Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ПІВДЕННА І ПІВДЕННО-СХІДНА АЗІЯ

Лекція 2. Британська Індія

Індія була першою і, по суті, єдиною державою настільки великого масштабу (точніше, навіть групою держав, пізніше об'єднаних сплачивавшей їх цивілізацією, релігійною традицією і спільністю соціально-кастових принципів внутрішньої структури), яке було перетворено на колонію. Скориставшись характерної для Індії слабкістю адміністративно-політичних зв'язків, англійці порівняно легко, без особливих витрат і втрат, навіть в основному руками самих індійців, захопили владу і встановили своє панування. Але коль скоро це було досягнуто (у 1849 р. після перемоги над сикхами в Пенджабі), перед завойовниками виникла нова проблема: як управляти гігантської колонією? Перед колишніми завойовниками такої проблеми не було. Не мудруючи лукаво, усі вони, аж до Великих Моголів, правили так, як це було визначено століттями і зрозуміло всім. Однак англійці являли собою принципово іншу структуру, до того ж перебували на крутому підйомі і предъявлявшую все більш рішучі і далекосяжні вимоги для свого успішного розвитку. В деякому сенсі проблема була подібна до тієї, яку вирішував Олександр після завоювання ним Близького Сходу: як синтезувати своє і чуже, Захід і Схід? Але були й нові обставини, принципово відрізнялися від давнини. Справа в тому, що приєднання Індії до Британії було не стільки актом політичним, результатом війни або серії воєн, скільки прямим наслідком складних економічних і соціальних процесів у всьому світі, суть яких звелася до утворення світового капіталістичного ринку і до насильницького залучення у світові ринкові зв'язки колонизуемых країн.

На перших порах англійські колонізатори чи замислювалися над згаданою проблемою. Колонізація проводилася руками Британської Ост-Індської компанії, яка прагнула в першу чергу до активної торгівлі, величезним прибуткам, високих темпів збагачення. Проте в ході торгових операцій і в ім'я все більш гарантованого забезпечення їх прибиралось до рук чуже майно, захоплювалися нові землі, вели успішні війни. Колоніальна торгівля все очевидніше переростала свої початкові рамки, її надихало те, що динамічна англійська капіталістична промисловість на рубежі XVIII - XIX ст. гостро потребувала зростаючих ринках збуту фабричних товарів. Індія була для цього ідеальним місцем докладання відповідних зусиль. Не дивно, що в мінливих обставинах індійські справи поступово переставали бути прерогативою компанії або, у всякому разі, тільки компанії.

З кінця XVIII ст., особливо після процесу над У. Хейстингсом, першим генерал-губернатором Індії (1774-1785), діяльність компанії у всі возраставшем обсязі початку контролюватися урядом і парламентом. У 1813 р. була офіційно скасована монополія компанії на торгівлю з Індією, і за 15 років після цього ввезення бавовняних фабричних тканин зріс у чотири рази. Парламентський акт 1833 р. ще більше обмежив функції компанії, залишивши за нею в основному статус адміністративної організації, практично керувала Індією, причому тепер вже під дуже суворим наглядом лондонського Контрольного ради. Індія крок за кроком все очевидніше ставала колонією Великобританії, перетворювалася на частину Британської імперії, в перлину її корони. Але завершальна частина процесу колонізації виявилася найбільш важким справою. Втручання адміністрації компанії у внутрішні справи країни і передусім у віками складалися аграрні відносини (англійські адміністратори спочатку не розібралися в реальних і вельми непростих взаєминах землеробів і землевласників) призвело до болючих конфліктів в країні. Приплив фабричних тканин і розорення багатьох з звиклих до престижного споживання аристократів позначилися на добробуті індійських ремісників. Словом, тріщала по всіх швах століттями функціонувала звична норма відносин, в країні все очевидніше виявляв себе болючий криза.

Величезна країна не бажала миритися з цим. Зростало невдоволення новими порядками, які несли загрозу звичного існування практично всіх. І хоча з-за слабкості внутрішніх зв'язків і панування численних розділяли людей этнокастовых, мовних, політичних та релігійних бар'єрів це невдоволення не було ні занадто сильним, ні тим більше достатньо організованим, воно все ж швидко збільшувалася і перетворювалося у відкритий опір англійським властям. Назрівав вибух. Однією з важливих причин, що спровокували його, була анексія генерал-губернатором Дж. Е. Дальхузи в 1856 р. великого князівства Ауд на півночі країни. Справа в тому, що поряд із землями, офіційно і безпосередньо підпорядкованими адміністрації компанії, в Індії існувало 500-600 великих і малих князівств, статус і права яких досить розрізнялися. Кожне з князівств особливим договірним актом було пов'язано з адміністрацією компанії, але при цьому кількість їх поступово зменшувалася за рахунок ліквідації тих з них, де переривалася лінія прямого успадкування або наступало стан кризи. Ауд був приєднаний до земель компанії під приводом поганого управління, що викликало різке невдоволення сильно враженого цим рішенням місцевого мусульманського населення (талукдаров), а також привілейованих заміндаров-раджпутів.

Центром військової потужності компанії була бенгальська армія сипаїв, на дві третини набрана з раджпутів, брахманів і джатов Ауда. Сипаї з цих високих каст особливо болісно відчували своє принижене становище в армії порівняно з служили поруч з ними англійцями. Бродіння в їх рядах поступово зростало у зв'язку з тим, що після завоювання Індії компанія, всупереч обіцяному, не тільки знизила їм платню, але і стала використовувати у війнах поза Індії - в Афганістані, Бірмі, навіть у Китаї. Останньою краплею і безпосереднім приводом до повстання стало введення в 1857 р. нових патронів, обмотка яких була змазана яловичим або свинячим жиром (обкусывая її, профанували як шанували священну корову індуси, так і не вживали у їжу свинину мусульмани). Обурені покаранням тих, хто виступив проти нових патронів, 10 травня 1857 р. в Мератхе поблизу Делі повстали три полки сипаїв. До повсталих приєдналися інші частини, і незабаром сипаї підійшли до Делі і зайняли місто. Англійці частково були винищені, частково в паніці бігли, а сипаї проголосили імператором старого могольського правителя Бахадур-шаха II, доживавшего свої дні на пенсію компанії.

Повстання тривало майже два роки і було придушене англійцями, зуміли спертися на допомогу сикхів, гуркхів і на інші сили, які побоювалися відродження імперії Моголів. Справедливо оцінивши повстання як потужний народний вибух невдоволення не тільки правлінням колонізаторів, але і грубої ломкою традиційних форм існування багатьох верств індійського суспільства, англійські колоніальні власті змушені були серйозно задуматися над тим, як бути далі. Питання було в тому, якими методами і засобами домогтися знищення традиційної структури. Ясно було тільки, що різка насильницька ломка тут неприйнятна; її слід замінити поступової і ретельно продуманої трансформацією з орієнтацією, природно, на європейську модель. Власне, до цього й звелася подальша політика англійців в Індії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
ДВІ МОДЕЛІ ГОСПОДАРСЬКОГО РОЗВИТКУ: "СХІДНЕ" ТА АНТИЧНЕ ГОСПОДАРСТВО
Східний питання
Індія
Індія у світовій економіці початку XXI століття
Британська колоніальна імперія
Британська колоніальна імперія
Державний лад Британської імперії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси