Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. ОРГАНІЗАЦІЯ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ: ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ФОРМ

Основні організаційні форми підприємств інноваційного менеджменту

Організаційні форми підприємств, що здійснюють ІП, з юридичної позиції можуть бути різні, але всіх їх об'єднує одне: вони - науково-виробничі, тобто організації, для яких науково-дослідна діяльність, проектування і виробництво складають основний вид діяльності, або чисто наукові організації (НО), тобто без виробничої діяльності, займаються науково-дослідницькою і дослідно - конструкторською діяльністю. Такі організації можуть бути як самостійними юридичними особами, так і перебувати у складі більш великих організацій. Виділяють дві групи: державні і приватні підприємницькі структури. То ж поділ сьогодні існує і у сфері вищих навчальних закладів (внз), хоча, безумовно, відомі ведучі вузи (університети) країни все є державними (хоча всередині їх давно царює "госпрозрахунок").

У державній сфері науково-дослідні організації традиційно називаються "інститутами" (НДІ), уявляючи, як правило, галузеву спрямованість. В радянський час і в останні роки особливо НДІ стали об'єднуватися з виробничими підприємствами, утворюючи науково-виробничі об'єднання (НВО). В умовах ринку для виживання підприємства потрібен надійний партнер-інвестор, тому багато з них інтегрувалися з банками (фондами), утворюючи фінансово-промислові групи (ФПГ).

Інноваційна діяльність університетів розвивалася у створенні бізнес-інкубаторів (підрозділів, сприяючих просуванню конкретної підприємницької діяльності, зокрема обумовленої і освоєнням інновацій), технопарків (підрозділів, дільниць, оснащених приладами, обладнанням для проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) створення нововведення і подальшого просування його на ринок). У серпні 2006 р. Уряд РФ прийняв рішення про створення мережі великих технопарків (за типом "наукоградів" - академічних містечок) при провідних університетах країни з виділенням на це бюджетних коштів (до сотень мільйонів доларів на одну одиницю). Це слід віднести до позитивного початку у сфері освоєння інноваційної діяльності, тим більше що наша країна досі відставала від провідних країн світу за величиною бюджетних коштів, що виділяються на науку і освіту. У планованих бюджетах це вже досить значна сума. Передбачається також грунтовна реорганізація всієї системи вищої освіти в бік її скорочення та укрупнення з метою підвищення якості освіти.

Венчурні фірми

Якщо проаналізувати світову практику формування інноваційних організацій, то на першому місці будуть малі фірми, які прийнято називати венчурними (тобто ризиковими), іноді, просто - венчура. Малі фірми формуються, як правило, для пошуку конкретного технічного рішення і здійснення його у вигляді НДДКР. Іншими словами, венчурні фірми створюють найчастіше тільки нововведення, а потім розробляють інноваційний проект (бізнес-план) щодо освоєння його в якості нововведення на ринку. Венчурні фірми з'явилися в 60-х рр. минулого століття: вони формувалися переважно на базі університетів. Особливий розвиток венчурний бізнес отримав в мікроелектроніки, інформатики та інших бурхливо розвиваються галузях. Так, навколо Станфордского університету (США) було зосереджено понад 3 тисяч венчурних фірм із загальним числом персоналу до 200 тисяч осіб. Сьогодні венчурні фірми покривають близько 20% світових потреб у розробках комплектуючих для названих галузей.

До малим фірмам у різних країнах відносять організації з числом працюючих від 1 до 100 осіб: у цьому питанні немає єдності. Однак практика показує, що чисельність венчурів, як правило, не перевищує 10 чоловік. Ядром такої фірми є новатор (або новатори) - творець нововведення (автор ідеї, винаходи, патентовласник тощо). Досить часто венчурні фірми організовуються всередині великих компаній, іноді вони стають "дочірніми" підприємствами великих НВО.

Венчурний бізнес може формуватися і в аграрному секторі, але, на жаль, ринкові відносини в цьому напрямку особливо повільно розвиваються. Тут, як ніде, потрібно посилене участь держави у створенні відповідних умов. Сьогодні вже всім стала доступна інформація про величезні врожаї, які отримуються в країнах Євросоюзу, що перевищують наші найкращі досягнення в 2-3 рази, про дивовижні успіхи зарубіжного тваринництва. Мабуть, багато положень нашої аграрної науки все ж застаріли, необхідний інноваційний підхід у цій сфері. Організація технопарків і венчурів в аграрному секторі з передовими технологіями дозволила б прискорити наближення нашого сільського господарства до ринку. Тут у великих господарствах можна створювати мережі дочірніх підприємств. Але, головне, тут (як і в промисловому секторі) необхідна корінна перебудова системи управління, в першу чергу інвестиціями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація інноваційного менеджменту
Організація діяльності в менеджменті
Особливості організаційних структур інноваційних підприємств
Форми інноваційних підприємств
Інноваційний менеджмент: виникнення, становлення, основні риси
Особливості організаційних структур інноваційних підприємств
ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Венчурне інвестування приватних компаній
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси