Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво Римської республіки

У IV-III ст. до н. е .. Рим зумів підпорядкувати собі весь Апенінського півострову, у II ст. римляни розбили Карфаген, завоювали Грецію і все Східне Середземномор'я. Завойовники і солдати, римляни створили потужне військово-адміністративна держава, ввели тверду упорядкованість у свій побут, нагадував побут казарми. Постійний приплив рабів з полонених давав дешеву робочу силу. Римська республіка патриціїв і плебеїв дуже скоро перетворилася в могутню рабовладельческую державу Стародавнього світу. Однак протягом всієї історії існування Римську республіку стрясали повстання рабів, громадянські війни, боротьба за владу, що і призвело до падіння республіки та виникнення імперії.

Римляни, так само як греки і етруски, були язичниками. Але їх релігія - а звідси і художня фантазія - була прозаїчніше грецької, світосприйняття - більш практичним і тверезим. Від етрусків римляни запозичили багато релігійні уявлення і звичаї, більш суворі, ніж грецькі, а також деякі основи будівельної техніки. Вже в епоху республіки римляни створили свій чудовий театр, гостру комедію, мемуарну літературу, суворі історичні твори, виробили кодекс законів (римське право стало основою всієї європейської юриспруденції). Після завоювання Римом Греції почалося більш тісне знайомство з грецьким мистецтвом, яке римляни шанували за зразок.

У II ст. до н. е .. грецька мова стала звичною у вищому суспільстві. Твори грецького мистецтва, прекрасні грецькі статуї заполонили громадські будівлі Риму, житлові будинки, заміські вілли. Тоді і з'явилося крім оригіналів багато копій з прославлених грецьких творів Мирона, Фідія, Поліклета, Праксителя, Скопаса, Лісиппа. Але поетичного натхнення грецького мистецтва, самого ставлення до митця як до обранця богів, наділили його талантом, в Римі не було ніколи. Римське мистецтво завжди було більш утилітарним.

Утилітарність мислення римлян позначилась і на архітектурі. Слідом за етрусками римляни збудували насамперед прекрасні дороги. Найдавнішою з них, Аппієвої (її будівництво в IV ст. до н. е. почав Аппій Клавдій), римські легіонери йшли на завоювання держав Середземномор'я.

З II ст. до н. е. римляни починають будувати довгі, іноді простягаються на десятки кілометрів акведуки, бо постачання Риму водою з Альбенских гір через непридатність води з Тибру було однією з головних задач. Залишки кам'яного акведука зі свинцевими і глиняними трубами, по яких йшла чиста вода в місто, і донині збереглися в околицях Риму. У період імперії водою десятка акведуків забезпечувалися терми, фонтани, будинки городян.

Відкриття нового будівельного матеріалу - бетону - дало нові конструктивні можливості будівництва гігантських будівель і склепінних перекриттів (за словами французького історика архітектури О. Шуазі, "етруски дали римлянам арку, Греція - ордера"). Будинок, побудований з цегли на римському бетоні, зовні облицовывалось мармуром або каменем. У культовій архітектурі римляни використовували або тип грецького периптеру, по-етруськи модифікуючи його в псевдопериптер (розташовували його на високому подіумі зі сходами і робили поглиблений портик, а колони храму перетворювали в напівколони, що не мають конструктивного значення, так і круглі колони поступово втрачали свою несучу функцію, залишаючись чистою декорацією), або тип ротонди - круглого в плані храму, оточеного з усіх боків колонами, як, наприклад, храм на Бичачому ринку в Римі з 10-метровими коринфськими колонами (I ст. до н. е..).

Статуя похилого римлянина з портретами предків. Рим, Палаццо Барберіні

У часи республіки центральною площею Риму - Форумом, де кипіла вся ділова, торгова та політичне життя великого міста, - було місце між пагорбами Капітолієм і Палатином. Тут розміщувалися основні громадські будівлі - сенат, суди, архів, в'язниця, головні храми (в одному з них зберігалася скарбниця), трибуна, з якої виступали оратори. Тут ставили прижиттєві та посмертні статуї прославленим городянам Риму. Розміри Форуму в I ст. до н. е. становили 160 х 80 м, але вигляд його змінювався в часі. Храми наповнювалися грецькими скульптурами та іншими предметами мистецтва, вывозимыми завойовниками звідусіль, в основному з міст елліністичного світу. У 55-52 рр. до н. е. на Марсовому полі був побудований театр Помпея - вже самостійне будівлю, а не лавочки під відкритим небом.

Римський скульптурний портрет - одне з найвеличніших досягнень римського мистецтва. На відміну від грецької скульптури, яка ставила своїм завданням створення ідеально прекрасного образу громадянина грецького поліса, римський портрет передає неповторну індивідуальність моделі. Витоки римського портрета лежать в етруську поховальному портреті і в давніх звичаях самих римлян ставити в будинках портретні зображення предків господаря будинку. Воскові виливки цих портретів-масок (або гіпсові зліпки) зберігали вдома, несли в похоронних процесіях. Подібний звичай навчив римських скульпторів точної передачі рис людського обличчя. Тверезий, об'єктивний, раціональний розум римлян сприяв розвитку саме портретного жанру. Бронзу як основний скульптурний матеріал змінив у I ст. до н. е. мармур, і перші мармурові портрети характеризуються деякою жорсткістю і дріб'язковістю в обробці і моделюванні форми, але з плином часу натуралістичність поступається художнього узагальнення. В статуї в зростання римляни вирішили іншу проблему - образ ділової людини, оратора, громадянина республіки. Його поза проста і природна, жест, сповнений гідності, в особі немає ідеалізації. Фігура одягнена в тогу, звідси умовна назва таких фігур - "тогатус".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Римської імперії
Римська література кінця республіки
Мистецтво Римської імперії
Правове становище римських громадян
Економічна думка римських аграріїв
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РИМСЬКОГО СПАДКОВОГО ПРАВА
ДЖЕРЕЛА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
Римська література періоду становлення імперії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси