Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стародавній Рим

Колискою Римського держави був Апеннінський півострів. Перебуваючи у центральній частині Середземного моря, він являв собою своєрідний міст між Європою та Африкою. Його порізане узбережжя менш, ніж узбережжі Балканського півострова, і має менше зручних бухт і заток. Італія - це гірська країна. Гори тягнуться довгим ланцюгом по центральній частині півострова, уздовж якого розташовуються досить широкі долини, придатні для хліборобства і скотарства. Здавна жителі Італії займалися сільським господарством.

Початковий період історії Давнього Риму (VIII-VI ст. до н. е.) називають "царським". Однак монархічної держави не було. Римські "царі" - рекси, як і грецькі басилевсы, були військовими вождями, а суспільним устроєм Риму був лад військової демократії.

У VI ст. до н.е. виникла держава. Почався новий період римської історії - республіканський. Рим періоду республіки - це місто-держава, як і грецькі поліси. В ході завойовницьких воєн він підпорядкував собі інші італійські держави. Переможені народи визнавалися залежними від Риму, але не включалися до складу римського поліса. Політичні права залишалися в руках громадян римського поліса - квиритов. Згодом самостійні частини Італії поступово об'єдналися в одну державу, і цивільні права стали загальними для всіх її жителів.

На відміну від Афін, Римська республіка була аристократичною. Протягом всього республіканського періоду в римському суспільстві стверджувалося поняття громадянина, пов'язаного з іншими членами суспільства єдністю інтересів, предків, традицій. "Зв'язок між людьми, які належать до однієї і тієї ж громадянської громаді, - писав Цицерон, - особливо міцна, оскільки співгромадян об'єднує багато: форум, святилища, портики, вулиці, закони, права і обов'язки, спільно прийняті рішення, участь у виборах, а крім того, ще й звички, дружні і родинні зв'язки, справи, що вживаються спільно, і вигоди, з них виникають". Політична влада республіки залишалася в руках родової аристократії. По мірі економічного розвитку з'являлися: міське господарство, ремесла і торгівля, а разом з ними і "нові багатії", які прагнули розділити владу з стародавньою римською знаттю, потрапити в її ряди. Таке становище загострювало соціальну напруженість і вело до політичних конфліктів.

В таких умовах вирішальною силою стала армія, вона була інструментом політичної боротьби. Використовуючи армію, воєначальники захоплювали владу в країні і перетворювалися в імператорів. У I ст. до н. е. Римську республіку змінила Імперія, яка проіснувала до V ст. н. е.

Сільське господарство. В цей період населення Апеннінського півострова займалося в основному землеробством. Родючі грунти і м'який клімат забезпечували високі врожаї. У найбільш розвинених областях Італії культивували пшеницю, ячмінь, просо, боби, використовували добрива; в гористих вирощували полбу, ячмінь, боби. Греки-колоністи внесли удосконалення в місцевий виноградарство, познайомили жителів Італії з вирощуванням оливок і виробництвом оливкової олії.

Горбисто-гориста територія сприяла розвитку скотарства. Одним з важливих показників прогресу в сільському господарстві з'являлися нові галузі - тваринництво та птахівництво. Навколо великих міст створювалися спеціалізовані господарства, постачали городян молоком, сиром, м'ясом, квітами, свіжими овочами та фруктами.

У ранній період Римської держави економічна структура італійського села являла собою ділянки дрібних вільних землеробів. Але дрібні хлібороби не могли конкурувати з великим господарством, заснованого на експлуатації рабської праці. Розоряючись, вони залишали земельні наділи і йшли у міста, поповнюючи ряди плебсу, який жив за рахунок держави і знаті.

Інтенсивний розвиток сільського господарства сприяло появі двох типів рабовласницьких господарств, заснованих на приватній власності:

вілла - обслуговувалася порівняно невеликою кількістю рабів; власник вілли мав достатні кошти для введення різних удосконалень. Використовуючи переваги простої кооперації, рабовласник досягав великих успіхів. Рабська праця була прибутковим за умови, що рабів було безперервно примушувати до праці, і рентабельним за умови, що колектив рабів був невеликим - це дозволяло ефективно його контролювати;

латифундії (від лат. latus fundus - велике маєток) - великі рабовласницькі маєтки плантаційного типу, на яких працювали тисячі рабів. Положення рабів було важким. Римський письменник і державний діяч Катон (Старший) у своїй праці про землеробстві давав конкретні поради щодо того, як варто експлуатувати рабів з найбільшою вигодою. Він рекомендував займати їх роботою і в дощові дні, і навіть в дні релігійних свят.

Латифундії отримали широке поширення в Італії, Галлії (південна Франція), Іспанії, Африці. У них праця рабів відрізнявся низькою продуктивністю. Латифундії, порівняно з середніми рабовласницькими маєтками, були більш відсталими господарствами, так як добре організувати працю маси рабів, не заінтересованих у результатах своєї праці, було досить складно.

Для отримання постійних доходів від землі латифундист дробив її на дрібні ділянки і здавав в оренду колон за фіксовану плату. Щоб добути гроші на оплату землі колон повинен був продавати вироблені сільськогосподарські продукти на ринку. Поява інституту колоната стимулювало розвиток орендних і товарно-грошових відносин. Поява нових форм землеволодіння збільшило розмір сільськогосподарської продукції і сприяло вдосконаленню ринкових відносин.

Зростання сільського господарства зміцнював ринкові зв'язки між містом і селом. Місто обособился від села, перетворившись на центр ремесла і торгівлі, політичного і культурного життя. Місто, що потребував сільськогосподарських продуктах, і село, активно використовувала ремісничі вироби, створювали економічну основу для торгового обміну. Ринкові відносини сприяли інтенсифікації сільського господарства.

Ремесло і торгівля. Наявність корисних копалин, зокрема залізної руди, міді, глини, будівельного каменя, корабельного лісу, стимулювало в VI-V вв. до н.е. розвиток в італійських містах ремесла і торгівлі. Широке поширення набуло використання заліза. Процвітало виробництво бронзових виробів, які відрізнялися технічним і художнім досконалістю. Самим розвинутим ремеслом було виробництво кераміки: різноманітного посуду, тари, водопровідних труб, черепиці, будівельних і архітектурних деталей, сирцевої цегли і т. д. Менший розвиток отримало текстильне ремесло. Ремісничі майстерні того часу являли собою невеликі виробництва, в яких працював сам господар і члени його сім'ї, але з часом став використовуватися праця рабів. У рудниках, каменоломнях, глиняних кар'єрах праця рабів панував неподільно.

Основу ремісничого виробництва становили вільні ремісники. Але з I ст. н. е. різко зросла чисельність середніх і великих майстерень, основними працівниками яких були раби. Як правило, у них працювало до кількох десятків людей. Концентрації праці сприяло розвиток спеціалізації і кооперації. У великих майстернях широке поширення одержало поділ праці і його подальша спеціалізація. В металообробних ремесел існували такі спеціальності, як формувальник, полірувальник, різьбяр прикрас, коваль та ін Поділ праці мало місце в скляному, будівельному, фарбувальній, ткацькому, керамічному та інших виробництвах. Розвиток ремісничого виробництва призвело до розширення сировинної бази: все більше було потрібно металу, деревини, вовни, льону і т. д. Спеціалізація праці сприяла появі нових видів ремесла.

Почали виникати великі спеціалізовані ремісничі центри: Путеолы славилися железоделательным виробництвом, Капуя - литвом з бронзи і свинцю, Кали і Минтурны - виготовленням сільськогосподарських знарядь, Арреций - керамікою, Тарент - вовняними виробами, Північна Італія - лляними виробами.

Підйом сільського господарства, ремесла, розвиток товарного виробництва сприяли пожвавленню торгівлі. Італія стає ареною інтенсивної торговельної діяльності. Вона встановлює тісні господарські зв'язки з багатьма країнами середземномор'я. З міст Італії в заморські провінції вивозять предмети розкоші, металеві вироби, кераміку, хліб, вино, оливкову олію. Динамічно розвивається морська торгівля. Її розвитку сприяло вдосконалення морського транспорту і мореплавання. Зріс тоннаж торговельних суден (до 200 т). На них з'явилися додаткові вітрила, були вдосконалені рульові весла. На узбережжі будувалися маяки і упорядковувались гавані.

Центром культурного життя була столиця держави - Рим. Численні торгові крамниці і склади для зберігання товарів стали невід'ємною частиною міського пейзажу. Не тільки в Римі, але і в будь-якому місті лавки займали нижні поверхи будівель і тяглися вздовж всієї вулиці. У деяких містах будувалися спеціалізовані приміщення для торгівлі якимось одним товаром, наприклад м'ясний ринок, будівля для торгівлі вовною. На початку II ст. н. е. в Римі був побудований грандіозний Траянов ринок. Це споруда, що складалося з 5 ярусів-поверхів, включало до 150 крамничок для продажу різних товарів. Один раз на рік влаштовувалися ярмарки, куди з'їжджалися мешканці сусідніх міст і сіл. Ярмарки приурочувалися до великим релігійним святам і проводилися поблизу святилища шанованого божества.

Особливо інтенсивно внутрішня торгівля розвивалася в імперську епоху. Цьому неабиякою мірою сприяло: по-перше, введення єдиної грошової системи у всій імперії; по-друге, будівництво доріг, мощених каменем і перетинали всю Європу. Римські дороги - це видатне досягнення римського будівельного мистецтва. Деякі з них збереглися і до нашого часу. Кам'яна або плиткова бруківка лежала на особливій міцної підстилці з чергуються шарів піску, щебеню, дрібних каменів і глини, забезпечувалася стоками для зливових вод.

У містах західних провінцій (Галлія, Іспанія тощо) торговці і ремісники об'єднувалися в товариства (колегії), які обслуговували не тільки місцеві торгові центри, але і самі віддалені області імперії. Широкий розмах придбала торгівля в Малій Азії і Сирії. Встановлювалися регулярні зв'язку з Аравією і Індією, а пізніше - з Китаєм. Звідти надходили прянощі, пахощі, слонова кістка.

Грошове звернення. Розвиток ремісничого виробництва, розширення внутрішньої і зовнішньої торгівлі викликало необхідність в універсальному еквіваленті вартості товарів або послуг - гроші. Перші монети з'явилися наприкінці V ст. до н. е. вони Карбувалися у багатьох містах із золота, сплаву золота і срібла - електра і бронзи. У IV-III ст. до н. е. кількість монет зросла.

У Римі перші монети відливалися у формах: це були мідні злитки вагою 273 г, без зображень (так званий важкий ас). У другій половині IV ст. до н. е. на монетах з'являються зображення тварин - бика, свині, орла і т. д. (асс із зображенням). Важкі і громіздкі злитки були мало придатні для торгівлі. Карбування більш легких і зручних срібних монет почалося в Римі тільки з кінця III ст. до н. е. Основними монетними номіналами в Римі були бронзовий асс; срібний сестерцій, що дорівнював 2,5 асса; срібний денарій, рівний 10 ассам або 4 сестерциям.

Існування різних грошових систем, різноманітність золотих, срібних і бронзових монет призвело до зародження меняльного справи. Міняйли, яких називали аргентарії, стежили за грошовим курсом, перевіряли гідність монет, проводили обмін грошей і займалися ссудными операціями. Меняльный промисел йшов рука в руку з лихварством. Позичковий відсоток в Італії, обмежений розпорядженням Сенату, не перевищував 6% в рік. В інших римських провінціях цього обмеження не було, тому лихварі встановлювали відсотки довільно, руйнуючи тим самим міста і цілі області.

В епоху імперії докорінно змінилася система оподаткування. Римські громадяни звільнялися від сплати прямих податків; допускалися лише екстраординарні податки, пов'язані, як правило, з військовою загрозою. Прямі податки платила лише населення провінцій. Доходи держави складалися з коштів від користування державною власністю, непрямих податків і мит. Розширення практики надання римського громадянства жителям провінцій негативно позначалося на податкових надходженнях. Ситуація погіршувалася систематичної псуванням монети - зниженням вмісту в ній срібла, що вело до дезорганізації господарства та зубожіння скарбниці.

У кінці III - початку IV ст. н.е. влада організує випуск нової високопробної золотої монети - соліди і проводить податкову реформу, за якою всі власники, включаючи жителів Італії, повинні були сплачувати прямі податки. У сільській місцевості розмір податку визначався кількістю землі, що належала людині, її якістю, розташуванням і характером користування, чисельністю зайнятих на ньому працівників. У містах оцінка майна проводилася з урахуванням прибутковості майстерні, лавки і т. д. Нижчі верстви суспільства (міщани і селяни) несли на користь держави численні - до 40 найменувань - отработочные повинності, тобто зобов'язані були ремонтувати дороги, мости, забезпечувати державні органи транспортом і т. д.

Одним з показників високого рівня розвитку римської економіки є римське право, яке охоплювало всі області майнових та суспільних відносин (приватне і публічне право). Остаточно воно склалося у II ст. н. е. Виникли в Афінах поняття свободи для громадян поліса і держави, поняття демократії і права були детально регламентовані римськими законами. До цього часу в речовому праві встановилося точне відмінність понять власності і володіння. На право власності були введені поняття погашати і набуває давності, розширені способи встановлення і передачі користування чужими речами (сервітутів), вільне призначення спадкоємців (фидейкомиссов), в області сімейного права було введено обмеження влади батька і визнання прав за жінками. В обов'язковому праві були закріплені безіменні формулярні контракти, ускорявшие угоди, обмін та передачу речей. У дійшли до нас юридичних пам'ятках докладно розглянуті питання торгівлі, кредиту, грошового обігу. Для римського права була характерна чітка регламентація відносин, що виникали між людьми в процесі виробництва, обміну і розподілу. Сформувалися в римський період юридичні норми лежать в основі і сучасних юридичних систем.

Еволюція суспільних відносин у IV-III ст. до н. е. призвела до виникнення класичного рабства. Концентрація землі, поширення приватної власності, розвиток ремесел, торгівлі, грошового обігу, зародження товарного господарства вимагали дешевої робочої сили. Змусити працювати вільного дрібного власника, що добився рівноправності і наділеного дільницею землі, було важко. Такою робочою силою міг бути позбавлений всіх прав і майна раб. Необхідність постійного насичення господарства рабами не в останню чергу пояснювала агресивності Рима, його нескінченні війни, масове пограбування і поневолення завойованого населення.

Використання рабської праці руйнувало натуральне господарство. У II-I ст. до н. е. землевласники і ремісники прагнули не тільки до отримання більшого додаткового продукту, але і до грошової його реалізації. Все це викликало посилення експлуатації рабів. Потреба в рабах і їх чисельність постійно зростали. Вони перетворилися в самий численний клас римського суспільства. Рабовласництво утвердилося в сільському господарстві, гірничодобувному виробництві, металургії, будівництві. Праця вільних або полузависимых працівників продовжував застосовуватися, але грав другорядну роль. Становище рабів відрізнялося повним безправ'ям. По римському праву раб - це не людина, а "говорить знаряддя", що належить приватній особі. В руках окремих рабовласників зосереджувалися тисячі рабів. Вчені розходяться у визначенні чисельності рабів та вільного населення у класичну епоху рабовласництва. Французький історик А. Валлон вважав, що співвідношення рабів і вільних в Італії в II-I ст. до н. е. було 1:1. Німецький історик кінця XIX - початку ХХ Ю. Белох визначав це співвідношення як 3:5. Американський історик У. Уестерман вважав, що співвідношення між вільними і рабами було 1:2.

Експлуатувати чужу працю в античних державах можна було, тільки захоплюючи полонених на війні і перетворюючи їх на рабів, оскільки захоплений у полон людина, опинившись у чужій і ворожій йому середовищі, втрачав здатність до опору.

Такий спосіб експлуатації мав важливі наслідки. Необхідною умовою розвитку рабовласницького господарства були переможні війни. Кожен чоловік повинен був бути воїном і вивчав військове мистецтво. Класичний рабовласницький устрій античних держав ґрунтувався на цивільному правосвідомості: громадянин, наділений значними правами, що впливав на політичне і державне життя, був вільною людиною, і воїном.

Рабовласницьке господарство залишалося рентабельним до тих пір, поки забезпечувався стабільний приплив нових рабів. Але в III ст. н. е. все виразніше стали проявлятися ознаки розкладання рабовласницької системи: розорення і занепад рабовласницьких вілл, розвиток екстенсивного латифундиального господарства, запустіння земель, скорочення врожайності, падіння реальної вартості монети, зменшення робочої сили у зв'язку з масовими епідеміями. Господарський криза загострював соціальні і політичні суперечності, руйнував політичну стабільність, послаблювало воєнну міць держави.

Всі ці негативні явища проявлялися найбільш виразно в сільському господарстві. Нестача зерна призвела до відходу від спеціалізованих сільськогосподарських виробництв та повернення до зерновому господарству. Багато сільськогосподарські угіддя закидалися або перетворювалися на пасовиська. Приплив нових рабів зменшився, в результаті зросли ціни на рабів. В цих умовах рабовласники були поставлені перед необхідністю зменшити інтенсивність експлуатації рабів і переглянути ставлення до них. Ці зміни знайшли відображення в законах.

За рабом визнавалося право мати сім'ю, членів якої не можна було розлучати. Рабовласникам заборонялося стратити рабів. Раби дістали право скаржитися в суд на погане поводження з ними і домагатися того, щоб їх продали іншій людині. Заохочувався відпуск рабів на волю. Держава активно втручалася в економічні відносини, відносини між суб'єктами господарської діяльності.

Однак головним стимулом підвищення продуктивності рабської праці служило надання рабу певного майна - пекулия. Це могла бути реміснича майстерня або ділянку землі. Певну частину доходів раб повинен був віддавати хазяїну. Але в будь-який час власник пекулия міг забрати його назад. З часом такий раб перетворювався в прикріпленого до землі і продається тільки разом з нею самостійно господарюючого землевласника або ремісника.

Широке поширення в епоху пізньої імперії набула практика здавання великими землевласниками ділянок землі орендарям-колон. Оренда землі існувала здавна, але в епоху процвітання рабовласницьких господарств масового поширення вона не мала.

Колоном міг стати вільний громадянин, що втратив землю хлібороб, вільновідпущений і міський плебей. Колонами ставали і посаджені на землю раби. Положення такого раба, який жив окремим господарством, обрабатывавшего землю і вносить певну плату за неї панові, фактично урівнювало його в економічному плані з представниками інших соціальних груп. За користування землею колон виплачував її власникові певну суму грошей, а з II ст. н. е. оплачував її частиною зібраного врожаю (як правило, третина). Колони несли різноманітні повинності на користь панів. Вони платили державні податки, але збір їх поручался землевласникам, які відповідали за видачу колонів суду, посилали їх на військову службу. При цьому у землевласників було право вносити за рекрутів спеціальну подати і тим самим звільняти їх від служби.

Право колонів на возделываемый ними ділянку юридично закріплювалося: землевласники не могли зганяти колонів до землі (відчужувати землю у колонів) і використовувати їх в якості домашньої челяді. Незважаючи на утиски громадянського статусу колонів, обмеження їх власницьких прав, колони були самостійні у господарському відношенні; їх повинності фіксувалися законом і звичаєм. Таким чином, в римському колонате проявлялися риси нових, феодальних відносин.

У період пізньої античності значного поширення набула оренда - не тільки на державних і муніципальних, але і приватних землях. Оренда зазнала якісні зміни - з довгострокової вона перетворилася у вічне, так звану эмфитевтическую оренду, яка забезпечувала орендарю широкі права, порівнянні з правом власності. Такий орендар сплачував власнику невелику фіксовану плату (канон), вносив податки за землю і зобов'язувався ретельно її обробляти. В іншому він міг розпоряджатися нею на свій розсуд: передавати у спадок, здавати в суборенду, закладати.

Велике поширення отримала дрібна оренда - прекарий. Власник передавав прекаристу землю на умовах тримання, але міг у будь-який момент зігнати його з наданого ділянки.

Важливу роль в трансформації власності зіграло розвиток інституту патронату, полягав у тому, що громадяни віддавали себе під заступництво інших, більш впливових осіб. Інститут патронации існував в Стародавньому Римі з республіканських часів, але в імперську епоху він перетворився, по суті, форму особистої залежності.

Формувалися нові економічні відносини сприяли становленню працівника нового типу. З простого виконавця, байдужого до результатів своєї праці, соціально самотнього і озлобленого, він поступово перетворювався у дбайливого господаря, причетного до колективу, відповідає за долю своєї сім'ї.

Згортання латифундистами власного землеробського господарства, криза сільського господарства, ремесла і торгівлі завдав сильний удар по містах як економічних і культурних центрах, привів до загасання їх господарської активності, скорочення населення. Занепад міст і пов'язаних з ними рабовласницьких товарних вілл, міського ремесла і активної торгівлі, переміщення центру соціально-економічного життя з міста в село, в якій розвивалося помісне ремісниче виробництво, свідчили про якісні зміни всієї господарської і соціальної структури римського суспільства, поступовому формуванні нових економічних відносин.

Загальна криза рабовласництва охопив і колишню структуру культурних цінностей, підготував основу для формування нового світогляду: свобода і рабство - це стан не стільки юридичне, скільки моральна.

Змінювалося ставлення до праці. Праця стала сприйматися як благо, запорука здорової і чесної життя. Почала формуватися нова система цінностей, у чому чужа рабовласницького 0бществу.

На роль нової світоглядної системи претендувало християнство, яке являло собою вже не полисную, а світову релігію. Але справжня християнізація у Західній Європі відбулася вже в епоху середньовіччя.

Всі ці зміни поряд з посиленим натиском варварських північних племен зумовили падіння Риму в V ст. н. е. Римська імперія, ослаблена внутрішньо, що пережила в III ст. найтяжчу кризу, виявилася не в змозі протистояти натиску варварських племен. Її крах означав загибель не тільки великої держави, але і рабовласницької системи господарства. Економічні основи римського суспільства були підірвані вже в III ст., коли почалося масове поширення колоната. Але в політичному плані Римська імперія залишалася ще досить сильною, щоб вийти з кризи. Знадобилося півтора століття внутрішнього протистояння і безперервного зовнішнього натиску, щоб ця цитадель рабовласництва звалилася.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Формування античної моделі соціальної допомоги в Стародавній Греції і Римі
Економіка Стародавнього Риму
Розквіт Київської Русі
Культура Стародавньої Русі X-XIII ст.
Соціальні рухи в Стародавній Русі
Міжнародне становище Давньої Русі
Скульптура Стародавнього Єгипту
Міжнародне становище Давньої Русі
Культура Давньої Русі Х-ХІІІ ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси