Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Технологія соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Технології роботи з особами без певного місця проживання

Після Жовтневої революції і Громадянської війни до середини 20-х роках XX ст. в СРСР було майже 2 млн бездомних. По мірі зміцнення тоталітарного режиму бездомність була заборонена. В країні "переміг" соціалізму бездомних і бурлак не повинно було бути. І їх не стало". Існування без прописки і без офіційної роботи (для чоловіків працездатного віку) в 30-х рр. початок переслідуватися згідно з прийнятим Кримінальним кодексом. Структури допомоги бездомним, створені до революції, були зруйновані. Прихована бездомність існувала, але офіційно ніхто про це не згадував. У 1991 р. були скасовані деякі статті Кримінального кодексу РРФСР, що передбачали кримінальну відповідальність для бездомних. Різко змінилася ситуація в країні у всіх сферах життя. Малося бездомність легалізувалася, а крім цього, з'явилися умови для різкого збільшення армії бездомних. Всі ці нещасні люди опинилися на вулиці, так як ні умови, ні нічліжок не було. У Москві, наприклад, перша нічліжка на 24 людини відкрилася у 1992 р. до 1996 р. стало відзначатися розуміння влади, що боротися з бездомними безглуздо, що треба робити конструктивні заходи по наданню їм допомоги. З'явилися накази з організації медичної допомоги бездомним, стали створюватися нічліжки.

У Москві створено вісім установ соціальної допомоги бездомним (будинки нічного перебування, соціальні готелі та центри соціальної адаптації), здатних в цілому прийняти до 1500 осіб (усі перелічені установи призначені тільки для колишніх москвичів).

Незважаючи на зміни, що відбулися у ставленні держави до бездомним, досі залишається багато невирішених проблем у сферах медичної допомоги та працевлаштування цієї категорії громадян.

Найбільш відкритими в плані працевлаштування бездомних виявилися фермерські і селянські господарства. Однак і тут виникає багато труднощів, найчастіше пов'язаних з реєстрацією. До початку 1998 р. визначився коло організацій, які працюють з бездомними. Перше ж збори в січні показало, що тільки в тісній взаємодії громадських організацій і державних структур можна досягти найкращого результату у створенні системи медико-соціальної реабілітації і трудової адаптації бездомних громадян.

Ставлення влади до бездомним змінюється в залежності від характеру держави. При тоталітарних режимах (петровські часи, радянський період) переважають репресивні підходи до вирішення проблеми бездомності. Лібералізація правління (початок XX ст., теперішній час) призводить до деякого ослаблення репресій і спробам прийняття конструктивних рішень.

Соціальна група бездомних кардинально збільшилася в Росії з початку 90-х років XX ст. І хоча в останні роки зростання бездомних дещо сповільнилося, проте загальна кількість бездомних в даний час досягло максимальної позначки за десять років. Така ситуація стала наслідком збільшення тривалості перебування особи у статусі бездомного. Бездомність виникає у зв'язку з відсутністю у людей прав на житлові приміщення, які вони могли використовувати для проживання або перебування. Відсутність житла спричиняє потрапляння людини у вуличні умови існування, де в силу різних факторів (що включають і умови соціального середовища, і особливості самого безхатченка) становище безпритульних стає вкрай важким. Так, наприклад, бездомні часто не можуть задовольнити навіть мінімальні життєві потреби (в їжі, облаштованому житло тощо). Крім того, через відсутність реєстрації за місцем проживання вони позбавлені медичної допомоги, пенсій, посібників та іншої соціальної допомоги, а також можливості легальних заробітків. Зі збільшенням терміну бездомності людина втягується в співтовариство бездомних, засвоює норми, цінності, поступово втрачає колишні зв'язки. Тому саме тривалий термін перебування в статусі бездомного породжує особливий спосіб життя, що може змінювати свідомість людини, його мотиви і потреби, розуміння нею свого місця в суспільстві. Ці особливості є перешкодою для безпритульного до повернення в нормальне життя.

Безпритульність - явище, притаманне людству протягом усього його існування. Але особливо широко воно поширюється в періоди соціальних потрясінь та стихійних бід: війн, голоду, повені, землетрусів, кризових процесів у тих чи інших країнах. Нині воно притаманне як розвинутим, так і слаборозвиненим країнам. Не є винятком і Росія. Бездомність, на жаль, стала невід'ємною частиною нашого життя. За даними МВС РФ, бездомних в Росії від 100 до 350 тис., а на думку незалежних експертів - від 1 до 3 млн осіб. Для багатьох з них бездомність - не провина і покарання, а біда.

Основні причини бездомності:

- втрата житла і зв'язку з позбавленням волі - зустрічається досить часто, і пов'язано це в основному з непорядністю родичів, так як після визволення людини відмовляються прописувати на квартирі, в якій він проживав до засудження;

- втрата житла у зв'язку з операціями по нерухомості

пов'язана більшою мірою з правовою неграмотністю і довірливістю цих людей;

- виселення без надання іншого житлового приміщення зустрічається на практиці часто, в основному виселяють з відомчих гуртожитків, квартир у зв'язку з припиненням трудового договору з працівником, ці випадки пов'язані з періодом 90-х рр. минулого століття;

- сімейні обставини зустрічається рідше, ніж з інших причин. В основному чоловіки при розлученні залишають житлоплощу дружині і дітям, сподіваючись, що самі знайдуть можливість влаштуватися в житті, хоча, як відомо, влаштовуються тільки одиниці;

- алкоголізм як посилює фактор. Безвихідність свого становища, постійний стрес, який під силу подолати далеко не кожному, занепад культури спілкування, відсутність можливості самореалізації - все це штовхає людину до оптимального, як йому здається, виходу із становища, - відхід від реальності за допомогою алкоголю;

- дромомнния (тяга до мандрівок, поневірянням) - зустрічається досить рідко. Ця причина носить медичний характер - в основному зустрічається у людей з психічними відхиленнями.

До вторинних причин належать ті, за якими люди, які стали бездомними, не можуть ресоциализоваться (встати на ноги, повернутись у суспільство повноправними громадянами). У більшості випадків вони випливають із законодавства, не передбачає ефективних механізмів ресоціалізації бездомних. Формування російської бездомності в масштабах, які притаманні їй сьогодні, свідчить про те, що в країні відсутня продумана державна політика профілактики бездомності і ресоціалізації бездомних і ці питання не є значущими для влади.

В нинішніх умовах в якості найважливіших факторів зростання числа бездомних в Росії і в цілому в СНД можна назвати розвал СРСР, нестабільність у взаєминах знову утворених держав, міжнаціональні конфлікти, розгулу ринкової стихії, "дикого" капіталізму. Однією з причин бездомності в Росії було наявність прописки, правила регламентації якої введені постановою ЦВК і РНК СРСР у грудні 1932 р. Доповнення, деталізація, послаблення в цілому не змінювали суті: без відмітки в паспорті було важко отримати роботу, і особливо житло. І тепер питання про прописку не вирішене до кінця: неясно, що краще - скасувати її чи залишити. Варто підкреслити також і те обставина, що в останні роки помітно ослаблена діяльність правоохоронних органів. Виключення з Кримінального кодексу статей, засуджують за спекуляцію і багато господарські махінації, пом'якшення правил прописки різко скоротили можливості поліції в боротьбі з волоцюгами, жебраками, повіями, шахраями. Хоча, звичайно ж, ці проблеми лише міліцейськими методами вирішити неможливо.

Ні в одній країні немає точної статистики бездомних. Так, за даними Національної коаліції за права бездомних, в США в першій половині 80-х рр. кількість безпритульних становило близько 3 млн осіб. За підрахунками ж Міністерства житлового будівництва і міського розвитку - 250-300 тис. бездомних (різниця в 10 разів). Скільки бездомних в Росії - теж ніхто точно не знає. Пояснюється це не тільки відсутністю належним чином поставленого статистичного обліку, але і складністю самого об'єкта підрахунку (бездомних), нечітким визначенням поняття "безпритульність", "бездомні". Так, в одних джерелах бездомний трактується як "людина, що не має житла, притулку". Інші джерела проводять паралель між терміном "безпритульний" і терміном "безпритульний, позбавлений (або не має) притулку або даху над головою".

Згідно американській Енциклопедії соціальної роботи бездомним вважається людина, "не має постійного житла, не провідний осілого способу життя". Бездомність трактується і як відсутність укриття, проживання в сховищах без права на володіння ними і під загрозою негайного виселення; і як проживання в гуртожитках, нічліжках; і як проживання в будинках на знесення; і як проживання на площі одного.

Найменша група - це люди, для яких бездомність - життєвий вибір, проте саме вони створюють непривабливий образ бездомного. Майже 90% бездомних - чоловіки. Три чверті з них - люди у віці від 20 до 50 років. Вищезазначене процентне співвідношення категорій бездомних характерно тільки для Москви; у Санкт-Петербурзі, наприклад, бездомних-петербуржців більше 60% від загального числа звертаються в медпункт організації "Лікарі без кордонів".

Щорічно з в'язниць звільняється близько 250 тис. чоловік. Зараз колишній ув'язнений має право на відновлення житла, проте в країні з тотальною приватизацією житлового фонду на реалізацію цього права потрібно тривалий термін, часто роки. Колишньому ув'язненому дуже складно працевлаштуватися, навіть якщо йому вдалося зареєструватися, скажімо, в нічліжці. Як довго може витримати психіка людини, постійно відчуває презирливе і підозріле ставлення до себе? За даними психіатрів, 80% пацієнтів психіатричних клінік-люди, які позбулися роботи, тільки роботи, а не житла.

Порочна державна політика позбавлення людини житла, крім законного покарання за вчинений злочин, створює умови для повернення людини в злочинний світ. Проте навіть при таких умовах більшість бездомних не переступають закон. Бездомність - портрет сучасного російського суспільства в крайньому прояві.

Що послужило причиною того, що чоловік опинився на вулиці, його власні нерозумні вчинки або об'єктивні передумови, створені державною системою, не так важливо. Головне - це люди, співвітчизників, що потрапили в біду. Простягнувши руку самому знедоленому зараз, кожен якоюсь мірою може убезпечити своє майбутнє і майбутнє своїх дітей.

"Кожен має право на охорону здоров'я і медичну допомогу" (ст. 41 Конституції РФ). Першими з державних структур, хто усвідомив, що зростаючу армію бездомних не можна проігнорувати, були санітарні служби, які у 1994 р. у двох дезотделениях Москви стали безкоштовно проводити санітарну обробку бездомних. Цей захід значно поліпшила санітарну обстановку в місті. Медичний персонал наших медпунктів став відзначати, що помітно покращився зовнішній вигляд наших пацієнтів, стали швидше гоїтися рани, кількість хворих з шкірними інфекціями також зменшилася.

Згідно з наказом Департаменту охорони здоров'я р. Москви від 28 серпня 1996 року № 535 "Про медичне забезпечення осіб без певного місця проживання" все амбулаторно-поліклінічні установи (поліклініки та диспансери) повинні надавати першу медичну допомогу бездомним незалежно від наявності у них посвідчення особи і страхового поліса, так як на обслуговування цих осіб є спеціальна стаття бюджету.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вимоги до соціальним працівникам при роботі з людьми без певного місця проживання
Обшук за місцем проживання, роботи або навчання підозрюваного
Технологія соціальної роботи: сутність і зміст
Структурних технології соціальної роботи
Місце проживання фізичної особи (людини) та його статус як комерсанта і суб'єкта торгового права
Технології соціальної роботи з літніми людьми
Ресурсоразвивающие технології в соціальній роботі
Виконання судових рішень, що зобов'язують боржника вчинити певні дії
Роль і місце інформаційних технологій в управлінні підприємством
Проектування робочого місця
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси