Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цикли Дж. Віко та взаємозв'язок їх складових

Неаполітанська філософ Джамбаттіста Віко (1668 - 1744) написав ряд наукових праць, серед яких "Підстави Нової науки про загальну природу націй". Цю книгу зазвичай називають "Новою наукою", а італійський дослідник Ф. де Санктіс - "Божественною комедією" науки, бо вона містить в собі великий синтез минулого і майбутнього, синтез, ще повний уламків старого, але несе в собі новаторський дух. За оцінкою іншого італійського мислителя Б. Кроче, самого Дж. Вико слід розглядати як "історика набагато більш значного, ніж Макіавеллі". І хоча Дж. Вико жив уже в інший час, отримала назву епохи Просвітництва, все ж його інколи характеризують як ренесансного мислителя, бо його погляди більш відповідають цьому перехідного періоду в європейській культурі, ніж прагненням набирає чинності культури Нового часу. За зауваженням П. А. Сорокіна, розглядає погляди Дж. Віко в ряді багатьох інших попередніх та наступних мислителів, викладена ним "циклічна концепція історії і соціальних змін знаходить своє найбільш систематичне, найбільш загальні і найбільш цікаве вираження".

У "Новій науці" Дж. Вико проводить логічний аналіз людської культури, різних її форм та проявів з тим, щоб пізнати сенс історії взагалі, а не тієї чи іншої конкретної епохи. Цей твір складається з п'яти книг і ув'язнення.

У книзі першій, яка носить попередній характер, автор згадує про збереглася давньої істини єгиптян, повідану Геродотом: "Єгиптяни весь час Світу, минуле до них, зводили до трьох століть: першому - століття богів, другого - віку героїв, третій - віку людей", і це він приймає в якості основи загальної історії, яку має намір створити. Дж. Віко в своїх поглядах на історію людства дотримувався эпикурейско-лукрециевых уявлень, які виходять з визнання процесу поступового розвитку людства, який почався з періоду дикості. У міру історичної еволюції формуються різні епохи, або "століття", що складають певний цикл, який з неминучістю змінюється наступним аналогічним циклом.

Книга друга "Про поетичної мудрості" оповідає про "столітті богів". Люди самі вигадали собі богів, бо вірили, що всі необхідні або корисні для людського роду речі суть божества. Поети-теологи заснували язичницькі нації за допомогою міфів про богів. Міфи, на думку Дж. Віко, були першими історіями язичницьких націй. І тому перша наука, якої треба навчитися з тим, щоб пізнати минуле людства, - це міфологія, тобто тлумачення міфів.

У третій книзі "Про відкриття істинного Гомера" докладно розглядається "вік героїв". Автор переконаний, що поеми Гомера - неповторний шедевр, породити їх могло тільки грубе, жорстоке, "героїчне" час. В інші епохи не могли б бути створені такі шедеври, оскільки своєрідність кожної проявляється у всьому що виникає та існує в цю епоху, і передусім, в мові, правових нормах, мистецтві.

У книзі четвертій "Про поступальний рух, здійснюваному націями" мова йде про "епоху людей". Тут Дж. Вико продовжує аналіз складових кожної з епох і вказує па необхідну обумовленість мови, політики, права, моралі, мистецтва та іншого тим типом епохи, в якій вони існують. Наведемо з незначними купюрами частина резюмирующего тексту: "Відповідно до цього поділу нації в постійному і ніколи не нарушаемом порядку причин і наслідків завжди проходять через три види Природи, і що з цих трьох видів Природи витікають три види Звичаїв, і що з цих трьох видів Звичаїв витікають три види Природного Права Народів, а відповідно цим трьом видам права встановлюються три види Цивільного стану, тобто Держав". Далі Дж. Вико аналізує виникли відповідно всіх перерахованих етапах розвитку націй три віла мов і стільки ж видів знаків, юриспруденції, розуміння права і т. д. Відкриття такої внутрішньої взаємозв'язку і взаємозумовленості складових кожної епохи (або суперкультуры, за П. А. Сорокіну) ставили часом в заслугу подальшим дослідникам (найчастіше О. Шпенглера); між тим, в історії європейської культури основоположником такого підходу є Дж. Віко. В підтвердження спадкоємності в трактуванні цієї проблеми наведемо судження П. А. Сорокіна, що всяка велика культура є не просто конгломерат різноманітних явищ, які співіснують, але ніяк не пов'язані, а є єдність, або індивідуальність, всі складові частини якого пронизані одним основним принципом і виражають одну, і головну цінність". Змінюються цінності - відповідно, на зміну приходить інша епоха, яка є складовою частиною циклу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття логістичного циклу. Повний логістичний цикл - цикл виконання замовлення. Складові повного логістичного циклу товару
Цикли у вченні Дж. Віко та його попередників
Визначення кризи і циклу: зміст і динаміка
Циклічність економічного розвитку
Н. Кондратьєв: теорія великих циклів кон'юнктури
Макроекономічна нестабільність: економічні цикли, безробіття, інфляція
Стан теорії циклів і криз на початку XX ст. і внесок в неї М. Туган-Барановського
Життєвий цикл і типи організацій
ЦИКЛИ ТА КРИЗИ У СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ. АЛЬТЕРНАТИВНІ МОДЕЛІ РОЗВИТКУ
Туган-Барановський і поворотний пункт у розвитку теорії економічного циклу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси