Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Венеціанська школа XV ст.

Мистецтво Венеції Кватроченто обумовлено деякими особливостями. Вигідне географічне положення здавна зробила Венецію торговим центром. Венеція успішно торгувала як з феодальною Європою, так і з Сходом, що приносило купцям величезні прибутки. Влада в республіці належала кільком багатим аристократичним родинам. Структура влади практично не змінювалася. Аристократизация венеціанського правління сприяла розвитку у Венеції патриціанської культури. Благополуччя соціально-економічного життя затримало поява ренесансної культури в порівнянні з Флоренцією майже на півстоліття. Венеціанська школа формувалася під впливом французької і нідерландської живопису. Але головна особливість венеціанської школи - увагу до проблем колориту в живопису.

Історія венеціанської живопису починається з таких художників, як основоположник італійського медальєрного мистецтва Пизанелло і тонкий колорист, що віддав у творчості данину багатьом сюжетів і персонажів Євангелія, Джентіле де Фабріано.

Пизанелло (1392/95 - ок. 1455) - перший італійський художник, який приділяв величезну увагу малюнку як самостійного виду мистецтва. Ретельний рисувальник, він вибирає для своїх замальовок жахливу натуру: повішені, сліпа коняка, мертві тіла - все це ознаки готичного світосприйняття, але така прихильність деталізації надає його живопису природні риси. У пізній період своєї творчості в живопису фресок в церкві св. Анастасії у Вероні Пизанелло намагається поєднати свої готичні пристрасті з новими художніми ідеями.

Вітторе Карпаччо (1455/65 - ок. 1526) був художником реалістичного напряму венеціанської школи. Реалізм Карпаччо висловився в передачі міського побуту Венеції, її архітектури, пейзажів. У його живописі з'явилися перші безсюжетні картини, наприклад, "Куртизанки".

Як вже зазначалося, головною особливістю венеціанської школи було прагнення до пластичного колориту. Антонелло да Мессіна (ок. 1429/31 -1479) - перший живописець Венеції, який ускладнив завдання живопису, навчив венеціанців бачити світло, повітря, далекі і близькі предмети, м'якість і жорсткість кольору і форми. Багато вважають, що розвиток олійного живопису пов'язаний з ім'ям цього художника. Саме Антонелло да Мессіна першим натуралістично зобразив оголене тіло ("Св. Себастьян"). У картині "Св. Ієронім у келії" вперше з'являється справжній інтер'єр (італійці рідко писали інтер'єри). І нарешті, Антонелло був прекрасним портретистом ("Чоловічий портрет"). Його портрети відрізняються "живими" очами. Очі моделі дивляться на вас, тішаться, гніваються, зневажають. Як напише Б. Р. Віппер, "тільки перед портретами Антонелло ми розуміємо, що всі інші живописці Кватроченто писали не очі, а кам'яні або скляні кульки".

Мистецтво Високого Ренесансу

Отже, ми підійшли до останнього періоду італійського Відродження, який тривав недовго, всього 30 років, але називають його Високим Відродженням, або "золотим століттям". На початку XVI ст. (Чинквеченто) центром художнього життя Італії стає Рим. Прагнучи до об'єднання Італії під владою Риму, папи намагалися перетворити його на справжню столицю. З цим пов'язана меценатська політика пап. Основним замовником стає Ватикан. При Юлії II і Лева X в Рим стали стікатися кращі художники Італії. Імена геніїв, яким "золотий вік" зобов'язаний своєю назвою, відомі всьому людству: Леонардо, Рафаель, Мікеланджело, Джорджоне, Тіціан. Творчість цих майстрів вивчено та інтерпретовано багатьма поколіннями мистецтвознавців, філософів, культурологів. Причину небаченого злету творчого генія вчені розглядають по-різному, але майже всі сходяться в одному: художники "золотого століття" зросли на традиціях попередніх поколінь майстрів, які вирішили глобальні живописно-пластичні проблеми, підготували ґрунт, на якій гідно була втілена головна ідея епохи - людина-герой. Героями були титанами і самі художники, які продемонстрували нам неймовірний універсалізм людських здібностей, духовне та художнє перенапруження, довівши їх до межі. Після них почнеться маньєризм, роки наслідування і епігонства.

Мистецтво Високого Ренесансу відрікається від частковостей, незначних подробиць в ім'я узагальненого образу, заради прагнення до гармонійного синтезу прекрасних сторін життя. У цьому одна з головних відмінностей Високого Відродження від Раннього.

Леонардо да Вінчі (1452-1519) став першим художником, що наочно втілили цю відмінність. Вічний експериментатор і вічний мандрівник: його творча доля починалася у Флоренції, в майстерні Андреа Верроккьо, а закінчилася у Франції, в замку Клу, під заступництвом короля Франциска I. Під Флоренції він починає вирішувати свою головну мальовничу проблему - проблему світла як основного фактора пластичного єдності, як засоби органічного злиття фігур з простором, яке згодом розвинеться в знамените леонардовское сфумато і стане основою його живописної концепції. Але Флоренції Лоренцо Пишного проповідувала інші ідеї, була під впливом витонченого і лінійного мистецтва Боттічеллі і Леонардо їде в Рим, а потім в Мілан в якості інженера мостів, будівельних укріплень і виробника бойових снарядів. У Мілані він прожив 17 років і створив свої закінчені шедеври "Мадонну в скелях" і фреску "Таємна вечеря" для трапезної монастиря Санта-Марія делле Граціє. Покинувши Мілан, Леонардо знову повертається у Флоренцію, де пише "Мону Лізу" і вівтарну картину "Свята Анна". Першим вчителем Леонардо був Андреа Верроккьо. До часу відходу з майстерні Верроккьо дослідники відносять "Мадонну з квіткою" ("Мадонна Бенуа", як вона називалася раніше, на ім'я власників). У цей період Леонардо, поза сумнівом, деякий час перебував під впливом Боттічеллі. Його "Благовіщення" по деталізації ще виявляє тісні зв'язки з Кватроченто, але спокійна, досконала краса фігури Марії і архангела, колірний лад картини, композиційна упорядкованість говорять про світогляд художника нової пори, характерному для Високого Ренесансу.

Втіленням леонардівського ідеалу жіночої краси, уособленням високої материнської любові став створений в техніці темпери образ "Мадонни Літта". Лаконічність і врівноваженість композиції - фігури зображені на тлі симетричних прорізів вікон, за якими синіє гірський пейзаж, - лише підсилює враження від прекрасного одухотвореного обличчя Марії та дитячої жвавості дитини.

Найбільшою роботою Леонардо в Мілані, вищим досягненням його мистецтва була розташована уздовж стіни трапезної монастиря Санта-Марія делле Граціє фреска на сюжет "Таємної вечері" (1495-1498). Розпис із центральною фігурою Ісуса підпорядкувала собі весь інтер'єр трапезній. Це леонардовское вміння володіти простором великою мірою проклало шлях Рафаеля і Мікеланджело.

Христос востаннє зустрічається за вечерею зі своїми учнями, щоб оголосити їм про зрадництво одного з них: "Істинно кажу вам, один з вас зрадить мене". Цей сюжет, який є кульмінаційною подією в Євангелії, писали багато художників Кватроченто, але ми пам'ятаємо тільки погано збереглася "Таємну вечерю" Леонардо. Про неї так багато написано, що вона стала своєрідним міфом, "наріжним каменем всіх уявлень про мистецтво" (Гете). Композиція розпису традиційно проста: за столом Христос і учні. Драматизм події переданий за рахунок контрасту мовчання Христа і бурхливого сум'яття всіх без винятку учнів. Що прагнув передати інтелектуал Леонардо, який працював два роки над розписом, який написав фігури апостолів, в півтора рази перевищують людський зріст? Леонардо прагнув виявити в художній формі зв'язок події, що происшли з психічної даністю самих різних характерів, "звести духовний процес у сферу художньо посиленого впливу" (М. Дворжак), показати драму характерів. Підтвердження тому - велика кількість малюнків, що належать до цього періоду, в яких Леонардо намагався зафіксувати різні психічні стани людей.

Портрет Мони Лізи (Джоконди) - шедевр портретного мистецтва. А філософія шедевра полягає у "спробі втілити неможливе, це результат погоні художника за ідеєю, це шлях, на якому художник приречений перевершувати самого себе. Суть шедевра не виконаному, а в нездійсненний. Це не портрет-документ, а портрет-концепт". Важко уявити, що доля цього портрета була далеко не безхмарним. Не погодившись із замовником, Леонардо залишив портрет у себе і відвіз його до Франції, де він довгий час зберігався в запасниках спочатку палацу Фонтенбло, а потім Версаля, не викликають особливого інтересу. І тільки в 1851 р. був вивішений портрет в залі Лувру. Композиція портрета цілком типова для Раннього Відродження: людина панує над Всесвітом. Нереальний, фантастичний пейзаж на задньому плані надає таємничу невловимість образу. У Джоконді немає внутрішньої скутості, вона абсолютно вільна. Скільки слів написано про її усмішці і очах, в яких є розум, іронія, поблажливість. Вона все знає про вас і все розуміє. Так вміють дивитися тільки розумні і красиві жінки. Це портрет самого життя.

За п'ять років до смерті Леонардо намалював автопортрет. Малюнок виконаний сангіною. Ми бачимо старого, втомленого від життя і розгубив всі ілюзії. "Особа з благородними бровами, владними, схожими на печери очима і хвилясті потоком бороди передбачає особи дев'ятнадцятого століття, збережені для нас фотографічної камерою, - Дарвіна, Толстого, Волта Вітмена. Час, вічно ставить спектакль людського страждання, піднесло їх на недосяжну висоту". Леонардо був найвидатнішим художником свого часу, генієм, який відкрив нові горизонти мистецтва. Він залишив після себе небагато творів, але кожне з них стало етапом в історії культури.

Рафаель де Санті (1483-1520) - великий художник умбрийской, а потім і римської школи. Чистий геній, який з'єднав в своїй творчості традиції античності і дух християнства. У його мистецтві віднайшли зріле вирішення два основних завдання: гармонія образів через пластична досконалість людського тіла, у чому Рафаель наслідував античності, і складна багатофігурна композиція, передавальна все різноманіття світу. Рафаель досяг вражаючою свободи в зображенні простору та руху в ньому людської фігури, бездоганної гармонії між середовищем і людиною. Він був генієм композиції і мадонн. Його мистецтво стало основою для всіх майбутніх академій.

Різноманітні життєві явища під пензлем Рафаеля просто і природно складалися в архитектонически ясну композицію, але за всім цим стояли сувора вивіреність кожної деталі, невблаганна логіка побудови, мудре самообмеження, що і робить його твори класичними. Творча біографія Рафаеля пов'язана з трьома містами: Перуджо, де він написав "Заручини Марії" під впливом свого вчителя, умбрийского художника Псруджино, і першу свою мадонну ("Мадонна Конестабіле"), де позначилися особливості образної трактування: тонкий ліризм і гармонія, а також Флоренцією і Римом.

Протягом свого короткого життя Рафаель був зайнятий пошуками ідеального, гармонійного образу, щоб втілити його в мадонні. Він зумів виразити найтонші відтінки почуттів в ідеї материнства, так зрозумілого всім. Його мадонни не вимагають ніякого пояснення, їх треба покірно споглядати як чудесне явище. Він напише багато мадонн: "Мадонна в зелені", "Мадонна з дитиною", "Мадонна у кріслі"; всі вони різні за композицією, але кожен раз образ незмінно поєднує в собі велич і незахищеність.

Одне з найбільш досконалих творів Рафаеля - "Сикстинська мадонна" - було написано у 1516 р. для бенедиктинського монастиря Сан-Сісто в П'яченці і тепер знаходиться в Дрездені. Це вівтарна картина, на якій зображені Марія з немовлям, св. Варвара і папа Сикст П. Фігури чітко вимальовуються на тлі світлого неба. Рафаель зобразив Марію з немовлям не на землі, як усіх своїх мадонн, а йде з небес. Богоматір, юна і чарівна, постає перед нами як чудесне явище. Завісу відкрито, Марія, оточена золотистим сяйвом, несе на руках сина, одночасно притискаючи його до себе та віддаючи. Вираз обличчя Марії складно, в ньому немає твердої рішучості і героїчної готовність до жертви, "тут все молитовний жах" (Гете).

Найбільший талант Рафаеля як майстра монументального живопису проявився, коли він отримав від папи Юлія II замовлення на розпис особистих папських покоїв (станс) у Ватикані. Темою фресок були обрані чотири духовні сили, на яких тримається християнська культура, - теологія, філософія, поезія і юриспруденція. Цикл розписів починається з фрески, що носить назву "Диспут", де йдеться про таїнство євхаристії. У величезному полукружии арки зображені два світу, земний і небесний, де розташувались люди вільні й товариські. У парній розпису, іменованої "Афінська школа", представлено збори філософів і вчених античності. В центрі композиції Платон і Аристотель, по боках на сходах широких сходів розташувалися мудреці старовини. Незважаючи на те, що основна ідея цих розписів повинна була полягати в прославлянні християнства, художня реалізація цієї програми Рафаелем - людиною свого часу - вилилась у перемогу світського начала над церковним.

Рафаель був чудовим портретистом. У його портретах є прагнення розкрити складний світ особистості, робить історію. Такі портрети двох пап Юлія II і Лева X, портрет Балдассаре Кастільйоне письменника-гуманіста.

Третій видатний майстер Високого Відродження - Мікеланджело Буонаротті (1475-1564), центральна постать історії мистецтва. Його життя і творчість не залишало байдужим людство протягом усієї подальшої історії і служило предметом натхнення для письменників (Ірвін Стоун "Муки і радості", Роландо Кристофанелли "Щоденник Мікеланджело несамовитого"), поетів (А. Вознесенський "Мій Мікеланджело"). Мікеланджело "перший перетворив свою творчість в неписаний "роман" про самому собі - "роман випробування". Світ цього "роману" - арена боротьби і випробування героя; події, пригоди - пробний камінь для героя. Герой дан завжди готовий і незмінний" (М. М. Бахтін). Бунтівний геній, який прожив довге життя і до кінця відстоював ідеали гуманізму, незважаючи на те, що насувалися інші часи. Головною темою його творчості був могутній і прекрасний, сильний духом і тілом людина. Мікеланджело був неперевершеним майстром передачі пластики людського тіла. Він почав свою художню кар'єру у Флоренції під заступництвом Лоренцо Медичі, але його творча доля пов'язана з Римом. Його основним замовником був Ватикан в особі пап Юлія I і Климента VII. В 1496 р. молодий художник приїжджає в Рим, де створює свої перші принесли йому славу твори "Вакх" і "П'єта".

Геніальність рішення теми "П'єти", улюбленого сюжету Середньовіччя, полягає в тому, що Мікеланджело зобразив зовсім юну Марію, що тримає на колінах мертвого Христа, цим самим порушивши всі традиції і наповнивши сцену тихою печаллю і нерухомим відчаєм. Вся сила страждання втілена у важкому лежить на руках матері Христа з закинутою головою і безсило впала рукою.

Повернувшись в 1501 р. у Флоренцію, Мікеланджело за дорученням Синьорії взявся виліпити фігуру Давида з зіпсованою до нього невдалим скульптором мармурової брили. У 1504 р. Мікеланджело закінчив п'ятиметрову статую, названу флорентійцями "Гігантом" і поставлену ними перед палаццо Веккьо, міською ратушею. Микеланджеловский Давид на відміну від Донателло і Верроккьо не хлопчик, а чоловік у повному розквіті сил, готовий до сутички. Енергія і потужність, що наповнюють цей пластичний образ, можуть розтрощити будь-яку силу. На наших очах народжується герой, велетень, якому підвладний земний світ. Новизна трактування Давида полягала в передачі класичної правильності оголеного чоловічого тіла, що відразу відсилає нас до античній скульптурі. Недарма у всіх художніх вузах і понині штудируются деталі фігури й обличчя атлета.

Наступною роботою стала розпис плафона Сікстинської капели при Ватиканському палаці, над втіленням свого геніального грандіозного задуму художник працював чотири роки.

Центральну частину стелі Мікеланджело розписав сценами священної історії, починаючи від створення світу. Кожен з епізодів представлений як акт світової та людської драми. Смисловим центром всього ансамблю розписів є простягнуті один одному руки Бога і Адама, які так і не стикнуться у Всесвіті. Їх "невстреча" - метафора духовної сутності акту створення людини. Композиції обрамляють створюють ілюзію архітектури написані карнизи і мальовничі тяги-прямокутники, що підкреслюють і збагачують реальну архітектуру плафона. Нижче - величезні фігури пророків і сивіли, а в арках над вікнами (нети) предки Христа, зайняті, як прості люди, повсякденними справами, і сцени з Біблії. В цих фігурах на перше місце майстер знову-таки виводить красу людського тіла, яка для нього важливіше священного сюжету.

У 1513-1516 рр. Мікеланджело виліпив постать Мойсея і рабів для надгробка папи Юлія II. Образ Мойсея - один з найсильніших у творчості майстра. Мойсей - грізний владика, сповнений сили і діяльності. "Це дух, не знає меж. Це апофеоз божественного начала в людині", - напише Макс Дворжак. Фігури рабів не ввійшли в остаточний варіант гробниці. Звільнення духу з матерії через символіку кайданів, які бранці намагаються розірвати, - в цьому полягає сенс скульптур.

Період роботи над гробницею Медічі був важким для Мікеланджело і всій Італії. Вторгнення іспанських військ і розграбування Риму спричинили за собою повстання у Флоренції проти Медічі. Робота над гробницею тривала 14 років з великими перервами. Весь ансамбль капели несе на собі відбиток тривоги і безвиході, що особливо підкреслено в постатях-алегоріях, розташованих на саркофагах: "Ранок" і "Вечір" в надгробку Лоренцо, "Ніч" і "День" в надгробку Джуліано. Скульптури занадто великі, неспіврозмірні кришці саркофага і, здається, неминуче повинні зісковзнути з неї, але розташована в центрі статуя герцога урівноважує композицію, утворюючи стійкий трикутник. Капела Медичі є унікальним пам'ятником похоронного ансамблю, потужного синтезу скульптури й архітектури.

Велич Мікеланджело в тому, що він всю свою художницьку життя болісно шукав адекватні художні форми для вираження божественного задуму людини як вершини творіння.

Історія Венеції XVI ст. вигідно відрізнялася від драматичних колізій, які переживали в цей період інші італійські держави. "Царицею Адріатики" називали Венецію сучасники, яким вона здавалася якимсь земним раєм. Казково багатий і благополучний місто, де влада перебувала в руках патриціату - групи знатних родин - і де вплив церкви на політичне і духовне життя було зведено до мінімуму, жив абсолютно світським життям. У центрі уваги венеціанців були образотворче мистецтво, музика, література. Книги друкувалися в численних міських друкарнях і користувалися великим попитом. Венеціанські гуманісти збирали домашні бібліотеки, вивчали грецьку мову, займалися перекладами античних мислителів, колекціонували живопис, будучи основними замовниками.

Найбільш повно життєві ідеали венеціанських живописців знайшли відображення у станковій картині. Картина була предметом розкоші і відповідала індивідуальним смаком замовника. Здатність венеціанських живописців відчувати красу навколишнього світу, гармонію людини і природи і пробуджувати у глядача здатність емоційно переживати зображений на полотні світ була справді унікальна. Творчість Джорджоне і Тиціана, двох видатних колористів, стали основою венеціанської школи і визначило шлях живопису на наступні століття.

Венеціанського художника Джорджо да Кастельфранко, прозваного Джорджоне (1476-510), вважають одним з найбільш загадкових і привабливих художників італійського мистецтва. Джорджоне першим з художників Венеції пише картини на міфологічні та літературні сюжети, вводить в реальний пейзаж живопис і зображення оголеної жіночої фігури. Він сформувався як художник в духовній атмосфері гуманізму, поезії, музики. Цінителями і замовниками його робіт були близькі йому за духом гуманісти. Джорджоне був музикальний, добре співав і грав на лютні. Він і в живописі зображує не події, не історії, а мотиви. До ранніх робіт належить вівтарна картина "Мадонна да Кастельфранко", в якій Джорджоне перетворив схему священного співбесіди в сцену поминання. Сумна Марія сидить високо на престолі, на задньому плані величний краєвид. Вся робота пройнята сумом, і тільки пейзаж, як послання художника, прояснює печаль. Одна з найбільш загадкових картин Джорджоне - "Гроза". Можна нескінченно довго імпровізувати з приводу цього мотиву, але остаточно розгадати задум художника, який зобразив на грозовому тлі жінку, що годує немовля, і пастуха, не вдається нікому. Поезія Джорджоне полягає не лише в задумі, а й в самої живопису. Природа і оголена жіноча модель - улюблена тема художника - повністю втілилися в його "Сплячої Венери". "Джорджоне показав Венеру без міфології, без символіки, без середньовічного страху перед наготою - просто чудовою жінкою і притому сплячої. Так близько, впритул підійти до життя ніхто з художників Ренесансу ще не насмілювався" (Б. Р. Віппер). "Сільський концерт" - одна з останніх і найбільш довершених робіт Джорджоне, де живописно-пластична концепція художника знайшла вираження в повній мірі. Щаслива країна Аркадія зображена у "Концерті", "ідеальне царство совершеннейшего блаженства і абсолютної краси, втілення невимовного щастя, оточеного, однак, меланхолійної ніжною аурою печалі" (Е. Панофский). Після ранньої смерті Джорджоне (він помер від чуми) провідним майстром венеціанської школи стає Тіціан.

Тіціан Вечелліо (1477-1576) був помічником і учнем Джорджоне, увійшов в історію як найбільший колорист. За своє довге життя Тіціан написав величезну кількість картин на міфологічні та біблійні сюжети, писав портрети, як і Джорджоне, любив писати оголену модель. Його мистецтво наповнений земним повнокровним відчуттям, яке він виражає через колорит, який є головним організуючим початком у картині. У Тиціана на рідкість щаслива доля. Ще Вазарі зазначив, що "він від неба нічого не отримував, крім щастя і благополуччя". До раннього періоду його творчості належать роботи, де ще відчувається вплив Джорджоне ("Флора", "Саломея", "Циганська мадонна"). Початок власного творчого методу у Тиціана проявилося в його трьох роботах: "Динарій кесаря", "Любов земна і небесна", "Юнак з рукавичкою". У цих роботах чітко позначилися ті риси, які будуть розвиватися в його мистецтві в подальші періоди. У "Динарії кесаря" представлено психологічний протиставленні двох образів - Христа і фарисея. Фарисей простягає Христу монету, і у відповідь Христос каже: "Віддавайте кесареве кесареві, а Боже Богові". Зіткнення добра і благородства Христа з ницістю і підлістю потворного фарисея підкреслено Тіціаном композиційним рішенням картини - фігура фарисея урізана, він як би вторгається в ясний, спокійний світ Христа. В картині Тиціана "Любов земна і небесна" вже в повному блиску проявляється живописне обдарування майстра в зображенні голого жіночого тіла на тлі пейзажу. Загадковий алегоричний сюжет наповнений символами. Але не сюжет, який намагаються розгадати мистецтвознавці, а краса жіночого тіла на тлі листя, блискучого атласу, залитого золотим сонячним світлом пейзажу є головним змістом цієї картини. Можна сказати, що в гімні красі суть живопису Тіціана.

Період зрілості і тріумфального успіху Тиціана починається з картини "Вознесіння Марії", виконаної для церкви Санта-Марія ден Фрарі у Венеції. За красою мальовничого рішення, потужної емоційної наповненості, масштабом ні до, ні після Тиціана в історії венеціанського мистецтва подібного зображення створено не було. Відтепер за Тіціаном міцно утвердилася слава першого живописця республіки. Радість буття, чуттєва краса людського тіла з повною силою знайдуть втілення в міфологічних картинах Тиціана ("Свято Венери", "Вакханалія", "Вакх і Аріадна"). Його картини сповнені і філософського сенсу; так, "Алегорія часу, керованого розумом", як би продовжує ранню картину художника про трьох віках людини, - це роздуми зрілого майстра про швидкоплинність людського буття, про мудрість, яка приходить до людини лише в кінці його земного шляху.

Портрети Тиціана - особлива сторінка в історії європейського мистецтва. За глибиною психологічного аналізу, багатства і складності внутрішнього світу портрети Тиціана далеко перевершують все, що було створено епохою Відродження. У його портретах поєднується парадність з глибоким психологічним реалізмом. Історична значимість і високий соціальний статус моделі не применшують її людських рис, дуже тонко помічених художником, - духовного благородства і розчарування, самотності і гордості ("Портрет Карла V", "Портрет папи Юлія II", "Портрет молодої людини", "Портрет невідомого з сірими очима", "Портрет папи Павла III з кардиналом Алессандро Фарнезе і герцогом Оттавіо Фарнезе").

Пізній період творчості Тіциана відзначений трагічним сприйняттям світу ("Несення хреста", "Святий Себастьян", "Оплакування Христа", "Покарання Марсія"). У цих роботах Тіціан назавжди прощається з ідеями гуманізму, розуміючи, що світ жорстокий, що ніщо не здатне врятувати людину, і навіть мистецтво не в силах змінити невблаганний хід подій. Вплив мистецтва Тиціана на європейську живопис величезна. Без Тиціана важко уявити "золотий вік" європейського мистецтва, творчість Рубенса, Рембрандта, Веласкеса.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Венеціанська школа XV століття
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
Класична школа наукового менеджменту
Високий Ренесанс у Венеції
Високий Ренесанс у Середній Італії
Ренесанс
Б. Високий інтелектуалізм Сократа, Платона і Арістотеля (IV ст. до н. е.)
Північний Ренесанс
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси