Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Податкові системи зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Податкові системи федеративних держав

Ключові терміни: індивідуальний прибутковий податок; податок на прибуток корпорацій; альтернативний мінімальний (прибутковий) податок; соціальні податки; податок на додану вартість; податок з продажів; гармонізований податок з продажів; роялті; надбавка солідарності; церковний податок; промисловий податок; податок на чисте багатство.

Розглядати податкові системи держав федеративного устрою ми будемо на прикладі чотирьох країн - США, Канади, Німеччини та Швейцарії.

Податкове навантаження на економіку в цих країнах різниться досить суттєво. Так, якщо в Німеччині в 1965 - 2010 рр. у середньому частка податкових доходів у ВВП становила 35,4% і коливалася від 31% у 1965 і 1970 роках до 37% в 1995 і 1999 рр., то в Швейцарії в середньому за період податкове навантаження складала 25,7% (рис. 2.1).

У рамках розглянутого довгострокового інтервалу динаміка податкового навантаження за всіма чотирма країнами мала тенденцію до підвищення. При цьому найбільш вираженою ця тенденція була в Швейцарії, а найменш вираженою у США. Звертають на себе увагу показники податкового навантаження в Канаді, які стійко підвищувалися до початку 1990-х рр., а потім стали стабільно знижуватися.

Джерело: Revenue Statistics // Stats.OECD.org: статистичний щорічник, 2010. URL: http://stats.oecd.org.

Рис. 2.1. Динаміка податкового навантаження на економіку в деяких федеративних державах

Найбільш значні коливання податкового навантаження проглядалися в США. Так, період незначних коливань до початку 80-х рр. минулого століття змінився стійкої тенденцій до підвищення податкового тягаря аж до початку 2000-х рр. Після чого ми бачимо періодичне підвищення і скорочення податкового навантаження на економіку в цій країні.

Податкова система США

Загальна характеристика

Сполучені Штати Америки (США) є федеративною державою, причому самостійність регіонального рівня (штатів) досить висока. Багато в чому це обумовлено історично: США знайшло свою державність відносно недавно - в 1783 р., коли жителі британських колоній у Північній Америці відвоювали незалежність від своєї метрополії (Великобританії). Відмовившись від підпорядкування монарху, штати утворили демократичну державу, що передбачає рівну участь всіх регіонів в управлінні країною, що закріплено Конституцією США, прийнятою ще в 1787 р. І в даний час, незважаючи на те, що повноваження Федерального уряду надзвичайно широкі, штати володіють значними правами і можливостями регіонального управління. Дана особливість характерна і для податкової системи США.

Ще однією особливістю податкової системи США (логічно пов'язаною з вышеотмеченной) є принцип паралельного використання основних видів податків (податкових баз). Так, подібним чином побудовано оподаткування подоходными податками з фізичних осіб і корпорацій, а також деяких видів акцизів.

Основним джерелом федеральних податкових норм служить Кодекс внутрішніх доходів США (Internal Revenue Code). Штати і місцеві влади мають право видавати власні законодавчі акти, що регулюють порядок та умови оподаткування на підвладних їм територіях. При цьому встановлено верховенство федерального законодавства і Конституції США як основного закону держави.

Контроль за сплатою податків на рівні федерації здійснюється Службою внутрішніх доходів", СВД (Internal Revenue Service-IRS), яка підпорядковується Федеральному казначейству США (докладніше див. гол. 5).

Ліберальна спрямованість державної політики (тобто по можливості мінімальне втручання держави в економіку) визначає порівняно низьку податкове навантаження в США в порівнянні з іншими розвиненими країнами.

Середній рівень податкового навантаження впродовж останніх 46 років в США склав 26,5%. Максимальне значення (29,5%) було досягнуто у 2000 р., а мінімальне (близько 24%) - в 2009 р. При цьому помітні сильні коливання рівня податкового навантаження - з різкими злетами і падіннями даного показника.

Розмірковуємо самостійно

Якими економічними причинами зумовлені коливання рівня податкового навантаження в США, представлені на рис. 2.1?

Основним джерелом податкових доходів консолідованого бюджету США служать індивідуальні податки (податки з фізичних осіб). На їх частку припадає понад 32% податкових надходжень. Податки на виробництво та імпорт, а також соціальні податки забезпечують приблизно рівний внесок у податкові доходи - від 27 до 30% (кожна з груп). Таким чином, забезпечується близько 90% податкових доходів консолідованого бюджету. Решта 10% припадають на надходження податку на прибуток корпорацій.

Станом на кінець III кварталу 2010 р. податкові доходи складають 91,3% загальних доходів консолідованого бюджету (розширеного) бюджету. Структура податкових доходів бюджету виглядає наступним чином:

- індивідуальні податки - 32,1% податкових доходів;

- податки на виробництво та імпорт - 28,9%;

- соціальні податки - 27,7%;

- податки на доходи корпорацій - 11%.

Таким чином, основну роль у формуванні доходів бюджетної системи США відіграють прямі податки (індивідуальні і податки на доходи корпорацій), роль непрямих податків (податки на виробництво та імпорт) менш значна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податкові системи федеративних і унітарних держав: розподіл податкових повноважень
Податкові системи унітарних держав
Фінанси та фінансова система держави
Податкові системи унітарних держав
Правові основи податкової системи
Гармонізація податкових систем країн - членів Європейського союзу
Характеристика бар'єру стилів спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси