Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Морфологія культури

В основі кожної культури лежить свій специфічний прасимвол, з якого й виростає реальна історія цієї культури. Кожна культура мислиться О. Шпенглером як володіє "душею". Культура як становлення "душі" є чиста можливість, але, взята в якості свого "тілесного" втілення в просторово розташованих об'єктивних формах, постає стала дійсністю. "Культура вмирає тоді, коли ця душа здійснила всі без залишку можливості у формі народів, мов, віровчень, мистецтв, держав, наук, і тим самим знову повертається в прадушевное стан".

Міфологема "становлення життя" постає в побудовах О. Шпенглера універсальним ключем до розв'язання всіх історично існували культур. Пульсація "життя" в рамках культури веде до проходження нею стадій народження, зростання, старіння і загибелі, які здійснюються у взаємодії із соціальними силами, які є постійними супутниками історії і облачающимися в різні одягу. Життя збагненна лише через категорію "долі", бо саме "долею" з її вічним шляхом народження, зростання, старіння і загибелі і задано розвиток кожної виділеної їм культури. Тим самим тлумачення історії у О. Шпенглера фаталістічно і схиляється до містицизму, бо "народи, що знаходяться під чарівністю культури, виявляються і за своєю внутрішньою формою, і по всьому своєму явищу не творцями, а твором цієї культури".

Мислитель заперечує культурно-історичну єдність людства, називаючи його "порожнім звуком". Не вживає він і сформовану схему поділу історії на Стародавній світ,Середньовіччя і Новий час. Він пропонує розглянути людство з жахливого відстані, окинути поглядом культури, які подібні до гірських вершин на горизонті. Лише після того як ці великі культури будуть побачені, відчуті та виявлені у своєму физиогномическом значенні, тільки тоді сутність і внутрішня форма людської історії можуть вважатися уясненными. Оскільки тільки тоді виявляється можливим осягнути кожен факт історичної картини, кожну думку, кожне мистецтво, кожну війну, кожну особистість, кожну епоху. Ця впевненість О. Шпенглера викликана його переконанням в тотальній пронизанности єдиною душею всіх складових кожної культури.

У світовій історії він розрізняє вісім типів культур, що виникли в різні часи на самих віддалених територіях планети і досягли повноти свого розвитку: єгипетська, індійська, вавилонська, китайська, арабо-візантійська (магічна), греко-римська (аполонівська), західноєвропейська (фаустовская) і культура майя. У процесі виникнення знаходиться російська сибірська культура. Поряд з цими існують і не досягли зрілості культури, роль яких невелика. Докладніше у пего проаналізовано культури: греко-римська, візантійсько-арабська і західноєвропейська культури.

Культура, подібно до організму, володіє самим жорстким наскрізним єдністю, причому відособлена від інших подібних їй культур. Вона неповторна і своєрідна, що проявляється в філософії, мистецтві, політичному устрої та інше. Дослідник заперечує феномен культурної спадкоємності і взаємовпливу, хоча й звертає увагу на те, що "всякий підростаючий людина і всяка жива культура постійно мають навколо себе нескінченну кількість можливих впливів, з яких як такі допускаються лише деякі, переважна ж їх кількість не проходить. Хто проводить відбір - діяння або люди?". Передані не змісти, а лише сама форма. Тому О. Шпенглер, наприклад, з приводу філософії Аристотеля стверджує, що слід було б написати історію "трьох Аристотелей", а саме грецького, арабського і готичного, у яких немає жодного загального поняття, жодної спільної думки. Відсутність наступності він докладно доводить на прикладі історії римського права, стверджуючи, що арабське право засвоїло чужу, нав'язану їм літературу в тій єдиній формі, яка могла мати значення для їх власного світовідчування; що, якщо античне право створювалося громадянами па основі практичного досвіду, то арабське походить від Бога, що звіщає його через дух покликаних і просвітлених. Історія ж західного права починається абсолютно незалежно від йому передують. Тому мова повинна йти не про спадкоємність, а про трьох історіях права, сполучених між собою лише елементами мовної і синтаксичної форми.

У зв'язку з затвердженням О. Шпенглера про непроникності виділених їм "локальних" культур, чітко фіксується так званий парадокс Шпенглера, дотепно помічений Р. Ароном, оскільки О. Шпенглер претендує на опис доль культур.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Морфологія культури. Структура культури
Морфологія культури О. Шпенглера
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Морфологія і семіотика мистецтва
Формування естетичної культури учнів
Типологія культури
Аналітичні концепції кризи культури
Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Мови і символи культури, культурні коди (семіотика культури)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси