Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цілі і завдання міжнародного менеджменту

Компанія, яка виходить на міжнародний ринок, і, відповідно, її менеджмент можуть вибрати один з двох підходів:

1) кількісне зростання - експансія ринку;

2) якісний розвиток - використання можливостей глобальних мереж, інформаційно-комунікаційних технологій, міжнародних фінансових ринків, інтернаціонального кадрового потенціалу.

При цьому компанія ставить наступні цілі і відповідні їм завдання:

1. Освоєння нових ринків збуту:

o орієнтація компанії на міжнародний маркетинг;

o міжнародна сегментація бізнесу;

o орієнтація на індивідуальні потреби клієнтів.

2. Доступ до ефективних ресурсів:

o використання можливостей міжнародного бізнес-сервісу в сферах фінансового, технологічного і інформаційного обслуговування операцій;

o забезпечення сумісності інформаційно-комунікаційних технологій з глобальним інформаційним простором;

o використання кроскультурної менеджменту.

3. Використання можливостей міжнародної зовнішнього середовища:

o вибір організаційних форм міжнародного менеджменту;

o комплексний аналіз зовнішнього середовища для виявлення джерел конкурентних переваг компанії.

Поєднання кращих зразків національних управління з їх адаптацією до специфіки різних країн перетворює міжнародний менеджмент у систему управління знаннями, для якої збирається та аналізується у всьому світі інформація стає головним стратегічним ресурсом, а адаптивність (культурна, правова, економічна, ситуаційна, політична і соціальна) - головним стратегічним зброєю. Специфіка міжнародного менеджменту залежить від рівня інтернаціоналізації діяльності компанії.

Причини інтернаціоналізації бізнесу

Інтернаціоналізація компанії - важливе управлінське рішення, прийняте вищим керівництвом компанії з урахуванням факторів впливу навколишнього середовища, наявних у компанії ресурсів та компетенцій керівників. Спрощена схема взаємодії даних факторів представлена на рис. 2.1.

В якості прикладу розглянемо ситуацію з японською компанією Котами. На початку 60-х роках XX ст. японська компанія Котами являла собою невеликого виробника вузького ряду наземних транспортних засобів невизначеного якості, які реалізовувались на захищеному японському ринку. Коли керівництво дізналося

Фактори, що впливають на рішення про інтернаціоналізацію компанії

Рис. 2.1. Фактори, що впливають на рішення про інтернаціоналізацію компанії

про майбутній створення спільного підприємства між Caterpillar (США) і Mitsubishi (Японія), яке Caterpillar розглядав як засіб входження на японський ринок, Komatsu вирішила прийняти превентивні заходи і оперативно підписала ліцензійні угоди з низкою споріднених фірм в США, щоб модернізувати свою продукцію. Далі Komatsu розробила програму внутрішнього маркетингу під слоганом "Оточити Катерпіллер", основним завданням якої було досягти якості Caterpillar і одночасно знизити собівартість продукції.

У ході реалізації зазначеної програми Komatsu прийшла до рішення про інтернаціоналізацію своєї діяльності і почала з прямого експорту як першого кроку до міжнародного менеджменту. В якості цільових зарубіжних ринків Komatsu вибрала довколишні країни Азії, потім Близький Схід та інші ринки третього світу. Зміцнення позицій Komatsu дозволило почати і реалізувати програм}' автоматизації виробництва і розробити нові конкурентоспроможні товари, була створена власна дилерська мережа в Європі і США. Нарешті, з початку 1980-х рр. Komatsu захоплює власну частку на ринку США. Надійшла в 1984 р. подорожчання долара відносно ієни стало додатковим сприятливим фактором, що дозволив Komatsu захопити близько 25% ринку США, потіснивши Caterpillar.

Двадцятирічна інтернаціоналізація Komatsu призвела до того, що ця колись пересічна японська національна компанія стала найбільшою міжнародною компанією і зайняла друге місце в світі серед виробників наземного транспортного обладнання. Як видно на прикладі Котами, перший крок до масштабної інтернаціоналізації компанії - здійснення експортно-імпортних операцій. У разі Котами спочатку був імпорт технологій через механізм міжнародних ліцензійних угод, потім - експорт кінцевої продукції (наземні транспортні засоби та запасні частини до них).

Вихід компанії на світовий ринок буде обґрунтований у тому випадку, коли зниження виробничих витрат з надлишком перекриває зростання витрат, пов'язаних зі збільшенням відстані. Вихід на міжнародний рівень має велике значення, коли мінімальний ефективний масштаб діяльності дуже великий по відношенню до розміру всього внутрішнього ринку країни, в якій заснована компанія, і витрати, пов'язані із збільшенням відстані, не надто високі. Зазначена закономірність і лягла в основу створення єдиного європейського ринку. Європейські компанії не конкурентноздатні, так як не можуть досягти мінімального ефективного масштабу діяльності, а отже, і зниження витрат, оскільки в Європі витрати, пов'язані з доставкою, були дуже великі. Вимагалося їх значне зниження або навіть виключення, щоб міжнародні компанії мали економічно ефективну можливість зростання. Для цього в країнах ЄС були зняті багато штучні бар'єри, що перешкоджали торговому обміну всередині Європи, такі як стримуючі національні стандарти, бюрократизм, тяганина і т. д. Потім скасування державного регулювання у сфері перевезень значно здешевила переміщення товарів по Європі. Нарешті, з введенням єдиної валюти-євро зникли витрати, пов'язані з веденням адміністративної та фінансової діяльності в різній валюті. Ці заходи призвели до значного пожвавлення комерційних відносин між країнами ЄС і збільшення числа європейських компаній, що виходять на міжнародний ринок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки міжнародного менеджменту в Росії
Міжнародний менеджмент
Основи міжнародного менеджменту
Фінансовий менеджмент транснаціональної корпорації
Цілі, завдання і функції інноваційного менеджменту
Інтернаціоналізація бізнесу
Технічні причини
Малий бізнес за кордоном
Основні поняття оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Оцінка бізнесу. Підходи і методи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси