Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Язичництво

Найпростіші форми вірувань виникли у людини розумної (Homo sapiens) приблизно 40 тис. років тому. Утворення релігії передував тривалий процес формування і розвитку вірувань в рамках первісної міфології. Міфологія виникла в умовах общинно-родового ладу як результат колективної творчості й опановувала світ за допомогою уяви. Міфи зображувалися в живопису, що знаходили вираження у співі, танці, пантомімі, ритуалі. У рамках первісної міфології розвивалися вірування і пов'язані з ними ритуали, які утворювали своєрідну проторелигию. У міфах закріплювалися способи виготовлення знарядь, відомості про маршрути кочовищ, місцях стоянок, норми сімейно-шлюбних відносин, статеві, харчові та інші заборони та ін. правила поведінки.

Родоплемінні релігії склалися в умовах первіснообщинного ладу. Важливе місце в таких релігіях займає культ предків і культ вождя. Спочатку слов'яни приносили жертви упырям (перевертні, уособлювали зло) і берегиням (добрі духи, що допомагають людям). Проти упирів застосовувалися змови, носили амулети "обереги". Зображення символів сонця, вогню, води, рослини, квітки. Вони наносилися на одяг, посуд, житло, щоб відганяти духів зла. Потім слов'яни приносили жертви Роду і рожаницям (божества родючості), пов'язане із землеробством. Рід був верховним божеством неба і землі. Згодом стали молитися головним чином Перуну.

Моління слов'ян-язичників були строго розписані за порами року та сільськогосподарських термінів. Рік визначався за сонячним фазах. Рік починався 1 січня. Новорічні свята святки тривали 12 днів, пекли спеціальні хліби, за прикметами прагнули вгадати, яким буде рік. Прагнули впливати на богів за допомогою прохань, молінь і жертвоприношень. На честь богів влаштовувалися бенкети, на яких заколювали биків, козлів, баранів, варили пиво. Бенкети-братчина. Масляна - свято весняного рівнодення, зустрічі сонця і заклинання природи напередодні весняної оранки. Під час оранки, сівби ярих і пізніше зверталися до предків "дідам", теж лежить в землі. Ходили на цвинтар і відносили пшеничну кутю, яйця та мед, щоб предки-покровителі допомагали зерна. Кладовища - над спаленим прахом будувалася дерев'яна домовина, в них залишали гостину. Пізніше над могилами стали насипати земляні кургани.

Перше весняне свято на початку травня, коли з'являлися перші сходи ярих. Друге свято - день бога Ярила, бога природи, 4 червня, убирали стрічками молоду берізку і прикрашали гілками будинку. Третій свято 24 червня - літній сонцеворот Івана Купали. Ці свята пов'язані з молениями про дощ. Хороводи дівчат, обрядові пісні і танцю в священних гаях, жертвопринесення річок і джерел. Дня Купали передувала русальний тиждень. Русалки - мавки води і полів. Русалії - ритуальні танці, пов'язані з молениями про дощ - землеробський обряд. Свято Купали найголовніший у весняно-літньому циклі. Поклонялися воді (вінки) і вогню (стрибали через багаття). Шанували Вогонь-Сварожичь. 20 липня відзначався день Роду-Перуна (Ільїн день), йому приносили криваві жертви. В цей час урожай майже дозрів, але його могли знищити спеку, град, блискавка і т. п. Знавцями обрядовості були жерці-волхви і відьми-знахарки.

Слов'янське язичництво включало анімізм (віра у лісовиків, водяних, болотних духів) і культ предків (шанування мертвих, віра в будинкових). Весільні обряди з магічними діями. Похоронні обряди ускладнилися до кінця язичницького періоду у зв'язку з розвитком дружини. Зі знатними русами спалювали їх зброю, зброю, коней. На могилі відбувалося ритуальне вбивство дружини. Наприклад, "Чорна могила в Чернігові X ст. - золоті візантійські монети, зброя, жіночі прикраси, роги тура, оковані сріблом (на високому березі Десни).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси