Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В XIX СТОЛІТТІ

Нова епоха в європейській художній культурі починається, природно, не з перших чисел нового століття. Початок їй поклала Французька революція 1789-1794 рр. З цього часу різко змінюються шляхи розвитку і архітектури, образотворчого мистецтва.

XIX століття відзначено постійним протистоянням творчої особистості і суспільства. Найгостріші проблеми ставляться насамперед у літературі, саме вона виявляється тією "кафедри", з якої виголошуються "болючі питання сучасності", недарма цей вік називають "століттям літератури". Саме література в першу чергу дає оцінку і виносить "вирок" сучасному суспільству, зображує людську особистість у всій складній взаємозв'язку зі світом, прагне визначити місце людини в суспільно-соціального життя, так само як і значення і місце творчості в ній. Художня культура в цьому сенсі відстає від літератури: у ній немає ні цілісності методів і прийомів на усвідомлених нею шляхах реалізму, ні ідейної гостроти настільки прямо поставлених питань сучасного життя.

В архітектурі століття відкривається ампіром, стилем імперії Наполеона Бонапарта, в загальному недовговічним західноєвропейської на ґрунті, а потім поступово формується те, що з середини і в другій половині століття іменується историзмом, творчий метод якого - еклектика: "друге рококо" липневої монархії Луї-Філіпа, "другий ампір", або мистецтво Другої імперії Наполеона III, неоренесанс, необароко, "третє" і навіть "четверте" рококо. І так до модерну, якому дослідники віддають належне у створенні "враження цілісності", тому що мистецтво цього напряму "пронизаний єдиним динамічним формотворчим початком", але його розвиток, як відомо, "було перервано Першою світовою війною, революційними катаклізмами, наступаючими тоталітарними режимами, що всі разом відкрило шлях авангарду, що охопило Європу початку наступного століття".

В образотворчому мистецтві цілісності ще менше, ніж в архітектурі і декоративно-прикладному мистецтві. Неокласицизм (названий так в західноєвропейському искусствознании на відміну від класицизму Відродження і французького класицизму XVII ст.), що виросла з Просвітництва енциклопедистів, тісно пов'язаний з їх гуманістичною філософією і успішно "який струшує з себе изжившие риси минає бароко і рококо, - останній "великий стиль", властива й архітектурі і живопису, і пластиці. Дуже скоро по всій Європі починається розпад цієї єдності, і не тільки в архітектурі.

У живопису і скульптурі поряд з неоклассицизмом, який все більш набуває рис академічної схеми, з 1820-х рр. народжується рух романтизму з потужною фігурою Делакруа на чолі; з 1840-х рр. зусиллями "барбізонців" і таких майстрів, як Дом'є і Курбе, розвивається реалізм. З останньої третини XIX ст., після падіння Паризької комуни, в переломний для західноєвропейського реалізму час, позиції академізму знову зміцнюються, він стає офіційним мистецтвом, виражає смаки урядових кіл і багатої буржуазії. Але в творчому середовищі передової інтелігенції мистецтво "Школи", як було прийнято називати академічне мистецтво, знаходить різку опозицію, і імпресіонізм - це, по суті, і перш за все, природна реакція на офіційне мистецтво. За історичне існування імпресіоністів недовго, пошуки їх послідовників - "дивизионистов" - заводять імпресіонізм в логічний глухий кут. А художники, об'єднані в історії мистецтва під умовною назвою "постімпресіоністи", - Гоген, Ван Гог, Сезанн - вже ніяк не являють собою єдиного напряму в мистецтві: кожна з цих індивідуальностей стверджує свої закони творчості, має свою художню систему. Ми обрали прикладом Францію не випадково, тому що, як правило, кожне нове напрям або течія в мистецтві ХІХ ст. народжувалося у Франції, і логічніше всього простежити їх еволюцію на французькому ґрунті. Але при всебічному обміні і всебічної залежності людей як в царині матеріальній, так і в духовній, художні явища дуже швидко поширюються по всьому світу. Цей універсалізм у мистецькій сфері неминуче призводить до втрати стилістичної цілісності. Між художником і середовищем все частіше виникають повне відчуження і нерозуміння - свідоцтво трагічних протиріч у характері самої культури. Ці протиріччя і антагонізм у мистецтві початку XX ст. досягають крайнього ступеня. На загальному, мало благоприятствующем творчості фойє буржуазної життя Європи другої половини - кінця XIX ст. з притаманною їй міщанською мораллю і поганим офіційним смаком, тим не менш виникають фігури великих майстрів, без яких неможливо зрозуміти подальший розвиток мистецтва. Такі самі загальні шляхи розвитку художньої культури XIX століття в цілому.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVIII СТОЛІТТІ
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVII СТОЛІТТІ
Середньовічне мистецтво Західної Європи
Інституціалізація соціології в Західній Європі та США
Економічний розвиток США і країн Західної Європи
Генезис і розвиток феодальної економіки Західної Європи
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
Жанр пісні у Західній Європі та Росії
Класифікація західноєвропейських країн
Генезис капіталізму в західній Європі у ХVI-ХVIII ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси