Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проступки, що посягають на суспільний благоустрій

Розглянемо далі проступки, що посягають на суспільний благоустрій. Під поняттям "благоустрій" при кодифікації російського права розумілися заходи забезпечення добробуту. Вивчення законодавства у цій сфері було передбачено Університетським статутом 1835 р. у відповідних загальнообов'язкових курсах, викладання яких здійснювалося в університетах на кафедрах благоустрою і благочиння (згідно Університетського статуту 1863 р. перейменовані в кафедри поліцейського права).

Розглядувані злочини поділялися на такі основні групи:

o порушення карантинних статутів і правил благоустройств (сім складів);

o порушення правил полювання і рибальства (12 складів);

o порушення правил захисту лісів (сім складів);

o порушення правил охорони водних ресурсів (вісім складів).

Про кореляції проступків і злочинів свідчать наступні дані.

Проступок і покарання за Статутом про покарання

Обставина, що свідчить про наявність ознак злочинного діяння

Злочин і покарання за Уложення про покарання

Забруднення водних ресурсів (ст. 52) - грошове стягнення до 10 руб.

Наявність

злочинного умислу

Забруднення води отруйними або сильнодіючими речовинами з наміром викликати смерть людини (ст. 864) - позбавлення всіх прав стану і каторжні роботи на строк від 15 до 20 років або довічно (покарання за навмисне вбивство у відповідності зі ст. 1452 та п. 5 ст. 1453)

Полювання без мисливського свідоцтва або з чужим свідоцтвом (ст. 561, 562) - грошове стягнення від п'яти до 100 руб.

Завдану майнову шкоду

Забій зубра або оленя (ст. 921 і 9214) - грошове стягнення в сумі 500 руб. за кожну вбиту тварину

Порушення правил рибальства у Каспійському морі (ст. 5715)

Належність предмета правопорушення до визначеної законом водної акваторії; риболовля на основі підроблених документів

Риболовля в Каспійському морі на основі підроблених документів - покарання, які встановлені Укладенням за складання підроблених документів

Дії, що порушують карантинні статути та правила, санітарно-епідеміологічного благополуччя, розглядалися як злочини (ст. 831-862 Уложення про покарання), відмежування "незначних" правопорушень у цій сфері від злочинів, наслідком яких стало заподіяння значної шкоди здійснювалось у відповідності з Укладенням про покарання (ст. 842), однак кваліфікація таких правопорушень як проступків була виключена.

За правопорушення у відповідності з Укладенням про покарання і Статутом про покарання передбачалася відповідальність, залежно від предмета посягання і місця порушення. Особливі заходи охорони передбачалися для окремих порід тварин (ст. 9212-9214 Уложення про покарання), а також морських тварин і рибних ресурсів визначених законом акваторій (ст. 921-9211 Уложення).

У рідкісних випадках кваліфікація проступку або злочину можлива при наявності просторових критеріїв правопорушення, визначеного законом часу його вчинення (пор. ст. 5713 Статуту про покарання і ст. 9211 Уложення про покарання).

Майнові санкції у вигляді штрафу встановлювалися на різній основі. Так, Статутом про покарання та Укладенням про покарання передбачалися грошові стягнення у залежності від наявності того чи іншого кількості предметів посягання. При вчиненні проступків у деяких випадках (ст. 56 Статуту) загальна сума штрафу не могла перевищувати граничного розміру, встановленого ст. 1 Уложення, або обчислювалася на основі спеціальних статутів (ст. 57s Статуту). При накладення грошового стягнення за злочини гранична сума штрафу не була встановлена, загальна сума стягнень визначалася тільки заподіяною шкодою (див. ст. 9213, 9214 Уложення).

При кваліфікації правопорушень за Статутом про покарання і Уложення про покарання приймалися до уваги технічні особливості знаряддя правопорушення, при цьому розмір штрафу збільшувався залежно від потенційних можливостей технічних засобів (див. ст. 579 Статуту). У деяких випадках при визначенні суми грошового стягнення враховувалася кількість незаконно добутих рибних ресурсів (пор. ст. 57s і ст. 5710 Статуту).

За вчинення розглядуваних проступків не було передбачено застосування превентивних покарань (догана, зауваження) та найбільш обтяжливих санкцій у вигляді тюремного ув'язнення. Конфіскація у відповідності зі ст. 2 Статуту про покарання застосовувалася як покарання, додаткового до основного покарання (див. ст. 5712 Статуту).

При вчиненні проступків, які посягають на громадський благоустрій, не застосовувалися покарання у вигляді позбавлення спеціального права, які були фактично узаконені (див. ст. 514-518 Статуту), але не були визначені Статутом (див. гол. I).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проступки, що посягають на громадський порядок і обрядове благочиння
Проступки, що посягають на власність
Проступки, що посягають на порядок управління
Проступки, що посягають на особисту безпеку. Кваліфікація ознак образи і наклепу
Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку
Адміністративні правопорушення, що посягають на здоров'я, санітарно-епідеміологічне благополуччя населення і суспільну моральність
Друга "велика депресія" і поворот у суспільній думці
Правопорушення, що посягають на порядок управління
Кореляція проступків і злочинів по російському імперському праві
Обставини, що пом'якшують відповідальність за проступки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси