Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів А. А. Блоку

Поема "Солов'їний сад" (1915)

Хоча поема була опублікована в 1915 р., її поява залишилося майже непоміченим, і тому після перевидання в 1918 р. багатьма поема була сприйнята як новий твір Блоку, по суті протилежне тільки що вийшла в тому ж році поемі "Дванадцять". Сюжетна канва твору - історія камнетеса, який залишив роботу і кинув вірного осла заради таємничої незнайомки, заманившей його в прохолоду солов'їного саду. Блаженство з коханою під покровом саду незабаром починає обтяжувати героя, що нудиться по колишній роботі, однак, покинувши сад, він виявляє, що його місце зайняте іншим.

Сюжет поеми можна вважати "бродячим" у світовій культурі: досить згадати історію Одіссея, який опинився на острові чарівниці Цирцеї; лицаря Рінальдо з поеми Торквато Тассо "Звільнений Єрусалим", зачарованої чаклункою Армидой; Парсифаля, завлеченного прекрасною Кундрі в замок чарівника Клінгзора, з однойменної опери Ріхарда Вагнера; нарешті, історію Ратміра, суперника Руслана, з пушкінської поеми "Руслан і Людмила" та ін Однак Блок сюжет наповнює своїм, глибоко оригінальним змістом. Хоча поема автора-символіста не дає можливості однозначного прочитання, коло смислів, пов'язаних з образом солов'їного саду, досить визначений. Сад - замкнутий, відокремлений від реальної дійсності світ (недарма він обнесений високою стіною), світ мрії, краси, поезії; це инореальность, принадна людини. Образ саду змушує згадати райські кущі. Життя в саду - "зачарований сон", тому звільнення героя з-під влади чар починається з пробудження, тоді як його кохана залишається "в просторі сну". Світ за огорожею, звідки прийшов герой, - це великий світ, з ним насамперед пов'язаний мотив "кременистого шляху", який відсилає нас, крім іншого, до вірша М. Ю. Лермонтова "Виходжу один я на дорогу..." і парним з ним колі смислів. Це світ непосильної щоденної праці, причому камені герой ламає для насипу залізниці. У свою чергу, образ залізної дороги в літературі пов'язаний з темою розвитку цивілізації, що несе тотальна зміна життя людей, їхніх моральних засад, традицій і т. п. В російській літературі ХТХ ст. його можна побачити в драмі А. Н. Островського "Гроза", поемі Н. А. Некрасова "Залізниця", романс Л. Н. Толстого "Анна Кареніна" та багатьох інших творах (див. також вірш самого Блоку "На залізниці"). Саме під час відливу, ввечері, на заході і "в імлі", особливо вабить видається героєві сад, тоді як "віддалений шум припливу" пробуджує в ньому тугу за звичною роботі, великим світом, і саме "на мглистом світанку невідомо якого дня" камнетес залишає солов'їний сад. Але він запізнився: його місце вже зайняте іншим, і герой приречений на трагічне самотність, без будинку, без вірного помічника осла.

В якійсь мірі герой поеми повторює шлях ліричного героя поезії Блоку в цілому. Його порив до ідеалу також закінчився поверненням на землю; сходження обернулося сходженням. Однак, розглянутий в контексті всієї творчості поета, фінал поеми зовсім не створює відчуття однозначно песимістичний. Швидше, фінал тут відкрито і затверджує право кожного на вибір життєвого шляху, як він відкритий для героя поеми. Адже і сам автор зізнавався, що "...був зачарований пеньем в звенящем саду... думав у цих піснях заглушити свій смуток і тривожні думки про долю людської".

Поема "Дванадцять" (1918)

Поема створювалася протягом трьох тижнів: з 8 по 28 січня 1918 р. "Сьогодні я - геній" - вигукнув поет після закінчення роботи над нею.

"У січні 1918 гола в останній раз віддався стихії не менш сліпо, ніж у січні 1907 або в березні 1914, - напише пізніше поет. - Тому я і не відмовляюся від написаного тоді, що воно було писано у згоді зі стихією: наприклад, під час і після закінчення "Дванадцяти" я кілька днів відчував фізично, слухом, велике місто навколо - шум злитий (ймовірно, шум від краху старого світу). <...> Поема написана в ту виняткову і завжди коротку пору, коли проноситься революційний циклон виробляє бурю у всіх морях - природи, життя і мистецтва..."

Автор відмовився в поемі від струнких поетичних форм, в які відлито більшість його творів. Голос революційних вулиць, стихія заколоту звучать тут обривками гасел і частівок, ритмами маршів і міських романсів, протяжних пісень і молитовних віршів. Це частина тієї самої "музики революції", яку закликав слухати поет. Однак стиховой хаос поеми врівноважується строгістю композиції: поема складається з 12 частин, кожна з яких при всій своїй самостійності тісно сплетена з іншими - сюжетом, системою образів і лейтмотивів і т. п. Вся поема побудована на протиставленні полярних начал, що яскраво проявляється в палітрі "Дванадцяти", не знає півтонів. Червоний колір - колір крові, пристрасті, очисного вогню, нарешті, революції - немов вторгається в боротьбу чорного і білого (символічних в силу своєї протилежності і вбирающих в себе парні опозиції добра і зла, дня і ночі, світла і темряви, любові та ненависті тощо). У поемі борються і природні стихії - вітер (символ руху, хаосу, заколоту, звільнення) і мороз (смерть, мертвий спокій, терор), зливаючись воєдино в образі хуртовини, одночасно леденить і гострий.

Число червоногвардійців обумовлено історично: саме 12 людина зазвичай налічував революційний патруль, покликаний охороняти революційну законність на вулицях повсталого міста. Проте вже зовнішній вигляд йдуть, так і їх примовка "Ех, ех, без хреста!" наводять на думку про те, що новий порядок йдуть наводити ті, кому чужа сама ідея порядку. Не дивно, що "державний крок" патруля ще не приніс нічого світлого мешканцям міста, а боротьба зі старим світом обертається вбивством Катьки, колишньої коханки одного з червоногвардійців, Петрухи, яка зрадила йому з Ванюхой, колишнім товаришем "дванадцяти", а нині - солдатом вірною Тимчасового уряду регулярної армії. Революція розколола між собою не тільки колишні стани: розкол стався і всередині самих станів, фактично весь народ опинився "на перехресті".

Образ Катьки замикає собою галерею жіночих образів лірики Блоку, вбираючи в себе риси Прекрасної Дами поета; героїні другого тому - жінки з трагічно зламаною долею; образ Кармен з третього тома, нарешті, образ Росії. Недарма тз "дванадцять", що закликають: "Пальнемка кулею в Святу Русь!.." (за свідченням 3. Н. Гіппіус, після виходу поеми па вулицях Петрограда можна було бачити подібні плакати) - стріляють саме в Катьку, чиє ім'я перекладається з давньогрецької як "свята, чиста". Однак червоногвардійці знають, хто справжній винуватець загибелі Петькиной зазноба: "Ти лети, буржуй, горобчика! / Вип'ю крівцю, / За зазнобушку / Чернобровушку..." В результаті патрулювання міста обертається бандитським погромом: "Замикайте поверхи, / Нині будуть грабежі".

Найзагадковіше місце поеми - її фінал, коли попереду революційного патруля "з кривавим прапором / І за хурделицею невидимий, / І від кулі неушкоджений" з'являється "Ісус Христос".

"Що Христос іде перед ними - безсумнівно, - записав Блок в заспіваємо щоденнику. - Справа не в тому, "чи варті вони його", а страшно те, що Він знову з ними, а іншого поки немає; а треба - іншого?.."

Мемуаристи наводять і інші слова поета:

"Мені <...> не подобається кінець "Дванадцяти". Я хотів би, щоб цей кінець був інший. Коли я скінчив, я сам здивувався: чому Христос? Але чим більше я вдивлявся, тим ясніше я бачив Христа. II я тоді ж записав у себе: "на жаль, Христос".

Отже, сам автор не міг для себе пояснити виникнення цього образу, навколо якого відразу ж розгорілася гаряча полеміка. Страсна противниця революції поетеса 3. Н. Гіппіус звинуватила Блоку "блюзнірство", а один з "вождів світового пролетаріату", не позбавлений художнього смаку, Л. Д. Троцький, - у відсталості і мисленні такими самими категоріями, оскільки дух революції, на його думку, "для Блоку є дух встав на диби Христа". З'явилося безліч пояснень сенсу даного образу.

Очевидно одне: автор поеми "Дванадцять" зберіг вірність символистскому світовідчуттю. Революційні потрясіння, що випали на долю Росії і всіх населяють її народів, Блок сприйняв не прямолінійно, по-більшовицьки - як результат боротьби "експлуататорів" з "експлуатованими", але як події апокаліптичного масштабу і значення. У поемі втілилися його передчуття "Кінця Світу" і "Другого пришестя" Христа на землю. Червоногвардійці в руках Господа - лише сліпі знаряддя відплати "страшного світу", який породив їх і повинен разом з ними загинути. Поява наприкінці поеми "Ісуса Христа" (тут дуже важливо неканонічне, народне, раскольническое, противостоящее офіційно прийнятого церквою написання імені "Ісус") символізує собою моральний сенс революції, її моральне виправдання. Поет усією душею прийняв революцію, і, навіть жахнувшись кривавим і потворним її проявів, він в той момент щиро вірив у фатальну неминучість подібного ходу речей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Поема "Хмара в штанях" (1915)
Поема "Про це" (1923)
Поема "Погорелыцина" (1928)
Поема "Про це" (1923)
Поема "Погорелыцина" (1928)
Поема "Ганна Снегина" (1925)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси