Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. Геополітика як боротьба панидей в інформаційному просторі

Панидеи та їх роль в геополітиці

Ще століття тому, на початку XX ст., Карл Хаусхофер пророчо писав про те, що в геополітиці панидеи, тобто ідеї-концепції, що охоплюють цілі народи і проголошують широкі цілі, які стають формами організації земного простору, стануть "життєвими формами майбутнього", здатними воскреснути з небуття і навіть майстерно ухилитися від допитливого втручання науки. Сьогодні, в епоху становлення інформаційного суспільства, ми є свідками боротьби в інформаційному просторі панидей саме як "життєвих форм майбутнього" - форм організації світового геополітичного простору ХХІ століття. Пан-Америка і пан-Європа, пан-Євразія, пан-Китай і панісламізм - ось далеко не повний перелік геополітичних панидей, цілком виразно заявили про себе на початку нового століття. І якщо головне завдання геополітики - науки про розподіл і перерозподіл влади в просторі - полягає у передбаченні "без гніву і пристрасті", то в першу чергу геополітичний прогноз повинен спиратися на дослідження життєвої сили сучасних панидей, які генерують енергетику світових цивілізацій в геополітичному просторі.

Всі сучасні панидей мають давнє коріння, вони сформувалися на основі етики світових релігій. Найвидатніші полководці та державні діячі минулого і сьогодення, апелюючи до категоричною імперативам панидей, були сповнені гордості, що в них є частинка справжньої тюркської, слов'янської або арійської крові і їх тягнуть у минуле притягують зв'язку з Олександром Невським, ханом Батиєм, Чингісханом або Олександром Македонським. Однак особливо слід підкреслити, що геополітики визнають панидеями тільки ті ідеї-концепції, які зуміли піднятися над відверто завойовницьким і эксплуататорским мисленням і виступити носіями культурних місій, звертаючись до всіх без винятку, а не тільки до здобув верх пануючого шару. Це особливо вірно сьогодні, в епоху глобалізації і становлення єдиного взаємозалежного світу, не знає жодних протекціоністських бар'єрів і кордонів.

Змагання панидей в новому столітті відбувається в інформаційному просторі, і канали комунікацій усього світу стають віртуальним силовим полем геополітичної боротьби - на перший погляд невидимою і безкровною, але в дійсності жорстокою і нещадною.

Проміжні підсумки цієї глобальної боротьби за простір стають зримими і реальними після чергових "гуманітарних антитерористичних операцій", в результаті яких на карті світу зникають цілі держави та народи, затавровані засобами масової інформації як "вісь зла".

Аналіз зіткнення панидей в інформаційному просторі вимагає особливого динамічного - підходу, на противагу звичній статичної політичної аналітики. Тут, в інформаційному просторі, щоб відокремити істину від фальші, потрібне постійне спостереження за силовим полем стикаються панидей, які часто посилають свої розряди один проти одного в зовсім несподіваних напрямках. Об'єктивне ретроспективне виклад при відступі хоча б на кілька років назад, як в інших науках, в цьому випадку принципово нездійсненно: потрібен сучасний погляд на актуальні можливості панидей в сьогоденні і їх потенціал в майбутньому.

Про це досить образно написав К. Хаусхофер: "Такий розгляд панорами знаходиться на повному ходу машинного залу - доля не кожного, хто був привчений до статичної точки зору, тому такий виражений динамічний підхід здається незручним. Однак саме природні, успішно виростають на грунті, обумовлені природою основні риси та напрямки - це і є те, що залишається, більш того, зміцнюється і заново дозволяє скласти уявлення про просторові можливості визначаються волею маневрів... Поставивши повітряний замок з паперу на твердий ґрунт, ми повинні не тільки направити на нього штучний світ, але і піддати її бурі і грози..."

Той факт, що 85% світової інформації виробляють сьогодні Сполучені Штати Америки, на перший погляд робить результат віртуальної боротьби за простір визначеним і неминучим. Але політична історія завжди була парадоксальною і непередбачуваною, так як в противному випадку вона незмінно приносила б лаври тільки торжествуючої силі. Однак на самому крутому віражі несподівано лунали фатальні слова: "Горе переможцям!" - і починався новий етап світової історії. Хто ж сьогодні виголосить цю сакраментальну фразу?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітика пострадянського простору
Боротьба з тероризмом
Символічний капітал культури у віртуальній боротьбі за простір
Функціонування держави в інформаційному просторі
Російська школа геополітики
Євразійська панидея: континентальний блок
Предметне поле і основні категорії геополітики
Континентально європейська школа геополітики
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Сучасна континентальна геополітика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси