Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рух під проводом С. Т. Разіна

Швидкоплинний Мідний бунт з'явився ще одним свідченням кризового стану країни. Вершиною його вираження стало рух під проводом донського козака С. Т. Разіна. З цього часу в ролі ватажків великих рухів виступали представники донського козацтва.

Донська вольниця здавна привертала втікачів з південних і центральних повітів Російської держави. Уряд, маючи потребу в послугах донських козаків, уникало конфліктів з ними і мирився з неписаним законом: "З Дону видачі немає", т. е. біглих селян не повертали їх власникам. Мирилося уряд і з правом донських козаків на зовнішні зносини з найближчими сусідами - кримцями і калмиками. Уряд змушений був миритися і з походами козаків "за зипунами", усложнявшими відносини Росії з кримцями і Османською імперією.

Таким чином, козаки відрізнялися від селян і за родом занять, і тим, що вони не несли повинності на користь поміщика і держави, а, навпаки, отримували від останнього платня, і, нарешті, тим, що вони були воїнами.

У другій половині XVII ст. можливостей для походу "за зипунами" стало значно менше: після відходу козаків з Азова, яким вони володіли п'ять років (1637-1642), османи так його зміцнили, що практично позбавили їх виходу в Азовське і Чорне моря.

Зазнавши невдачі в спробі прорватися в Азовське море через османський заслін в Азові, Разін у травні 1667 р. на чолі загону в тисячу чоловік пішов на Волгу, де спочатку нападав на каравани суден, а потім у червні, минувши Астрахань, вийшов у море, піднявся по р .. Яїк в Яїцьке містечко і оволодів ним. Перезимувавши там, різниці, захопивши з собою артилерію, рушили на стругах до західних берегів Каспійського моря, де здійснювали успішні набіги на володіння іранського шаха.

Зиму 1668-1669 рр. разінці провели на Свинячому острові поблизу Гиляна. Тут вони розгромили флот, споряджений проти них іранським шахом, але повинні були покинути острів і тримати шлях до рідних берегів. У серпні 1669 р. Разін з козаками висадився в Астрахані.

Поява разінців в Астрахані справило па її жителів незабутнє враження. Сам Разін постав щасливим отаманом, прибулим з багатою здобиччю. Рядові козаки хизувалися по місту в оксамитовій, шовковою одязі, струги були оснащені витими з шовку канатами і шовковими вітрилами. Разін щедро роздавав населенню золоті монети.

4 вересня 1669 р. Разін відправився на Дон, де був зустрінутий з тріумфом. Тут він зайнявся підготовкою нового походу, на цей раз не за зипунами, а проти "зрадників бояр". Шлях сто повинен був проходити теж по Волзі, але не на південь, а па північ. В поході Разіна в 1670 р. поряд з козаками, російськими селянами брали участь народи Поволжя: мордва, татари, чуваші та ін

13 квітня 1670 р. 7-тисячний загін Разіна підійшов до Царицыну і без праці оволодів ним.

Під час перебування в Царицині різниці здобули дві важливі перемоги, підняли їх престиж: спочатку над стрільцями, спрямованими урядом Москви, а потім над стрільцями, які рухалися під начальством князя Семена Львова з Астрахані. Астраханські стрільці перейшли до Разіну.

Разін продовжував рухатися до Астрахані і 22 червня розпочав напад. Потужні стіни кремля з розставленими на них 400 гарматами могли виявитися неприступними, але астраханці відкрили ворота. Лише невелика група початкових людей на чолі з воєводою князем Іваном Прозоровським, сховавшись у соборі, чинила опір, була перебита.

З Астрахані величезне військо Разіна знову прибуло в Парицын, де було вирішено рухатися вгору по Волзі. Саратов і Самара добровільно перейшли на бік повсталих. Разін звернувся до населення Поволжя з "чарівними листами", в яких закликав приєднатися до повстання і "виводити" зрадників, тобто бояр, дворян, воєвод і приказних. 4 вересня Разін підступив до Симбирску і майже місяць завзято його облягав.

Розсерджені п'яні натовпу разипцев вели розгульне життя, що супроводжувався рясним пролиттям крові: позбавляли життя воєвод, служивих людей по батьківщині, наказових людей, стрілецьких голів, а також стрільців, не побажали приєднатися до руху. Милосердя не виявляли і урядові війська - вони зраджували смерті всіх, хто залишився в живих на полі битви; така ж доля спіткала майже всіх разінців, що опинилися в полоні: їх без суду вішали, рубали шаблями. Обопільна жорстокість, прояв тваринних інстинктів, наруги над дружинами і дочками підривали моральні підвалини суспільства, порушували головну християнську заповідь - не убий. Прикладом жорстокої розправи над переможеними може служити спалення на вогнищі стариці Олени.

Походи Разіна за зипунами, пограбування їм населення узбережжя Каспійського моря, безперечно, мали розбійний характер і до соціального протесту відношення не мали. Це був рух козацької вольниці. На наступному етапі, бути може, і не дуже чітко, але все ж простежується соціальний аспект руху, хоча не зник і розбійний його характер: разінці грабували дворян, воєвод і початкових людей, купецькі і казенні каравани, що йшли по Волзі, скарбницю монастирів, поміщицькі садиби і навіть селянські двори. Грабежі завдавали величезної шкоди господарству країни, протистояння відносила десятки тисяч людських життів.

Заради чого все це відбувалося, які цілі переслідували брали участь в русі селяни і народи Середнього Поволжя? Вони, звичайно ж, мали підстави для виступів - в країні посилювався кріпосний гніт, влада поміщика і урядової адміністрації. Але на поставлене вище питання належної відповіді збереглися документи не дають, як не відповідають на нього ні Разін, ні його соратники.

Наляканий уряд оголосив мобілізацію столичного і провінційного дворянства. 28 серпня 1670 р. цар напучував 60 тис. служивих людей по батьківщині, тримали шлях в Середнє Поволжя.

Між тим ратні люди на чолі з воєводою князем Іваном Милославським засіли у Самбірському кремлі і витримали чотири штурму повстанців. 3 жовтня до Симбирску з Казані підійшли урядові війська під начальством Юрія Барятинського і після нанесеного Разіну поразки з'єдналися з ратними людьми Милославського. Разін пішов на Дон, щоб зібрати нове військо, але був схоплений домовитими козаками і виданий уряду.

Кінцевою метою походу Разіна було оволодіння Москвою, де разінці мали намір побити бояр, дворян і дітей боярських. А що далі? Судячи з практичним діям, Разін і його соратники вважали ідеальним встановлення козачого укладу життя. Але це була утопія, бо хто мав обробляти ріллю, забезпечувати козаків хлібним і грошовим платнею, хто повинен був компенсувати дохід, одержуваний козаками від походів за зипунами? Ті ж селяни. Тому рух Разіна могло завершитися не зміною суспільних відносин, а зміною осіб у привілейованому шарі суспільства, його склад.

Повстання зазнало невдачі. Тому причиною була стихійність і слабка організованість руху, відсутність чітких цілей боротьби. Натовпи погано озброєних людей не могли протистояти урядовим військам, які пройшли військову підготовку.

Рух носило царистский характер - в очах повсталих "добрий" цар асоціювався з іменем не царя Олексія Михайловича, а його сина Олексія, який помер незадовго до того. Це не завадило їм мати у своїй флотилії два струга: в одному з них, оббитому червоним оксамитом, ніби перебував царевич Олексій Олексійович, а в іншому, оббитій чорним оксамитом, - перебував у засланні колишній патріарх Никон.

4 червня 1671 р. Разін був доставлений до Москви і два дні страчений на Червоній площі. Церква піддала його анафемі. Уряд тріумфувало перемогу. В той же час ім'я щасливого отамана Разіна перетворилося на легенду - народна пам'ять зберегла про нього безліч пісень і билин.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рух С. Т. Разіна
Степан Разін
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Селянські рухи
Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)
Методи формування звіту про рух грошових коштів
АНАЛІЗ ЗВІТУ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Завдання аналізу руху грошових коштів
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси