Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво еллінізму

Еллінізм - завершальний період давньогрецької культури, який настав після смерті видатного грецького полководця Олександра Македонського (356-323 рр. до н. е.).

Величезна імперія, завойована Александром, розпалася на безліч нових монархій. Греція, як держава поступово втрачала свою могутність, залишаючись при цьому центром художньої системи сприйняття світу і збагачуючи інші культури еллінським стилем. Таким чином, культура еллінізму сформувалася внаслідок з'єднання класичних грецьких традицій з традиціями східних цивілізацій. Це великий історичний період (323-30 рр. до н. е.), протягом якого мистецтво втілив нову ідею величі світу, здійснило грандіозні проекти, в тому числі чудеса світу: Фароський маяк висотою 140 м, споруджений на острові Фарос біля входу в гавань Олександрії, і Колос Родоський - бронзове зображення бога сонця Геліоса, виконане скульптором Харесом, учень Лісиппа.

Для еллінізму характерні принципово нові орієнтації художньої свідомості, яких не знала Греція. Перша відмінна риса еллінізму: прагнення вийти за рамки людського і прорватися у світ богів. Звідси прагнення увічнити себе в грандіозних пам'ятках, тяга до надмірності. Будувалися і пишно прикрашалися нові міста, планування яких здійснювалася за "гипподамовой системі", коли місто ділився на квадрати з адміністративним центром, на відміну від мальовничої планування Афін. Художніми центрами в епоху еллінізму стали міста Александрія, Пергам, Родос. У мистецтві скульптури визначилося два напрямки: з одного боку - трагічного романтизму, коли зображувалися сюжети, взяті з історії і міфології, і герої поставали в момент найвищої напруги. З іншого боку - ліричний, відхід у світ душевних переживань, жанрових сцен, дитячої тематики. До першого напрямку належать рельєфи Пергамского вівтаря, що представляють боротьбу олімпійських богів з жахливими синами Землі - гігантами. Рельєфи знаходяться в Берліні, в Пергамон-музеї. Німецькому інженерові Карлу Гуману світ зобов'язаний відкриттям Пергамського вівтаря в 1878 р. До родосской школі належать скульптурні композиції "Фарнезский бик" і "Лаокоон". Скульптурна група "Лаокоон" являє собою вираз небачених людських зусиль у боротьбі за життя. Троянський жрець Лаокоон за попередження троянців про прийдешнє ураженні після введення в місто дерев'яного коня був покараний богинею Афіною, яка послала на нього змій. Композиція настільки переконливо передає страждання та біль, що рівних їй ми і сьогодні не знайдемо в історії мистецтва. Сам Мікеланджело вважав її кращою статуєю, коли-небудь створеної на землі. Другий по силі виразності елліністичної скульптурою можна вважати Ніку Самофракийскую. Ніка - грецька богиня Перемоги - це втілена радість, нестримний порив, спрямованість вперед - такий її зобразили греки. До нас вона дійшла з втраченою головою, за припущенням, Ніка була в шоломі, трубящая у фанфари. Статуя висотою 2,75 м виконана з мармуру, відноситься до родосской школі XI ст. до н. е. і сьогодні знаходиться в колекції Лувра. До ліричної лінії елліністичної скульптури відноситься Венера (Афродіта) Мілоська (також знаходиться в Луврі). Напівоголена жіноча фігура з втраченими руками була знайдена в 1820 р. на острові Мілос. Її висота трохи більше двох метрів. Поставлена на високий постамент, вона дивиться на нас зверху вниз. М'яка опрацювання верхній частині тіла контрастує з бароковими складками драпірування, що надає всій фігурі емоційну виразність. Сучасний глядач, досвідчений множинними створіннями ідеальних образів жіночої краси, не втомлюється схилятися перед довершеним створенням грецького майстра Агесандра (II ст. до н. е..). Велич, відображена в мармуровій статуї, відображає бажання людей неспокійної епохи еллінізму до гармонії і любові.

До кінця епохи еллінізму мистецтво починає втрачати свій моральний і громадянський пафос, замінюючи його жанрової і побутовою тематикою, а також дрібною пластикою.

У період, коли створювалася статуя Венери, в еллінський світ вторгалася нова сила - римляни, які несли загибель великої культури, яка висловила себе у формах усіх мистецтв. На зміну метафоричного розуміння краси світу еллінами приходила твереза практична оцінка всіх явищ.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Естетика періоду еллінізму
Еллінізм: перша зустріч Сходу і Заходу
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси