Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. МИСТЕЦТВО XX СТОЛІТТЯ

Художня культура XX століття - одна з найбільш складних для дослідження в історії всієї світової культури. Це і зрозуміло, бо жоден вік не знав таких трагічних соціальних потрясінь, таких страшних світових війн, такого приголомшуючого науково-технічного прогресу, такого широкого національно-визвольного руху, як XX ст. У загальнокультурний розвиток включилися народи, що раніше не мали професійного мистецтва. Територіальні межі змінилися, і тепер майже неможливо намалювати картину розвитку тільки західноєвропейського мистецтва, не зачіпаючи мистецтва країн інших континентів (тому ми і дозволяємо собі в цій главі більш розширювальні приклади).

У XX ст. "європейське людство вперше зіткнулося з глобальністю катастроф, відчуттям "порвавшейся зв'язку часів", з втратою традиційних етичних і естетичних цінностей. Все це породило трагічний розлад у душах навіть найбільших, самобутніх художників, привело до девальвації зразків, відсутності авторитетів. Кожен більш або менш оригінальний майстер XX ст. прагне породити свій стиль, свою манеру, затвердити свій почерк. Розмитість всіх і всіляких критеріїв призводить до тотальної іронії, скепсису, почуття спустошеності, часом до прагнення паразитувати на художніх явищах минулого, одночасно і цитуючи їх, і піддаючи осміянню (по суті, на цьому побудований весь постмодернізм). Прекрасне підміняється потворним, духовне - бездуховним, справжнє мистецтво - наслідуванням або знущанням. І художник, і глядач залишаються один на один з технократичною цивілізацією, яка у XX ст. витісняє культуру або - в кращому разі - пристосовує її до своїх прагматичним цілям. Так створюється взяла до кінця сторіччя перемогу орієнтована на примітивні смаки обивателя масова культура і кітч (нім. Kitsch) як її крайнє вираз.

Безсумнівно, судити про мистецтво легше "зі сходинок часу" - мистецтво XX століття є, радше, ще об'єктом вивчення критика, ніж історика. Тим більше, що як би на противагу спеціалізації у нашу епоху науково-технічної революції багато майстрів XX ст. виявили різнобічність інтересів, проявивши себе в самих різних видах і жанрах мистецтва: станковому, монументальному, театрально-декораційному, графіку, мистецтво вітража, кераміки, скульптури малих форм і пр. Тимчасове простір в кілька десятиліть часом не вміщає в себе творче життя майстра, тому видається недоцільним ділити мистецтво нашого століття на кілька різко відмежованих періодів, як це зазвичай прийнято: мистецтво початку століття, між двома світовими війнами, періоду Другої світової війни повоєнне, на сучасному етапі - що неминуче призвело б, на наш погляд, до неприродного порушення єдності творчості одного майстра. Разом з тим складність характеристики творчих процесів XX ст. полягає ще й у тому, що саме це століття дало життя безлічі різних художніх напрямків, часом прямо протилежних, зіштовхнув авангард з традиційним мистецтвом, вірним реалістичним принципам попередніх століть, і часто у творчості одного художника поєднуються самі різнорідні художні напрями і концепції. XX століття завершився, але час остаточних висновків і оцінок мистецтва цього періоду ще попереду; думається, що зараз можна лише простежити його основні тенденції та закономірності.

Переходячи до характеристики архітектури та образотворчих мистецтв, нагадаємо, що XX сторіччя з його трагедіями і протиріччями досить яскраво виражена в творчості таких великих майстрів, як Корбюзьє, Райт, Пікассо, Шагал, Матісс, і цілого ряду інших, які зуміли силою своєї художньої індивідуальності кожен по-своєму відобразити нашу складну епоху.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Мистецтво Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси