Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ

Відповідальність за порушення валютного законодавства

Органи і агенти валютного контролю за наявності інформації про порушення актів валютного законодавства РФ та актів органів валютного регулювання особою, що здійснює валютні операції, або про відкриття рахунку (вкладу) у банку за межами території РФ, санкції до якого застосовуються відповідно до законодавством РФ іншим органом валютного контролю, передають органу валютного контролю, має право застосовувати санкції до даної особи, наступну інформацію:

I) стосовно юридичної особи - найменування, ідентифікаційний номер платника податків, місце державної реєстрації, його юридична та поштова адреси, зміст порушення із зазначенням порушеного нормативного правового акта, дату здійснення і суму незаконної валютної операції або порушення;

2) стосовно фізичної особи-прізвище, ім'я, по батькові, дані про документ, що засвідчує особу, адресу місця проживання, зміст порушення із зазначенням порушеного нормативного правового акта, дату здійснення і суму незаконної валютної операції або зазначеного порушення.

Резиденти та нерезиденти, які порушили норми валютного законодавства можуть бути притягнуті до цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Цивільна відповідальність пов'язана з визнанням угод недійсними у разі їх невідповідності вимогам валютного законодавства (ст. 168, 169 ГК РФ).

Адміністративна відповідальність за порушення актів валютного законодавства і актів органів валютного регулювання встановлена у ст. 15.25 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення.

1. Здійснення незаконних валютних операцій, тобто здійснення валютних операцій, заборонених валютним законодавством РФ, або здійснення валютних операцій з невиконанням установлених вимог про використання спеціального рахунку та вимог про резервування, а також списання та (або) зарахування грошових коштів, внутрішніх і зовнішніх цінних паперів зі спеціального рахунку та на спеціальний рахунок з невиконанням встановленого вимоги про резервування, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян, посадових осіб та юридичних осіб у розмірі від 3/4 до одного розміру суми незаконної валютної операції, суми коштів або вартості внутрішніх і зовнішніх цінних паперів, списаних і (або) зарахованих з невиконанням встановленого вимоги про резервування.

2. Подання резидентом до податкового органу з порушенням встановленого строку і (або) не за встановленою формою повідомлення про відкриття (закриття) рахунку (вкладу) або про зміну реквізитів рахунку (вкладу) у банку, розташованому за межами території РФ, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 1 тис. до 1 тис. 500 рублів; на посадових осіб - від 5 тис. до 10 тис. рублів; на юридичних осіб - від 50 тис. до 100 тис. руб.

2.1. Неподання резидентом до податкового органу повідомлення про відкриття (закриття) рахунку (вкладу) або про зміну реквізитів рахунку (вкладу) у банку, розташованому за межами території РФ, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 4 тис. до 5 тис. рублів; на посадових осіб - від 40 тис. до 50 тис. рублів; на юридичних осіб - від 800 тис. до 1 млн руб.

3. Невиконання резидентом у встановлений термін обов'язки з отримання на свої банківські рахунки в уповноважених банках іноземної валюти або валюти РФ, належних за передані нерезидентам товари, виконані для нерезидентів роботи, надані нерезидентам послуги або за передані нерезидентам інформацію або результати інтелектуальної діяльності, у тому числі виключні права на них, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб та юридичних осіб у розмірі 1/150 ставки рефінансування ЦБР від суми грошових коштів, зарахованих на рахунки в уповноважених банках з порушенням встановленого строку, за кожен день прострочення зарахування таких коштів та (або) в розмірі від 3/4 до одного розміру суми грошових коштів, не зарахованих на рахунки в уповноважених банках.

Адміністративна відповідальність, встановлена ч. 4 ст. 15.25, не застосовується до осіб, які забезпечили отримання на свої банківські рахунки страхової виплати за договором страхування ризиків невиконання нерезидентом зобов'язань за зовнішньоторговельним договором (контрактом) у порядку і строки, які передбачені договором страхування, при настанні страхового випадку, передбаченого встановленим Урядом РФ відповідно до Федеральним законом від 17 травня 2007 року № 82-ФЗ "ПРО банк розвитку" порядком здійснення діяльності по страхуванню експортних кредитів і інвестицій від підприємницьких і (або) політичних ризиків, за умови, що визначена договором страхування значення співвідношення страхової суми і страхової вартості (рівень страхового відшкодування) дорівнює встановленому названим порядком значенням або перевищує його.

4. Невиконання резидентом у встановлений термін обов'язки щодо повернення в Російську Федерацію грошових коштів, сплачених нерезидентам за ввезені в Російську Федерацію (не отримані в Російської Федерації) товари, невиконані роботи, ненадані послуги або за непереданого інформацію або результати інтелектуальної діяльності, у тому числі виключні права на них, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб та юридичних осіб у розмірі від 3/4 до одного розміру суми грошових коштів, не повернутих у Російську Федерацію.

5. Недотримання установлених порядку подання форм обліку та звітності з валютних операцій, порядку та (або) строків подання звітів про рух коштів за рахунками (вкладами) у банках за межами території РФ з підтверджуючими банківськими документами, порушення встановленого порядку подання підтвердних документів та інформації при здійсненні валютних операцій, за порушення встановлених правил оформлення паспортів угод або порушення встановлених термінів зберігання облікових і звітних документів по валютних операціях, підтверджуючих документів та інформації при здійсненні валютних операцій або паспортів угод тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 4 тис. до 5 тис. руб.; на юридичних осіб - від 40 тис. до 50 тис. руб.

6.1. Порушення встановлених термінів подання форм обліку та звітності за валютними операціями, підтверджуючих документів та інформації при здійсненні валютних операцій не більше ніж на десять днів тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 500 до 1 тис. рублів; на юридичних осіб - від 5 тис. до 15 тис. руб.

6.2. Порушення встановлених термінів подання форм обліку та звітності за валютними операціями, підтверджуючих документів та інформації при здійсненні валютних операцій більш ніж на 10, але не більше ніж на 30 днів тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 2 тис. до 3 тис. рублів; на юридичних осіб - від 20 тис. до 30 тис. руб.

6.3. Порушення встановлених термінів подання форм обліку та звітності за валютними операціями, підтверджуючих документів та інформації при здійсненні валютних операцій більш ніж на 30 днів тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від 4 тис. до 5 тис. рублів; на юридичних осіб - від 40 тис. до 50 тис. руб.

7. Порушення встановленого порядку ввезення і пересилання в Російську Федерацію та вивезення і пересилання з Російської Федерації валюти РФ і внутрішніх цінних паперів в документарній формі, за винятком випадків, передбачених ст. 16.3 16.4 і Кпап, тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 500 до 1 тис. рублів; на посадових осіб - від 1 тис. до 2 тис. рублів; на юридичних осіб - від 5 тис. до 10 тис. руб.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен бути направлений в орган, уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення (Федеральна служба фінансово-бюджетного контролю) протягом доби з моменту складання.

Кримінальна відповідальність передбачена ст. 193 КК РФ.

Неповернення у великому розмірі з-за кордону керівником організації коштів в іноземній валюті, що підлягають відповідно до законодавства РФ обов'язковому перерахуванню на рахунки в уповноважений банк РФ, карається обмеженням волі на строк до трьох років, або примусовими роботами на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Діяння визнається вчиненим у великому розмірі, якщо сума неповернених коштів в іноземній валюті перевищує 30 млн руб.

 
< Попередня   ЗМІСТ

Схожі тими

Юридична відповідальність за порушення лісового законодавства
Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства
Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
Таксова відповідальність за порушення лісового законодавства
Банківський нагляд та відповідальність за порушення банківського законодавства
Відповідальність за порушення законодавства про податки і зборах
Кримінальна відповідальність за порушення лісового законодавства
Адміністративна відповідальність за порушення лісового законодавства
Відповідальність за порушення земельного законодавства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси