Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функції Центрального банку РФ

Перелік функцій, виконуваних ЦБР і здійснюються ним незалежно від інших федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування, заснований на положеннях ч. 1 і 2 ст. 75 Конституції РФ, згідно з яким грошова емісія здійснюється виключно ЦБР; проводиться захист і забезпечення стійкості рубля.

Банк Росії, у відповідності зі ст. 4 Закону про ЦБР, виконує наступні функції:

1. У взаємодії з Урядом РФ розробляє і проводить єдину державну грошово-кредитну політику.

ЦБР щорічно не пізніше строку внесення в Державну Думу Урядом РФ проекту Закону про федеральний бюджет на черговий фінансовий рік і плановий період представляє в Державну Думу проект основних напрямів єдиної державної грошово-кредитної політики на майбутній рік і не пізніше 1 грудня - основні напрямки єдиної державної грошово-кредитної політики на майбутній рік. Рада директорів у взаємодії з Урядом РФ розробляє проект основних напрямів єдиної державної грошово-кредитної політики і основні напрямки єдиної державної грошово-кредитної політики та подає ці документи для розгляду в Національний банківський рада, а також Президенту РФ, Уряд РФ і Державної Думи.

2. Монопольно здійснює емісію готівкових грошей та організує готівковий грошовий обіг.

У відповідності зі ст. 34 Закону про ЦБР з метою організації на території РФ типового грошового обігу на ЦБР покладаються такі функції: прогнозування й організація виробництва, у тому числі розміщення замовлення на виготовлення банкнот і монети ЦБР в організації, що банкноти і монету ЦБР, перевезення і зберігання банкнот і монети ЦБР, створення їх резервних фондів; встановлення правил зберігання, перевезення і інкасації готівки для кредитних організацій; встановлення ознак платоспроможності банкнот і монети ЦБР, порядку знищення, заміни пошкоджених банкнот і монети ЦБР; визначення порядку ведення касових операцій.

3. Стверджує графічне позначення рубля у вигляді знака.

4. Є кредитором останньої інстанції для кредитних організацій, організує систему їх рефінансування, під яким розуміється кредитування ЦБР кредитних організацій.

5. Встановлює правила готівкових розрахунків, а також правила здійснення розрахунків в Росії, форми і стандарти безготівкових розрахунків; організовує і забезпечує ефективне і безперебійне функціонування платіжної системи та здійснює за нею спостереження (ст. 82.2 Закону про ЦБР).

6. Встановлює правила проведення банківських операцій.

Повноваження ЦБР щодо встановлення обов'язкових для кредитних організацій і банківських груп правил проведення банківських операцій закріплено у ч. 1 ст. 57 Закону про ЦБР, а згідно з п. 16 год. 1 ст. 18 встановлення правил проведення банківських операцій для банківської системи РФ належить до компетенції Ради директорів.

7. Здійснює обслуговування рахунків бюджетів всіх рівнів бюджетної системи РФ, якщо інше не встановлено федеральними законами, за допомогою проведення розрахунків за дорученням уповноважених органів виконавчої влади і державних позабюджетних фондів, на які покладаються організація виконання і виконання бюджетів.

8. Здійснює ефективне управління золотовалютними резервами Банку Росії.

9. Приймає рішення про державну реєстрацію кредитних організацій, видає кредитним організаціям ліцензії на здійснення банківських операцій, зупиняє їх дію та відкликає їх (ст. 59 Закону про ЦБР).

10. Здійснює нагляд за діяльністю кредитних організацій і банківських груп.

11. Реєструє емісію цінних паперів кредитними організаціями відповідно до федеральними законами, до яких належать Закон про банки і Федеральний закон "Про ринок цінних паперів". Правила випуску та державній реєстрації акцій, облігацій та інших емісійних цінних паперів кредитними організаціями на території Росії встановлені в Інструкції ЦБР від 10 березня 2006 року № 128-І "Про правила випуску і реєстрації цінних паперів кредитними організаціями на території Російської Федерації".

12. Здійснює самостійно або за дорученням Уряду РФ всі види банківських операцій та інших угод, необхідних для виконання функцій ЦБР (ч. 1 ст. 46 Закону про ЦБР).

13. Організує і здійснює валютне регулювання і валютний контроль відповідно до законодавством РФ. У ст. 54 Закону про ЦБР зазначено, що ЦБР є органом валютного регулювання і валютного контролю і здійснює ці функції відповідно до Закону про валютне регулювання.

14. Визначає порядок здійснення розрахунків з міжнародними організаціями, іноземними державами, а також з юридичними і фізичними особами.

15. Встановлює правила бухгалтерського обліку і звітності для банківської системи РФ. У ч. 1 ст. 57 Закону про ЦБ РФ зазначено, що ЦБР встановлює обов'язкові для кредитних організацій і банківських груп правила організації внутрішнього контролю, складання та подання бухгалтерської і статистичної звітності, а також іншої інформації, передбаченої федеральними законами.

16. Встановлює і публікує офіційні курси іноземних валют (котирування) по відношенню до рубля (ст. 53 Закону про ЦБР).

17. Бере участь у розробці прогнозу платіжного балансу РФ і організовує складання платіжного балансу РФ. Бере участь у розробці методології складання фінансового рахунку РФ у системі національних рахунків та організує складання фінансового рахунку РФ.

18. Встановлює порядок і умови здійснення валютними біржами діяльності з організації проведення операцій з купівлі та продажу іноземної валюти, здійснює видачу, призупинення і відгук дозволів валютним бірж на організацію проведення операцій з купівлі та продажу іноземної валюти.

19. Проводить аналіз і прогнозування стану економіки РФ в цілому і по регіонах, перш за все грошово-кредитних, валютно-фінансових і цінових відносин, публікує відповідні матеріали і статистичні дані.

20. Здійснює ви план"! по внесках фізичних осіб у визнаних банкротами банках, що не беруть участь в системі обов'язкового страхування внесків фізичних осіб у банках РФ, у випадках і порядку, які передбачені Законом про виплати ЦБР за вкладами фізичних осіб.

21. Є депозитарієм коштів Міжнародного валютного фонду у валюті Росії, здійснює операції та угоди, передбачені статтями Угоди Міжнародного валютного фонду та договорами з Міжнародним валютним фондом.

22. Здійснює інші функції відповідно до федеральними законами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Центральні банки
Наглядові та регулюючі функції Центрального банку РФ
Функції центральних банків
Європейський центральний банк: організаційне пристрій, мети діяльності та інструменти грошово-кредитної політики
Цілі діяльності та функції Центрального банку Російської Федерації
Банки, основи банківської справи
Центральний банк Російської Федерації
Центральний банк
Структура Центрального банку РФ
Правовий статус Центрального банку РФ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси