Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Постімпресіонізм. Захоплення красою світу і початок кінця сонячної безтурботності людини, утрачивающего ілюзії

Що таке постімпресіонізм

Постімпресіонізм - художній напрямок, що виникло на рубежі XIX і XX століть на основі художніх досягнень імпресіонізму, однак спирається на ряд нових художніх принципів і висуває нову художню концепцію світу та особистості, предвосхищающую трагічну напруженість настає XX ст. Постімпресіонізм - дитя втрачених ілюзій. Художники цього напряму інтуїтивно передчували біди, які очікували людство в наступавшем новому, "залізному", столітті. У постімпресіонізм входять дві течії - пуантилізм (Поль Синьяк, Жорж Сірка, деякий час до них примикав Каміль Піссарро) і інтелектуальний декоративізм (Поль Сезанн, Вінсент Ван Гог, Поль Гоген, Анрі Матісс, Жорж Руо, П'єр Боннар).

Багато імпресіоністів і постімпресіоністів були світськими людьми. Це мало і діловий сенс: дозволяло отримувати вигідні замовлення. Однак Сезанн з причини внутрішньої невпевненості в собі, Сіслей з причини постійної бідності, Піссарро через єврейського походження і соціалістичних поглядів уникали виходів у світ.

Художня концепція

Постімпресіонізм висунув художню концепцію, яка стверджує, що наступає кінець сонячної безтурботності людини, що втратила ілюзії, настільки повно проявилася у творчості імпресіоністів. Надії людства на сонячний світ, повний щастя і справедливості, випарувалися. Ще не пролунали постріли Першої і Другої світових воєн, а чуйні до підземних поштовхів історії художники вже втратили ілюзії, хоча і не перестали насолоджуватися красою навколишнього світу.

Історія виникнення

До кінця XIX ст. імпресіонізм зазнав криза і почався пошук нових художніх ідей і художніх засобів. Анрі Матісс писав: "Художники-імпресіоністи, зокрема Моне, Сіслей, володіли тонкими відчуттями, мало відмінними одна від одної. Звідси випливало, що всі їхні полотна схожі. Слово "імпресіонізм" прекрасно підходить їхній манері, так як вони передають побіжні враження. Але воно не підходить для визначення деяких пізніших художників, які уникають першого враження, вважаючи його майже оманливим".

У 1884 р. відбулася зустріч молодих художників Поля Синьнка (1863-1935) і Жоржа Сера (1863-1935). Вони були прихильниками та учнями імпресіоністів, але вважали, що мистецтво живопису не повинно залишатися тільки інтуїтивним, а зобов'язана, якщо хоче бути сучасним, прислухатися до відкриттів науки, особливо оптики - розділу фізики. Ці ідеї близькі ідей позитивізму. У 1886 р. на останньої, п'ятої за рахунком, виставці імпресіоністів була показана картина Сірка "Недільна прогулянка в Гранд-Жатт", яка знаменує собою появу нового мистецького напрямку - постімпресіонізму, що почався з течії, названого пуантилізм. Синьяк і Сірка вважали необхідним уподібнити художника піаніст, який грає на клавішах квітів. Вони прокламировали поєднання мистецтва з наукою.

Постімпресіонізм поступово відійшов від імпресіонізму. Поль Синьяк заявив про розрив з "тягарем природи", яке, на його думку, обмежує пошуки художника.

Була прокреслена межа між імпресіонізмом в його класичному вигляді і виникли постімпресіонізмом. Ніякого обурення з боку "класиків" це не викликало. Навпаки, один з основоположників імпресіонізму Каміль Піссарро, що дебютував у Салоні 1859 р. і брав участь у Салоні знедолених (1863) як імпресіоніст, з 1985 р. переходить на позиції постімпресіонізму і протягом п'яти років працює в техніці пуантилізму. Піссарро: "...робота точками дивовижна річ... на нашу сторону перейдуть усі люди... зараз вже неможливо писати в старій безладної манері...". Втім, це його захоплення було недовготривалим. У 1894 р. Піссарро писав: "Я вважаю, що сам метод (постімпресіонізму. - Ю. Б.) поганий: замість того, щоб допомагати художнику, він сковує і заморожує його...". Піссаро повернувся до власне імпресіонізму, хоча школа пуантилізму мимоволі продовжує позначатися на його творчості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Втрачені ілюзії, надії теплилися
Постімпресіонізм
Пуантилізм як протягом постімпресіонізму
Інтелектуальний декоративізм як протягом постімпресіонізму
Художня реальність
Художня концепція
Художня концепція
Художня концепція
Історія виникнення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси