Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Теорія організації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Консультативний апарат

Коли лінійні керівники стикаються з проблемою, яка потребує спеціальної кваліфікації, вони можуть запросити відповідних спеціалістів на тимчасовій або постійній основі. Фахівці, які виступають в якості консультантів та не наділені повноваженнями, формують так званий консультативний апарат.

До обов'язків цих фахівців входить консультування лінійного керівництва з спеціальних питань. Найчастіше до складу консультативного апарату входять фахівці в галузі права, управління, новітніх або спеціальних технологій, навчання і підвищення кваліфікації, консультування по роботі з кадрами та ін.

Обслуговуючий апарат

У будь-якій з областей, де використовується консультативний апарат, його функції можуть бути розширені. Фахівцям можуть бути передані повноваження, пов'язані з прийняттям змістовних рішень у сфері їх компетенції. Оскільки це завжди деяка допоміжна діяльність, яка забезпечує можливість більш ефективної роботи тих, хто зайнятий основними видами діяльності організації, такий апарат отримав назву забезпечує. Більша частина спеціалізованих підрозділів у складі апарату управління вітчизняними організаціями відноситься саме до забезпечуючого апарату. Це підрозділи, відділ кадрів, відділ стратегічного планування, технологічний відділ та інші аналогічні підрозділи, наявні в багатьох великих компаніях.

Особистий апарат - це різновид обслуговуючого апарату, призначена для обслуговування не потреб організації в цілому, а особисто керівника. До особового складу апарату входять секретарі, референти, помічники керівника. Їх обов'язок - надавати допомогу особисто керівнику у виконанні його основних обов'язків. Члени цього апарату не мають жодних повноважень, їх дії в організації або від імені організації завжди здійснюються за дорученням керівника.

Хоча особистий апарат не має формальних повноважень, а його члени можуть володіти великою владою. За допомогою підготовки за дорученням керівника рішень і призначень, фільтрування інформації, що надходить до керівника і контролю доступу до нього, вони можуть надавати безпосередній вплив на діяльність організації. Особистий апарат керівників вищого рангу часто володіє такою владою, яка значно перевищує їх формальні повноваження.

Раціональне делегування повноважень - найважливіша умова ефективного управління.

Делегування як лінійних, так і апаратних функцій пов'язано з обмеженістю можливостей керівника. Однак якщо делегування лінійних повноважень пов'язано з необхідністю розвантажити старшого керівника від прямого розпорядництва і скоротити його "сферу контролю", то поява апарату є наслідок поглиблення поділу праці, яке захоплює сферу управління так само, як і інші області людської діяльності.

Делегування повноважень передбачає вирішення ряду проблем. Насамперед, делегування буде ефективним тільки в тому випадку, коли керівник, що передає завдання, необхідні для досягнення цілей організації своїм підлеглим, враховує їх особисті якості.

Другим важливим питанням при використанні керівником делегування є наявність якісних комунікацій. Справа в тому, що делегує керівник завжди прагне зберегти в якості орієнтира цілі, які він ставить перед організацією (підрозділом). Для їх досягнення він повинен мати можливість доводити до підлеглих свої цілі і систему мотивації, яка спонукає їх до відповідної діяльності. Крім того, керівник повинен мати можливість регулярно контролювати результати діяльності тих, кому він делегував частину своїх повноважень, і бути впевненим, що вони використовують ці повноваження виключно для виконання делегованих завдань, а не для досягнення особистих цілей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Консультативне підприємництво
Основи консультативної взаємодії
Етапи консультативної бесіди
Опорно-руховий апарат
Раціоналізація державного апарату
Визначення податкової бази по об'єктах обслуговуючих виробництв і господарств (ОПХ)
Раціоналізація державного апарату
Опорно-руховий апарат
Радянський державний апарат і номенклатура.
Роль адміністративного апарату в державному управлінні
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси