку Амстердама, Ло вирушив далі в Італію, на батьківщину банківської справи, вивчивши його в деталях у Римі, Венеції, Флоренції та Неаполі. Одночасно Ло досяг такого мистецтва в азартних іграх, що, коли в 1708 р. він вперше з'явився в Парижі, через кілька місяців вже був висланий за розпорядженням генерал-лейтенанта поліції. Хоча ніхто не міг звинуватити новоявленого "Жана Класу" в нечесності, він настільки перевершував всіх в умінні комбінувати, холоднокровність і удачливості, що його участь у грі виявлявся надто руйнівним для інших.

Шанс

Однак особисте збагачення не стало головним для Ло, у якого вже дозріла велика ідея, викладена в книзі "Гроші і торгівля, розглянуті у зв'язку з пропозицією про забезпечення націю грошима" (1705), виданої в Единбурзі: банки складають "кращий засіб для збільшення кількості монети". Викликав повагу всієї Європи Вексельний Банк Амстердама, досвід якого вивчав Ло, був заснований на принципі рівноваги металевих резервів і вкладів. Ло вважав, що кредитні зобов'язання банку зовсім не обов'язково повинні повністю забезпечуватися вмістом його сейфів. Відсоток резервування може бути незначним, оскільки цінність грошей визначається масштабом обслуговуваного ними господарського обороту. Роздача банком позичок рівнозначна збільшенню кількості монети, що приносить дохід країні: "дається заняття більшому числу рук, торгівля розширюється, позики стають легше і дешевше".

Свій проект пожвавлення національної економіки паперовими грошима Ло запропонував спочатку парламенту рідній Шотландії. Ідея не зустріла схвалення; відхилили се також Генуезька республіка і герцог Савойський. Доповіли про проект Ло і потускневшему "королю-сонце" Людовика XIV, на схилі років ввергшему Францію у виснажливу "війну за іспанську спадщину", - той не захотів слухати. Але зате Ло познайомився з герцогом Орлеанським, який після смерті короля став регентом французького престолу і надав Ло шанс.

Історичний контекст

Війна за іспанську спадщину (1701 - 1714) остаточно спустошила Францію, і без того десятиліттями дорого платившую за честолюбство Людовика XIV. Підсумками його правління стали тяжке становище більшості селян і городян; порожня скарбниця (готівка не більше млн ліврів, очікувані за рік доходи не більше 4-5 млн ліврів) і величезний державний борг (понад 2000 млн ліврів). Сільські будівлі залишалися без найнеобхідніших робіт для підтримання їх у належному стані; поля давно не оброблялися, так як хлібороб не мав ні худоби, ні добрива, ні гармат, а голодовки були повсякденним явищем. Достатку не було і в основної частини дворянства і чиновництва, за винятком верхівки знаті і відкупників. Дійшло до того, що влада вилучила у духовенства ведення метричних книг і віддала на відкуп приватної компанії, і вимагання цієї компанії були настільки жорстокі, що викликали повстання селян в колись квітучої області Перигор. Завдяки щасливому випадку останнього генерального контролера фінансів при Людовіку XIV Демарэ (племіннику Кольбера) вдалося провести перекарбовування золотих і срібних монет, підданих до цього королівської псування. Однак інерція недовіри до королівської монеті залишилася: крім того, позичальники і орендарі, які взяли раніше довгострокові зобов'язання з розрахунку в гіршій монеті, тепер були зобов'язані платити кращою.

І в цей момент з'явився Джон Ло з ідеєю заміни готівки дзвінкою паперової "монетою" - банківським квитком. Ло стверджував, що паперові гроші в порівнянні з металевими зручніше і в розрахунках (швидше), і подільності (обмін великих одиниць на дрібні без будь-яких втрат), і в храпении (компактність), і в пересиланні (причому без відхилень цінності в різних місцевостях). Але головне - випуском банківських квитків можна довести кількість грошей в обороті до рівня, який необхідний для внутрішньої торгівлі, перенаправлення коштів у галузі, найбільш вигідні для країни, і забезпечення занять більшому числу людей з виплатою зарплати. Крім того, відпала б необхідність контролю за вивезенням готівки і припинилася б залежність від країн - власників запасів благородних металів. "Досить нерозважливо обмежувати продуктивні сили нації, ставлячи їх у залежність від тих матеріалів, які не в нашій владі", - писав Ло, маючи на увазі вживання паперових грошей замість металевих.

У 1716 р. Ло було дозволено заснувати Загальний банк з правом випуску паперових грошей; в 1717 р. - акціонерну компанію для колонізації долини Міссісіпі, оголошеної володінням французького короля (Луїзіаною) ще при Кольбере. Банк Ло у 1718 р. був перетворений в Королівський, а Миссисипская компанія - Західне суспільство, яке переросло в 1719 р. в компанію Всіх Індій, поглинуло Ост-Індську і Китайську компанії. Вона отримала право монопольної торгівлі на всіх морях. Джон Ло був обраний членом Паризької академії наук. У січні 1720 р. він став генеральним контролером фінансів Франції, якими фактично вже не перший рік керував.