Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ

Визначення поняття "спорт"

Спорт - це складне соціальне явище, один з видів фізичної культури суспільства, що історично склалася у формі змагальної діяльності, спеціальної підготовки до неї, а також специфічних міжособистісних відносин, норм і досягнень, що виникають в процесі цієї діяльності.

Принциповою відмінною рисою спорту від інших видів занять фізичними вправами є наявність змагальної діяльності. І фізкультурник, і спортсмен можуть використовувати в своїх заняттях і тренуваннях одні і ті ж фізичні вправи (наприклад, біг), але при цьому спортсмен завжди порівнює свої досягнення у фізичному вдосконаленні з успіхами інших спортсменів в очних змаганнях. Заняття фізкультурника спрямовані на особисте вдосконалення безвідносно до досягнень у цій галузі інших займаються.

Спорт - ефективний засіб для вдосконалення людини, перетворення його духовної і фізичної природи; дієвий чинник виховання і самовиховання.

Заняття спортом, участь у змаганнях - це прекрасні можливості морального виховання спортсменів. Спорт дає ні з чим не порівнянну можливість перевірити людини в самих гострих безкомпромісних ситуаціях, розкрити всі сторони його характеру, виявити його життєве кредо.

Систематичні заняття спортом сприяють формуванню таких рис характеру, як сила волі, сміливість, самовладання, рішучість, наполегливість, впевненість у своїх силах, витримка, дисциплінованість та ін

В ході спортивної боротьби розкриваються такі риси морального обличчя спортсмена, як шляхетність, чесність, повага до суперника, здатність підпорядкувати свою поведінку нормам спортивної етики.

Фейр Плей (від англ. fair play - чесна гра) - масовий спортивний рух, в якому спортсмени, тренери, вболівальники - взагалі всі, хто пов'язаний зі спортом, повинні дотримуватися основного принципу: не прагнути до перемоги будь-якою ціною, на спортивному майданчику зберігати честь і благородство. За пропозицією Російського комітету Фейр Плей в 1993 р. приз "Трофей П'єра де Кубертена за благородний жест" присуджено нашої великої лижниці Раїсі Сметаніною. Серед лауреатів нагород Фейр Плей - триразовий олімпійський чемпіон борець Олександр Карелін, безстрашна альпіністка, не раз виручає товаришів в саму грудну хвилину, Катерина Іванова, олімпійський чемпіон з тенісу Євген Кафельников, передав велику суму своїх призових грошей сім'ям загиблих в авіакатастрофі.

Заняття спортом і присутність на спортивних змаганнях, під час яких спортсмени демонструють фізично досконалі і гармонійні рухи, а також гарні, шляхетні вчинки, розвивають почуття прекрасного, виховують у них естетичні смаки, почуття, ідеали, потреби. Багато людей долучаються до спорту не тільки тому, що вони керуються якимись утилітарними цілями - зміцнити здоров'я, встановити рекорд і т. п., в значній мірі їх приваблює можливість отримати естетичне задоволення від спортивних занять, можливість постійно споглядати прекрасне і творити його у вигляді скоєних за красою рухів, граціозного до віртуозності володіння власним тілом, рухами і т. д.

При заняттях спортом зростають показники розумової працездатності: сприйняття, мислення та ін

Розглядаючи роль спорту в розумовому вихованні, слід враховувати його вплив на інтелектуальні та пізнавальні можливості людини. Займаючись фізичними вправами у процесі тренування і змагань, людина глибше пізнає закономірності, яким підкоряються формування фізичної досконалості, розвиток фізичних якостей, оволодіння вміннями і навичками, набуває важливі знання про структуру і функції організму, причини та механізм фізичного розвитку, про особистої та громадської гігієни і т. д. Систематичні заняття фізичною культурою і спортом зміцнюють нервову систему, благотворно позначаються на загальному самопочутті людини, стимулюють бадьорість і життєрадісність. За даними наукових досліджень, ті, хто систематично займаються фізичною культурою і спортом, хворіють значно менше тих, хто до неї не причетний. Спорт як ніщо інше допомагає боротися з такими згубними, особливо для молоді, пороками, як паління, алкоголізм і наркоманія.

Спорт є могутнім засобом профілактики різних захворювань і, отже, чинником, що гарантує досить високий рівень фізичної готовності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Методи регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом
Фізична культура і спорт у вільний час
Індивідуальний прибутковий податок (податок на доходи фізичних осіб)
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
Міністерство спорту Російської Федерації (Мінспорту Росії)
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у галузі спорту
Основні поняття і визначення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси