Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Грошова реформа Е. Ф. єгора канкріна

Новий пристрій грошової системи зводилась до наступного: маніфестом від 1 липня 1839 р. головною законною грошовою одиницею Росії був оголошений срібний рубль, старий асигнаційний рубль залишався в обігу, але носив як грошовий знак другорядний характер. Між срібним карбованцем і рублем асигнації встановлювався твердий курс: 1 руб. срібний дорівнював 3 руб. 50 коп. асигнаціями. Однак реформа Е. Ф. єгора канкріна не зводилася до простої девальвацію асигнацій і скорочення кількості їх в обігу в 3,5 рази. Для підтримки купівельної спроможності асигнацій був введений їх вільний розмін на срібні рублі за встановленим курсом. Для цього створили спеціальний фонд металевих монет.

Наступним етапом грошової реформи Е. Ф. єгора канкріна був випуск державних кредитних білетів номіналом у 50 руб. на загальну суму в 30 млн крб. Держава гарантувала вільний обмін кредитних квитків по їх номінальної вартості на золоті чи срібні монети. Номінально цей забезпечувався обмін запасами благородних металів казначейства. Але за законом розмінний фонд золотих і срібних монет повинен був становити не менше Д частини суми державних кредитних білетів, випущених в обіг.

Завершальним етапом грошової реформи стала повна заміна асигнацій кредитними білетами, при цьому кредитний рубль дорівнював срібному. Обмін асигнацій на державні кредитні білети розпочався з вересня 1843 р. Він йшов досить успішно: 3 руб. 50 коп. асигнаціями можна було обміняти на 1 руб. сріблом або 1 руб. кредитними квитками. У свою чергу 1 кредитний квиток можна було по пред'явленні обміняти на 1 руб. срібний. Узаконений обмін державних кредитних квитків на знецінені асигнації і повноцінні срібні монети відродив довіру громадян до нових грошей. До обміну на срібло пред'являлася відносно невелика частина кредитних білетів, так як використання останніх в грошовому обігу було набагато зручніше срібних монет.

Таким чином, грошова реформа Е. Ф. єгора канкріна відновила в Росії металеве звернення. Грошовою одиницею країни став срібний рубль. Всі податки і державні витрати обчислювалися в сріблі. Вся система грошового обігу залишилася виключно під влади держави. Розмір емісії державних кредитних квитків обмежувався величиною запасів благородних металів у скарбниці. Зазначений запас повинен був гарантувати вільний розмін кредитних квитків по їх номінальної вартості. Однак забезпечити стійкість грошового обігу в країні на тривалий час уряду все ж не удаюсь. Вже у 1855 р. стали відчуватися серйозні труднощі в розмін кредитних білетів на золото або срібло. З 15 листопада 1863 р. він був офіційно припинено. Кредитні квитки перетворилися на паперові гроші, які почали поступово знецінюватися. Причин для цього у Росії в той час було багато:

- труднощі у формуванні розмінної фонду для державних кредитних квитків;

- нерозвиненість товарно-грошових відносин в умовах кріпосного права і натурального господарства;

- постійне зростання державних витрат, пов'язаних з участю у світовій політиці: Кримська війна (1853-1856), російсько-турецька війна (квітень 1877 - лютий 1878).

Для задоволення своїх фінансових потреб уряд широко використовувало позики та емісію кредитних білетів. І все це в умовах, коли державне казначейство ніякої відповідальності за стан грошового обігу в країні не несло. За роки Кримської війни сума кредитних білетів в обігу збільшилася більш ніж в 2 рази - з 333,4 (1853 р.) до 735,2 (1857 р.) млн руб. [11, с. 83]. Своєї максимальної межі випуск нерозмінних державних кредитних квитків досяг під час російсько-турецької війни. Їх сума в обігу в 1878 р. склала 1 188 115 тис. руб. [4, с. 100].

Переповнення каналів грошового обігу знеціненими грошовими знаками, тобто гостра інфляція, перешкоджала розвитку капіталістичних виробничих відносин в Росії, загострювала соціальні суперечності. Тому уряд вжив заходів щодо зміцнення грошового обігу в країні. З цією метою міністр фінансів С. Ю. Вітте в 1895-1897 рр. готує і проводить грошову реформу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Грошова реформа С. Ю. Вітте
Грошові реформи
Грошова реформа 1947 р
Грошова реформа Петра I.
Гроші та грошові реформи (IX-XVIII ст.)
Грошова реформа 1922-1924 рр.
Грошова реформа - введення нової грошової одиниці
Військова реформа
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси