Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Самозванчество

Після припинення династії Рюриковичів зі смертю царя Федора Івановича в 1598 р. і обрання царем Бориса Годунова широке поширення в народі отримала версія про чудесний порятунок царевича Дмитра. Його батька Івана Грозного згадували як героя взяття Казані, Астрахані і Сибіру; як грозного, але справедливого царя, який не тільки нагороджував, але і стратив бояр. Перший самозванець об'явився в Речі Посполитій близько 1603 р. Їм негайно зацікавився Посольський наказ. У серпні 1603 р. Борис Годунов звернувся до покровителя самозванця князю Костянтину Острозькому з вимогою видати "злодія". Але той вже переселився в маєток Адама Вишневецького (той претендував на російські городки на лівобережжі Дніпра). У Москві і в подальшому стежили за ним. У Москві оголосили, що ім'я царевича прийняв побіжний чернець Чудова монастиря Гришка, в миру Юрій Отреп'єв.

Історія побіжного чудовського ченця була встановлена московською владою. В Галичі жила його мати, вдова Варвара Отреп'єва, а дядько Смирною Отреп'єв служив у Москві як виборний дворянин, він носив чин стрілецького голови. Напередодні втечі племінника він був головою стрільців на півдні. Потім цар Борис викликав його до Москви, щоб викрити злодія. У листі австрійському імператору Борис Годунов в листопаді 1604 р. повідомляв, що до постригу Юрій був у холопів у Михайла Романова, але почав красти, його хотіли повісити, але він втік і постригся під іменем Григорія. Михайло був молодшим братом Федора і Олександра Никитичей Романових і помер два роки тому у в'язниці. З викриттям Григорія Отреп'єва виступила церква. Патріарх Йов сповістив паству про те, що Отреп'єв "жив у Романових у дворі і заворовался, від страти постригся в ченці, був по багатьом монастирям, а після втік у Литву". До цього часу Старший з Романових Федір вже прийняв чернецтво і сидів під вартою в глухому монастирі, троє його братів загинули в засланні. Ніхто не передбачав, що його син стане згодом царем.

Григорій Отреп'єв зустрів у Москві ігумена з Вятки Трифона і під впливом розмови з ним прийняв схиму. Можливо, що Отреп'єв прийняв постриг після початку гонінь на Романових, щоб уникнути їх долі (в кінці 1600 р.). Йому тоді було близько 20 років. В літописах з цього приводу дуже багато протиріч. Вважається, що Григорій Отреп'єв походив із небагатої дворянської сім'ї. Його батько Богдан у 1577 р. отримав маєток в Коломенському повіті; через деякий час він був зарізаний в Німецькій слободі в Москві (вино, вуличні бійки). Григорія відправили до Москви, тут він вступив на службу до Михайлу Микитовичу Романова, двоюрідного брата царя. Прийнявши постриг, переховувався в провінційних монастирях - Суздальському Спасо-Ефимьеве монастирі і монастирі Іоанна Предтечі в Галичі (поруч з дорогою на маєток у Галицькому повіті, належить Отрєп'євим). За протекцією архімандрита Пафнотия потрапив в кремлівський Чудов монастир. Тут він отримав чин диякона, засвоїв витончений почерк і став переписувачем книг на патріаршому подвір'ї. В Чудове монастирі Григорій пробув близько року і, очевидно, саме тут задумав оголосити себе царем. Потім в лютому 1602 р. він вирушив до Литви. Григорій Отреп'єв міг знати про події в Угличі не тільки з розповідей чудовських ченців, адже в Угличі жили його близькі родичі (Андрій Гнатович Отреп'єв).

Адам Вишневецький міг допомогти втягнути у військові дії татар та запорізьких козаків. Вишневецькі були в далекому спорідненість з Іваном Грозним, тому їх підтримка була важлива для Лжедмитрія. Самим рішучим прихильником війни з Росією був Єжи (Юрій) Мнішек - воєвода Сандомира, староста Львівський і Самбірський, у якого було багато боргів і недоїмок. Він вирішив ще і поріднитися з ним. Однак воєвода не бажав мати православного зятя. Обіцянки Мнішека про перехід царевича в католицтво посилили інтерес короля Сигізмунда III до інтриги. Визнання самозванця означало б війну з Росією. Сигізмунд III вів справу до війни, не маючи згоди сейму і сенаторів. 5 березня 1604 р. він наказав заарештувати московського дяка Власьева, який повертався з Данії в Росію через польські володіння. Розрахунок був у ускладнення російсько-польських відносин. В той же день Григорій Отреп'єв отримав приватну аудієнцію в королівському замку на Вавелі. Король обіцяв самозванця своє заступництво. Сигізмунд III розраховував змінити російські кордони і отримати допомогу для війни зі Швецією. В оточенні короля популярні ідеї насадження католицтва в Москві. Після бесіди з папським нунцієм Рангони в березні 1604 р. відбувся перехід Григорія Отреп'єва в католицтво.

2 червня 1604 р. у Самборі був підписаний таємний договір з самозванцем: він обіцяв поступитися Сигізмунду III і Юрію Мнишеку Чернігово-Сіверську землю з 6 містами, Смоленську землю. Одружитися міг тільки на підданою короля. Надалі Юрій Мнішек домігся від Лжедмитрія обіцянки одружитися тільки на Марині, виплатити їй 1 млн. польських злотих з московської казни на сплату боргів і переїзд до Москви. Марина як цариця повинна була отримати Новгород і

Псков, які б вийшли з-під управління Москви. За рік вся Московія мала перейти у католицтво. Такий незвичайний шлюбний контракт був підписаний в Самборі 15 травня 1604 р. Замовив парадний портрет "Дмитро Іванович, великий князь Московії. 1604. У своєму віці 23" (а справжньому було б менше 22, може бути, вказав свій справжній вік?).

До середини серпня 1604 р. в районі Львова зібрали частини кінноти і піхоти (дрібна шляхта, найманці, набрід). Учасники мали різні цілі та інтереси. Повільно рушили до російського кордону. До початку вересня в армії Лжедмитрія було лише 2,5 тис. осіб, на кордоні їх чисельність збільшилася до 3 тис., а росіян з них було всього близько 200 чоловік. З військової точки зору Лжедмитрій I мав небагато шансів на успіх. У Москві знали про його приготування, але не надавали їм особливого значення. До того ж не припускали, що він виступить у похід восени (на холодну пору року військові дії, як правило, припинялися). Московське командування належало на свої прикордонні фортеці. У Москві знали, що політичні діячі Речі Посполитої (зокрема, Ян Замойський) відкидали плани війни з Росією. Польський сейм, боячись війни з сильною Москвою, радив королю Сигізмунду III бути обережним у стосунках з людиною видавав себе за царевича. Борис Годунов не думав, що прихильники інтервенції візьмуть верх при королівському дворі. Восени 1604 р. московське командування не прийняло ніяких заходів до посилення західних прикордонних гарнізонів і не зібрало польову армію. Вторгнення застала країну зненацька. У вересні 1604 р. Борис Годунов відправив у річ Посполиту свого посланця Григорія Огарьова, щоб викрити самозванця і уточнити розмежування кордонів, але без результатів. В результаті Годунову так і не вдалося знайти союзників у боротьбі проти самозванця.

Додатково до всього самозванець наступав до Москви не з найкоротшою дорогою через Смоленськ (згадаймо Наполеона Бонапарта і Гітлера), а кружним шляхом через Чернігів, де не було таких потужних фортець. Зате на південно-заході було багато засланців і втікачів холопів, і місцеве населення швидко повірило в доброго царя. 13 жовтня 1604 р. військо Лжедмитрія, перейшовши кордон, підійшло до російської фортеці Монастирського острогу. Отаман Белешко наблизився до фортеці першим і вислав гінця для переговорів. Воєводи Лодигін і Толочанов намагалися організувати опір, але жителі їх зв'язали і видали козакам. 21 жовтня Лжедмитрій прийняв острог з рук повсталих. Слідом за цим самозванця відкрили ворота жителі Чернігова, і його військо розграбувало місто. Народ вітав царевича, дворяни або присягали, або їх стратили. Потім Юрій Мнішек вирішив виступити до Новгороду Сіверського. Оборону міста очолював воєвода Басманов. Він встиг зібрати до 1 тис. ратників і 500 даточных людей. 11 листопада військо самозванця стало табором біля міста. Через три дні був зроблений невдалий штурм (50 осіб втрати). Не вдався і новий штурм Новгорода Сіверського в ніч з 17 на 18 листопада. У цей момент дізналися про здачу Путивля - єдиний сіверський місто з кам'яною фортецею. В Путивлі повстало посадское населення, і до нього приєднався гарнізон. Воєвод Салтикова (член Боярської думи) і Мосальского зв'язали і доставили до Лжедмитрію, причому Салтикову мотузку прив'язали до бороди (і біль, образа). Воєвода дяк Сутупов примкнув до самозванця. 200 московських стрільців були арештовані.

Не випадково Лжедмитрій I, вступивши на трон, надав поміщикам Путивля виняткові пільги - на 10 років звільнив їх від усіх податей. Саме Путивль став центром антиурядового руху в Росії. Слідом за Путивлем повстали Рильськ і Курськ, потім Комарицкая волость на Брянщині. З 1 грудня 1604 р. облягали обстрілювали Новгород Сіверський з важких знарядь, привезених з Путивля. У цей час Борис Годунов оголосив про мобілізацію дворянського ополчення. Його було наказано зібрати за два тижні, але швидше ніж за два місяці не можна. Царські воєводи діяли нерішуче. До Новгороду Сіверського підійшло військо близько 25 тис. осіб. Самозванець опинився між обложеним містом і армією, але Юрій Мнішек перехопив ініціативу. 21 грудня 1604 р. польські гусари атакували правий фланг армії Мстиславського, Мстиславській був поранений, але вилазка відбита. Положення самозванця було хитким: найманці вимагали грошей, казна з Путивля закінчувалася. 1 січня 1605 р. в його таборі почався відкритий заколот - грабували обози. Частина найманців і Юрій Мнішек (до 800 осіб) навіть тимчасово відійшли до кордону.

2 січня 1605 р. самозванець спалив табір і відступив до Путивля. При собі самозванець на цей момент утримував близько 1,5-2 тис. осіб. Він вагався - повернутися в річ Посполиту або йти далі. В результаті Лжедмитрій рушив углиб Росії, і тут в його армію стало вливатися велике число селян. Наймані роти очолювали польські шляхтичі. Загони дітей боярських з Путивля та інших сіверських міст мали своїх вождів.

У січні 1605 р. на допомогу Мстиславскому прибув князь Василь Шуйський з представниками московської знаті. Царська армія перебувала в с. Добрыничи Комарицкой волості, поруч зі ставкою Лжедмитрія (Чемлыжский острожок). Повстанці спробували вночі підпалити село, але їх виявила варта. 21 січня 1605 р. почався бій, в якому самозванець втратив майже всю свою піхоту (козаки і комарицкие мужики). Його кіннота постраждала менше. Після поразки самозванець втік до Рильськ. З числа полонених поляків відвезли до Москви, а інших повісили. Така жорстокість не випадкова, оскільки населення Комарицкой волості вперше в роки Смути знехтував присягою цареві і підняв зброю проти влади. Воєводи Мстиславській та Шуйський не стали переслідувати армію самозванця. Коли Мстиславській прибув до Рыльску, Лжедмитрій вже втік звідти, але місто чинив впертий опір ("будемо стояти за природженого государя"), так як жителі знали, що пощади не буде. Через два тижні Мстиславській відступив до Севску. Прихильники Лжедмитрія до цього часу утримували півкільце фортець: Кроми (на півночі), Путивль (на півдні), Чернігів (на заході). Вони відбивали обози з продовольством у царській армії.

Дворяни (основа армії Бориса Годунова) після стомлюючої зимової кампанії почали роз'їжджатися по своїх маєтків. Царські воєводи вирішили розпустити армію до нової літньої кампанії. Борис Годунов, дізнавшись про це, заборонив розпускати полки, що викликало невдоволення в армії. У польовій битві війська Бориса Годунова Лжедмитрія розгромили, а ось повсталі фортеці взяти так і не змогли. Те, що було під Рильськом, повторилося під Кромами. 4 березня 1605 р. армія Мстиславського розбила табір в районі Кром. Ця позиція мала переваги, так як шлях через Орел і Тулу пов'язував головну армію з Москвою. Кроми були невеликою фортецею. Стіни з дуба були збудовані за десять років до облоги. Зате фортеця мала вигідне географічне положення. Вона перебувала на вершині пагорба біля річки, навколо болота й очерети. Піхота змогла підпалити стіни, але козаки відступили в острог, і звідти вони прострілювали вал і посад. Урядові війська зазнали занадто багато втрат і відступили. Козаки рили окопи і не збиралися здаватися, Кромах згоріло практично все. На допомогу отаманові Кореле в Кроми Лжедмитрій відправив майже всі сили від Путивля на чолі з путивльським сотником Юрієм Беззубцевым. Навесні в урядовому таборі почалася дизентерія, і дворяни роз'їжджалися по домівках.

Після битви під Добрыничами Лжедмитрій навіть збирався тікати в Польщу, але жителі Путивля просили його залишитися. Він розраховував на підтримку Сигізмунда III, але сейм виступав проти війни з Росією. До Лжедмитрію приєднувалися нові південні райони. Повстання зірвало збір державних податків в Сіверської землі. В Путивлі Лжедмитрій став іменувати себе вже не царевич і великий князь всієї Русі, а цар.

13 квітня 1605 р. раптово помер Борис Годунов (апоплексичний удар). Через три дні бояри і духовенство нарекли на царство його сина Федора Борисовича: патріарх і Освячений собор благословили, а члени Боярської думи, дворяни, купці, посадські були викликані в Кремль і приведені до присяги. Присяга Федору Борисовичу прийшла в Новгороді, Пскові, Казані, Астрахані, в містах Помор'я і Сибіру. Книги із записами імен тих, хто присягнув були відправлені в Москву. Піддані клятвено зобов'язувалися "до злодія, який називається князем Дмитром Углицким, не приставати і з ним і з його радники ні з ким не ссылатись". Така присяга тільки посилила бродіння (не названо ім'я Отреп'єва, значить, царевич - не Гришка?).

Федір Борисович отримав прекрасну освіту, але в 16 років не мав державного досвіду і авторитету. Його мати цариця Марія Григорівна була непопулярна як дочка Малюти Скуратова. Бориса Годунова звинувачували у смерті Івана Грозного, царя Федора, царевича Дмитра. Федір Борисович роздавав величезну милостиню, але населення не заспокоювалося. Цариця Марія і Федір викликали в Москву Федора Мстиславського і Шуйських, щоб припинити безлади в столиці. Василь Шуйський клявся перед народом, що сам поклав царевича в фоб в Угличі, а путивльський злодій - побіжний чернець Григорій Отреп'єв. Хвилювання на час затихли.

Новим головнокомандуючим призначено князь Михайло Петрович Катырев-Ростовський, його помічником став боярин Петро Федорович Басманов. Вони прибули в табір під Кромами і привели полиці до присяги. Патріарх Йов по немочі не міг покинути Москву, тому присягою керував новгородський митрополит Ісидор, однак деякі ратні люди ухилилися від крестоцелования. До того ж тривав розбрат між сыскным відомством (Семен Годунов), підтримали воєводу Телятевского, і воєводою Басмановым. В армії назрівав змову на чолі з братами Голицин. Видатну роль в організації заколоту зіграли Прокопій Ляпунов та його брати-рязанські дворяни. Між самозванцем і змовниками в армії під Кромами почалися таємні переговори. Між Вельскими і Басмановыми була кровна ворожнеча. За порадою Малюти Скуратова був страчений ініціатор опричнини Басманов, а його син загинув у в'язниці. Не випадково Петро Басманов приєднався до змови. Дії вірних династії військ були паралізовані основною частиною армії. На початку травня рязанські дворяни першими кинули клич "Хай живе цар Дмитро!" Почалася метушня, підпалили таборові споруди. Жертв не було. Воєводи Катырев, Телятевский та інші втекли в Москву. Без армії династія Годуновых приречена на загибель. Голіцини переконали приєднатися до них захопленого в полон Салтикова та інших воєвод.

На п'ятий день після перевороту в Путивль прибув брат Ст. Голіцина - князь Іван. На його запрошення 16 травня (через 9 днів після заколоту) Лжедмитрій покинув Путивль і 19 травня прибув до Кроми. Військо рушило на Москву, пройшло Орел, Крапивну - звідси дворянин Гаврило Григорович Пушкін (під час воєнних дій потрапив у полон і був привезений в Путивль, де прилучився до Лжедмитрію) повіз грамоти в Москву із зверненням до москвичів з вимогою покори.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси