Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання можуть бути схоластичними

Схоластика - таке філософсько-релігійний світогляд, яке характеризується підпорядкуванням знання вірі, релігійної догматики, одягненої в псевдонаучную термінологію. Відповідь на питання в цьому випадку сплачується із тих канонів, текстів, які вважаються непорушними, ортодоксальними. І все це замість того, щоб шукати відповідь на питання в тій сфері, до змісту якої він відноситься. Ось простий приклад: у Середньовіччі у філософії і теології Аристотель був незаперечним авторитетом. Вчені мужі, сперечаючись, приміром, про те, скільки ніг у мухи, не трудилися взяти та й полічити. Відповіді на запитання вони шукали в трактатах Аристотеля, по-своєму витлумачуючи ті або інші їх фрагменти.

Питання можуть бути метафізичним

Стосовно до цієї сфери такими вважаються тз, які виходять за межі наявного досвіду. Це, як правило, такі питання, на які немає і не може бути однозначної відповіді, які не можна ні довести, ні спростувати. Питання про те, скінченна або нескінченна Всесвіт, існує свобода волі в пеклі, має місце зло в раю і т. п.

Легко виділити і питання, які можна назвати псевдокаузальными. В них навмисно або ненавмисно зіставляються події або дії, на ділі є сусідами один з одним, але не перебувають у відношенні причинно-наслідкової залежності. А питання ставиться саме так, що підштовхує того, кому він адресований, до відповіді, в якому ця залежність була б встановлена. У якомусь відношенні ці питання можуть розглядатися як словесна провокація, в якомусь-як жарт, у якомусь-як гра слів. Ось один із зразків таких питань.

Светоній, давньоримський історик, у своєму "Життєписі дванадцяти цезарів" описує таке питання і відповідь на нього. Олександр македонський під час своїх завойовницьких походів по Індії захопив у полон індійських філософів-гимнософистов. Вони славилися не тільки тим, що, прагнучи бути в єдності з природою, завжди ходили оголеними, але і тим, що вміли давати несподівані відповіді на будь-які питання. Олександр і запропонував їм такий несподіваний питання, поставивши, згідно Светонию, умова: відповідають гимнософисты так, що влаштує царя, отримують свободу, млості, як мовиться, голова геть. А питання було таке: "Що раніше, день чи ніч?" Перший же гимнософист, не роздумуючи, дав несподіваний, обескураживший царя відповідь, на який той не знайшовся, що сказати і що заперечити. А відповідь був наступний. "День раніше принаймні на день..." Олександру нічого не залишалося, як задовольнитися цією відповіддю і відпустити мудреців геть.

У питанні може бути закладений нерозв'язний парадокс, що робить і сам питання парадоксальним. Ось один з таких питань:

"Якщо Бог всемогутній, то чи може він створити такий камінь, який не зможе підняти?" І версії відповідей вводять нас у сферу парадоксальності: "Якщо може створити (адже Він всемогутній і може створити все що завгодно), то який же Він всемогутній, якщо не зможе підняти такий камінь? А якщо ж Він в силах підняти будь-камінь (Він же всемогутній), то це вступає у протиріччя з іншим аспектом всемогутності: який же Він всемогутній, якщо не може створити такий камінь, який йому не під силу?" Тут, як кажуть, куди не кинь, усюди клин...

Питання бувають софистическими. Будь софізм - це, по суті, софістичний питання. Наприклад, питання, яке лежить в основі софизма "Рогатий": "Верноли, що ти маєш те, що не втратив?" Ви, напевно, пам'ятаєте, які висновки випливають з підтвердження цього; і судження про те, що відповідає не втрачав рогів і висновок про те, що він рогатий.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Схоластичні питання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Бронзовий вік на території Білорусі
Извлекающие питання (Implication)
Метафізичні питання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
АКСІОМАТИКА І МЕТАФІЗИЧНІ ПІДСТАВИ МОРАЛІ
Извлекающие питання (Implication)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси