Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типологія процесів прийняття рішень

Все різноманіття управлінських рішень залежно від характеру проблем і методів їх вирішення можна умовно розділити на типи. Приклад типології підприємницьких управлінських рішень наведено на рис. 2.2.

Так, з урахуванням стереотипності ситуацій та використовуючого методу виділяються програмовані та непрограмовані рішення. До програмованим, як правило, відносяться стандартні та повторювані рішення. За даними зарубіжної практики, близько 90% рішень приймаються за типовим ситуацій. До таких ситуацій належать ті, що пов'язані із закупівлею товарів, формуванням асортименту, підбором кадрів і ін. Для їх вирішення застосовується відома модель з внесенням необхідних коригувань на специфічні особливості. Це робиться тому, що абсолютного повторення всіх нюансів ситуації практично не буває.

До непрограммируемым належать рішення, що приймаються в нових ситуаціях. Вони можуть носити разовий, творчий характер, багато в чому залежать від здорового глузду та інтуїції (наприклад, розробка нових технологій, виробів, формування нової структури).

Окремі автори виділяють чотири рівні рішень в залежності від творчого внеску менеджерів в їх раз

Приклад типології підприємницьких управлінських рішень

Рис. 2.2. Приклад типології підприємницьких управлінських рішень

работку: рутинні, селективні, адаптаційні та інноваційні.

Перший рівень - рутинні відносини. Приймаються згідно відпрацьованого механізму і наявною програмою дій. Важливо вивчити особливості ситуації, співвіднести її з накопиченим досвідом, взяти відповідальність за конкретні дії. У прояві творчого підходу немає необхідності, так як всі процедури вирішення відомі.

Другий рівень - селективні рішення. Ініціатива і свобода дій на даному рівні проявляється в обмежених межах. Наприклад, при оцінці різних відомих альтернатив і вибору з них оптимальних.

Третій рівень - адаптаційні рішення. Вони розраховуються па додаткові, непередбачені труднощі. Як правило, при їх розробці поєднується використання творчого нестандартного підходу на основі нових ідей з відпрацьованими раніше можливостями. Має значення особиста ініціатива керівника для пошуку нового рішення відомої проблеми.

Четвертий рівень - інноваційні рішення. Пов'язані зі складністю та непередбачуваністю подій. Це викликає необхідність прийняття неординарних рішень, що містять нововведення.

Характер проблеми лежить і в основі застосування системного аналізу як одного з методів обґрунтування рішень. У зв'язку з його використанням виділяються проблеми трьох типів:

o добре структуризованные;

o слабо структуризованные;

o неструктуризованные.

Під структуризацією розуміється можливість кількісного вираження залежностей між елементами ситуації. Ступінь формалізації проблеми як ознака типізації вперше запропонована американськими спеціалістами Р. Саймоном і А. Ньюеллом.

Добре структурованими вважаються проблеми, в яких залежності між елементами ситуації можуть отримувати числові значення або символи. При вирішенні добре структуризованных проблем використовуються кількісні методи аналізу: лінійного, нелінійного, динамічного програмування, теорії масового обслуговування, теорії ігор, методологія яких відома як "дослідження операцій".

До слабо структуризованным відносяться проблеми, як правило, складні, що відрізняються, в першу чергу, якісними залежностями елементів ситуації. Проте слабо структуровані (або змішані) проблеми містять як якісні, так і кількісні елементи при переважаючому складі перших. Це область застосування системного аналізу. У вирішенні подібних проблем виключається можливість побудови моделей, але не завжди. Все залежить від конкретної ситуації і прийнятності поєднання кількісних і евристичних методів.

Неструктуризованные (або якісно виражені) проблеми містять лише опис найважливіших ресурсів, ознак і характеристик, кількісні залежності між якими зовсім невідомі. Рішення неструктуризованных проблем проводиться з використанням евристичних методів, заснованих на інтуїції, логіки, теоретичних міркуваннях, досвід, професіоналізм особи або колективного органу суб'єкта управління. Це найбільш численний клас проблем.

В процесі структуризації проблем необхідно звести до мінімуму кількість неформализуемых елементів з таким розрахунком, щоб проблема набула більш визначений характер. Розв'язувана проблема, незалежно від її типу, повинна погоджуватися з цілями управління підприємством, і на цій основі доцільно формувати процедуру вирішення ситуації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Етапи процесу прийняття управлінських рішень і роль менеджерів у них
ПРОЦЕС ПРИЙНЯТТЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
Процес прийняття маркетингового рішення
Процес прийняття рішення про купівлю
Етапи процесу прийняття та реалізації рішень
Процес прийняття управлінського рішення і його структура
Основи прийняття управлінських рішень
Процес підготовки, прийняття рішення та організації його виконання
Моделювання в процесах прийняття і реалізації управлінських рішень
Процес прийняття рішення споживачами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси