Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки

Конкурентоспроможність - це фактор національної безпеки і насамперед економічної, соціальної, демографічної та екологічної безпеки.

Економічний аспект

В умовах відкритої економіки висока конкурентоспроможність виробленої вітчизняної продукції дозволяє постачати її на світові ринки в такому обсязі, який забезпечує надходження іноземної валюти у розмірах, достатніх для оплати зростаючого імпорту. Велика широта асортименту експортованої продукції - одне з умов економічної незалежності. Справа в тому, що велику небезпеку для країни є ситуація, коли на два-три виду товару припадає більше половини експорту. З світового досвіду відомо, що така структура при серйозному погіршенні кон'юнктури світового ринку ставить країну на межу катастрофи. Досить вказати на величезну залежність економіки Росії від коливань цін на нафту.

Соціальний аспект

Конкурентоспроможність виробництва повинна сприяти не тільки експорт, але і успішної конкуренції з іноземними постачальниками на внутрішньому ринку. Витіснення з ринку вітчизняного товаровиробника обертається втратою робочих місць в Росії. Наприклад, кожні непродані 10 тис. т пташиного м'яса (за даними відомого підприємця С. Ф. Лісовського) означає ліквідацію 1000 робочих місць у країні. Росія в 2005 р. ввезла 1 млн т курятини, а значить "подарувала" 100 тис. робочих місць країнам-імпортерам: США, Аргентині, Бразилії.

Кожне нове робоче місце в Макдоналдсі створює сім робочих місць на підприємствах-постачальниках.

Серйозні випробування Росію чекають після вступу її до Світової організації торгівлі (СОТ). Підвищення прозорості кордонів між країнами ще більше посилить конкуренцію. Цілий ряд галузей господарства не витримає натиску імпортної продукції. Соціальні наслідки будуть дуже важкими. За оцінками фахівців, поразку в конкурентній боротьбі половини підприємств машинобудування країни обернеться тим, що на вулиці опиниться понад 2 млн осіб. Таку безробіття не зможуть компенсувати малий бізнес, ні сфера послуг.

Про соціальні наслідки встановлення прозорих кордонів можна судити по практиці торгових відносин Китаю з ЄС і США. Китай вступив у СОТ у грудні 2001 р. Відповідно до одного з численних умов вступу до 1 січня 2005 р. існувало обмеження на поставки китайських текстильних виробів і взуття в ЄС і США. Як тільки це жорстке квотування перестало діяти, працьовитий Китай різко збільшив експорт в Європу і США текстилю і особливо взуття. Так, експорт до ЄС текстилю тільки за I квартал 2005 р. зріс на 80%, а взуття - на 68%. Китай в прямому і переносному сенсі взув ці регіони світу. У США розорилося 18 текстильних фабрик і з'явилося 16 тис. нових безробітних.

Продовольча безпека

Оскільки середньостатистичний громадянин країни щомісяця витрачає приблизно 53% зарплати на продукти харчування, то конкурентоспроможність вітчизняних продовольчих товарів визначає ступінь продовольчої залежності від країн-постачальників, яка може стати важелем політичного тиску. Провідні економісти світу вважають, що країна втрачає продовольчу безпеку, якщо обсяг імпорту продовольства перевищує рубіж 20% [93]. У Росії частка імпорту продовольства наближається до 50%. У великих містах вона ще вище.

Від якості та ціни вітчизняної продукції залежить здатність протистояти Росії агресивного імпорту дешевого і неякісного продовольства.

Ступінь втрати продовольчої безпеки характеризується не тільки кількісними показниками, але і якістю продукції. Ні для кого не секрет, що країни, які мають надлишки продукції, намагаються позбутися від низькоякісних товарів, тому що на своєму внутрішньому ринку вони не мають попиту. А наші підприємці в гонитві за прибутком не гребують нічим. Висока частка забраковки (більше 50%) імпортних продовольчих товарів підтверджує, що Росію хочуть використовувати як споживача непридатної продукції. Велике занепокоєння викликає зростання обсягів виробництва трансгенної продукції, завезеної в Росію.

Дотримуючись стандартної тактиці, часто зарубіжні фірми завойовують ринок з допомогою демпінгових цін. Витіснивши продукцію національних виробників, вони встановлюють високі ціни, змушуючи населення скорочувати споживання продуктів і купувати більш дешеву, але менш якісну продукцію. Мова йде насамперед про людей з малими доходами і доходами нижче прожиткового мінімуму. Вони намагаються замінювати натуральні продукти різного роду сурогатами (супи в пакетах, бульйонні кубики, консервована тушонка тощо).

Велику частку в імпорті продовольчих товарів складають продукти для дітей, які багаті цукром, сіллю, калоріями, жиром, але бідні корисними речовинами. Мова йде, наприклад, про такі продукти, як шоколадний сніданок, кукурудзяні пластівці в цукровій пудрі і ін. Подібні товари у світі називають "джанком", по-російськи це означає "сміття", "наркотик". Тому особливо велике занепокоєння викликає харчування підростаючого покоління. Від цього залежить здоров'я нації в майбутньому.

Згідно Доктрини продовольчої безпеки РФ, затвердженої Президентом РФ 01.02.2010, питома вага вітчизняної сільськогосподарської, рибної продукції в загальному обсязі товарних ресурсів повинен скласти в найближчі п'ять ліг не менш 80-95% (за різними продуктами). В найбільших державах світу забезпечення продовольчої бази прирівнюється до ядерного щита.

Лікарська безпека

Серйозним чинником безпеки країни є виробництво необхідних ліків в обсязі, асортименті і належної якості. На тривожне становище у вітчизняному виробництві антибіотиків ще в 2006 р. вказував керівник Департаменту Мінпроменерго Росії Ю. Дощіцин: "У 80-ті роки в СРСР виробляли близько 70 різних субстанцій антибіотиків з 90 відомих у той час; їх експортували не лише в соцкраїни, але і на Захід; тепер майже всі субстанції країна купує в Китаї та Індії; їх якість викликає у фахівців сумнів і належним чином не контролюється". В результаті в країні немає стратегічного запасу антибіотиків. Пандемія пташиного грипу зажадає величезної кількості антибіотиків для лікування ускладнень вірусної інфекції. До того ж у країні безліч вогнищ інфекцій, спалахи яких цілком реальні.

У 2011 р. частка продажів (у грошовому вираженні) вітчизняних препаратів для лікування гепатиту становила 18%, гіпертонії - 14%, діабету - 4% , ВІЛ - 2%. У цій ситуації зриви поставок ліків ставлять під загрозу життя мільйонів людей. Тому, на думку фахівців, 80% критично важливих ліків країна зобов'язана виробляти на вітчизняних підприємствах.

Зробимо висновки. Від конкурентоспроможності вітчизняної продукції залежить її частка на ринку країни. Якщо обсяг імпортного продовольства на національному ринку, як уже зазначалося, перевищує 20%, країна втрачає продовольчу безпеку. Завоювання вітчизняного ринку імпортною продукцією веде до витіснення національних виробників з витікаючими звідси соціальними наслідками. Майбутній вступ Росії до СОТ призведе до встановлення прозорих кордонів, а, отже, може призвести в результаті програшу в конкурентній боротьбі до розорення вітчизняних товаровиробників і появи величезної маси безробітних.

Враховуючи високу частку імпорту продовольства, Уряд РФ має вжити кардинальних заходів щодо розвитку сільського господарства, щоб зупинити віддачу вітчизняного ринку зарубіжним "партнерам".

Завдання ЗМІ, освітніх установ, фахівців торгівлі - протистояти недобросовісній рекламі продуктів типу "джанком" для дітей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Чинники конкурентоспроможності товарів і послуг
МАКРОЕКОНОМІЧНІ ФАКТОРИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів
Економічні аспекти безпеки
Економічний аспект компенсаційної політики
Економічні аспекти безпеки життєдіяльності
Теоретичні аспекти дослідження проблем історії соціальної роботи
П. Екологічні аспекти соціальної роботи
Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини
Класифікація продовольчих або непродовольчих товарів по однорідним групам
Рішення продовольчої проблеми країни на основі вирішення соціальних проблем села
Умови безпеки об'єкта. Оцінка збитку, безпека життєдіяльності, прогноз і управління ризиками
Експертиза безпеки
Пріоритетні цілі забезпечення комплексної безпеки міста
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси