Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іонізуюче випромінювання, характеристики, джерела впливу на організм, нормування

Швидкий розвиток ядерної енергетики та широке застосування джерел іонізуючих випромінювань (ІВ) в різних областях науки і техніки створили потенційну загрозу радіаційної небезпеки для людини і забруднення навколишнього середовища радіоактивними речовинами. Тому питання захисту від іонізуючих випромінювань (чи радіаційна безпека) перетворюються на найважливішу з проблем.

Радіація характеризується променистою енергією. Іонізуючим випромінюванням називають потоки частинок і електромагнітних квантів, що утворюються при ядерних перетвореннях, тобто в результаті радіоактивного розпаду. Найчастіше зустрічаються такі різновиди іонізуючих випромінювань, як рентгенівське і гамма-випромінювання, потоки альфа-частинок, електронів, нейтронів і протонів. Іонізуюче випромінювання прямо або побічно викликає іонізацію середовища, тобто утворення заряджених атомів або молекул-іонів.

Джерелами ІІ можуть бути природні та штучні радіоактивні речовини, різного роду ядерно-технічні установки, медичні препарати, численні контрольно-вимірювальні пристрої (використовувані при дефектоскопії металів, контролі якості зварних з'єднань). Вони використовуються також у сільському господарстві, геологічній розвідці, при боротьбі із статичною електрикою та ін Основними джерелами ІІ є наступні.

Радоп-222 - газ, що випускає альфа-частинки. Постійно утворюється в гірських породах. Небезпечний при накопиченні в шахтах, підвалах, на 1-му поверсі будівлі. Необхідна вентиляція (провітрювання).

Ксенон-133 - газоподібні ізотопи. Постійно утворюються і розпадаються в процесі роботи атомного реактора. В якості захисту використовують ізоляцію.

Йод-131 - випускає бета-частинки і гамма-випромінювання. Утворюється при роботі атомного реактора. Разом із зеленню засвоюється жуйними тваринами і переходить в молоко. Накопичується в щитовидній залозі людини. В якості захисту застосовують "йодну дієту", тобто вводять у раціон людини стабільний йод.

Криптон-85 - важкий газ, що випускає бета-частинки і гамма-випромінювання. Входить в склад відпрацьованих паливних елементів реактора. Виділяється при їх зберіганні. Захист - ізольоване приміщення.

Стронцій-90 - метал, що випускає бета-частинки. Основний продукт поділу в радіоактивних відходах. Накопичується в кісткових тканинах людини.

Цезій-137 - метал, що випускає бета-частинки і гамма-випромінювання. Накопичується в клітинах м'язової тканини.

Радій-226 - метал, що випускає гамма-випромінювання, альфа - і бета-частинки. Захист - укриття і сховища.

Вуглець-14 - випускає бета-частинки. Природний ізотоп вуглецю. Використовується при визначенні віку археологічного матеріалу.

Плутоній-239 - випускає альфа-частинки. Міститься в радіоактивних відходах. Зашита - якісне поховання радіоактивних відходів.

Калій-40 - випускає бета-частинки і гамма-випромінювання. Міститься і замешается (виводиться) у всіх рослинах і тваринах.

Альфа-частинки - являють собою позитивно заряджені ядра атомів гелію. Ці частинки випускаються при радіоактивному розпаді деяких елементів з великим атомним номером, в основному це трансуранові елементи з атомними номерами понад 92. Альфа-частинки поширюються в середовищі прямолінійно зі швидкістю близько 20 тис. км/с, створюючи на своєму шляху іонізацію великої щільності. Альфа-частинки, володіючи великою масою, швидко втрачають свою енергію і тому мають незначний пробіг: у повітрі - 20-110 мм, в біологічних тканинах - 30-150 мм, в алюмінії - 10-69 мм.

Бета-частинки - це потік електронів або позитронів, що володіє більшою проникаючою і меншою іонізуючою здатністю, ніж альфа-частинки. Вони виникають у ядрах атомів при радіоактивному розпаді і відразу ж випромінюються звідти зі швидкістю, близькою до швидкості світла. При середніх енергіях пробіг бета-частинок у повітрі становить кілька метрів, у воді - 1-2 см, у тканинах людини - близько 1 см, в металах - 1 мм.

Рентгенівське випромінювання являє собою електромагнітне випромінювання високої частоти і з короткою довжиною хвилі, що виникає при бомбардуванні речовини потоком електронів. Найважливішою властивістю рентгенівського випромінювання є його велика проникаюча здатність. Рентгенівські промені можуть виникати в рентгенівських трубках, електронних мікроскопах, потужних генераторах, випрямних лампах, електронно-променевих трубках та ін

Гамма-випромінювання - відноситься до електромагнітного випромінювання і являє собою потік квантів енергії, що поширюються зі швидкістю світла. Вони мають більш короткими довжинами хвиль, ніж рентгенівське випромінювання. Гамма-випромінювання вільно проходить через тіло людини та інші матеріали без помітного ослаблення і може створювати вторинне і розсіяне випромінювання в середовищах, через які проходить. Інтенсивність опромінення гамма-променями знижується обернено пропорційно квадрату відстані від точкового джерела.

Нейтронне випромінювання - це потік нейтральних частинок, що вилітають з ядер атомів при деяких ядерних реакціях, зокрема при реакціях ділення ядер урану і плутонію. Внаслідок того що нейтрони не мають електричного заряду, нейтронне випромінювання володіє великою проникаючою здатністю. Нейтронне випромінювання виникає при роботі прискорювачів заряджених частинок і реакторів, що утворюють потужні потоки швидких і теплових нейтронів. Відмінною особливістю нейтронного випромінювання є здатність перетворювати атоми стабільних елементів у їх радіоактивні ізотопи, що різко підвищує небезпеку нейтронного опромінення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вплив на людину іонізуючих випромінювань та інших небезпечних факторів
Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Біологічну дію іонізуючого випромінювання
Акустичні коливання, джерела шуму, класифікації, дія, нормування
Техногенні джерела іонізуючого випромінювання
Природні джерела іонізуючого випромінювання
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Захист від іонізуючого випромінювання, екранування, альфа-, бета-, гама-, рентгенівське випромінювання
Іонізуючі випромінювання
Захист від іонізуючих випромінювань
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси