Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Експлуатація будівельних підйомників

Електричне обладнання підйомників, їх монтаж, струмопідвід та заземлення повинні відповідати вимогам правил улаштування електроустановок. Підйомники, призначені для роботи на відкритому повітрі, повинні відповідати встановленим державним стандартам та забезпечувати безпечну експлуатацію в районах з температурою навколишнього повітря від -40 до +40 °С.

Вільно стоять підйомники, не кріпляться до споруди, використовувані в районах з сейсмічністю понад 6 балів (відповідно до встановлених будівельними нормами і правилами), повинні бути у сейсмостійкому виконанні.

Кожен підйомник повинен бути забезпечений наступній експлуатаційною документацією: паспорт (ПС), керівництвом з експлуатації (КЕ), що включає технічний опис та інструкцію з експлуатації, інструкції з монтажу. Електрообладнання підйомників, призначених для роботи у вибухо - і пожежонебезпечних середовищах, повинно бути у вибухо - і пожежобезпечному виконанні. Прискорення (уповільнення) при русі кабіни і люльки в режимі експлуатації не повинно перевищувати 4 м/с2.

Конструкція щоглових і шахтних підйомників повинно забезпечувати монтаж (демонтаж) щогли, шахти і настінних опор за допомогою власних механізмів.

Електрообладнання і електропостачання підйомника повинні відповідати встановленим вимогам правил улаштування електроустановок. Електроапаратура і електропроводка, застосовувані на підйомнику, повинні відповідати параметрам підйомника за напругою і частотою мережі живлення, струмовим навантаженням, а також умовам його експлуатації, зберігання і транспортування. Напруга від джерела живлення повинна подаватись на підйомник через ввідний пристрій з ручним приводом. Напруга живлення силових ланцюгів повинно бути не більше 380 В змінного струму частотою 50 Гц, а кіл керування, освітлення і сигналізації - не більше 220 в Напруга ланцюга живлення переносних ламп освітлення повинно бути не більше 42 Ст. Металоконструкція підйомника, а також металеві нетоковедущие частини його електрообладнання (корпуси електродвигунів, вимикачів безпеки, каркаси шаф керування, кожухи апаратів тощо) повинні бути занулені (заземлені) шляхом підключення до них нульового проводу електромережі відповідно до вимог правил улаштування електроустановок. На вантажних і вантажопасажирських підйомниках в якості додаткової захисної заходи повинно бути виконано повторне заземлення нульового проводу у відповідності з правилами будови електроустановок. Електричні органи управління на шафах і пультах повинні бути забезпечені написами або символами їх функціонального призначення.

Кабіна підйомника повинна мати робоче освітлення; бути обладнана звуковою сигналізацією, що включається машиністом і потону відрізняється від автомобільних сигналів; бути обладнана двостороннім зв'язком машиніста з будівельниками; мати штепсельну розетку для переносної лампи освітлення.

В вантажопасажирському підйомнику пульт управління повинен знаходитися в кабіні поблизу двері, зверненої в бік будівлі.

Вантажопасажирські підйомники повинні бути обладнані вимикачами безпеки - кінцевими, що обмежують крайні верхнє і нижнє положення кабіни; контролювання закритого положення дверей кабіни; контролю спрацьовування уловлювачів (на підйомниках з канатним приводом); контролю залишку або обриву підйомних канатів; контролю спрацювання обмежувача швидкості; контролю положення натяжного пристрою каната обмежувача швидкості; кнопкою "Стоп".

Вантажні підйомники повинні бути обладнані вимикачами безпеки. Поєднання в одному вимикачі функцій вимикача безпеки і робочого вимикача не допускається. Спрацьовування кінцевих вимикачів повинна призводити до розмикання ланцюга керування і силовий ланцюга електродвигуна.

Вільностоячі та пересувні підйомники з щоглою висотою більше 15 м повинні бути забезпечені анемометром, автоматично включає звуковий сигнал при досягненні швидкості вітру, вказаної в паспорті підйомника. Для утримання рухається вниз кабіни зі швидкістю понад допустимої у підйомниках з рейковим приводом підйому повинен застосовуватися аварійний останов. Аварійний останов повинен приводитися в дію від обмежувача швидкості і утримувати на зубчастої рейки рухається вниз кабіну. Аварійний останов повинен мати пристрій для повернення кабіни у вихідне положення.

Зона знаходження кабіни (противаги) вантажопасажирського підйомника на нижній посадочній площадці з усіх боків повинна бути огороджені на висоту не менше 2000 мм Між рухомими і нерухомими елементами підйомника повинні витримуватися такі відстані безпеки:

а) між порогом кабіни (трапу) і порогом підлоги посадкової площадки - не більше 50 мм;

б) між кабіною і щоглою - не менше 20 мм;

в) між кабіною і противагою - не менше 50 мм.

Двері в кабінах і на посадкових майданчиках можуть виконуватися орними (з відкриттям тільки всередину кабіни або споруди), горизонтально-розсувними, вертикально-розсувними (з врівноваженими стулками). Вантажна платформа повинна бути огороджена з усіх сторін. При цьому огорожею з однієї сторони може служити замикаючий пристрій вхідного і вихідного отворів. Огородження у вигляді поручнів повинні бути виконані висотою не менше 1000 мм з суцільною обшивкою по низу на висоту не менше 200 мм, Двері кабіни з боку будівлі повинна відкриватися зсередини. Двері з протилежного боку кабіни повинна відчинятися як зсередини, так і зовні. Двері повинна бути обладнана блокувальним вимикачем, що виключають рух кабіни з відчиненими або не повністю закритими дверима.

Для обслуговування механізмів, електрообладнання та безпеки до них повинен бути забезпечений зручний і безпечний доступ. Легкодоступні, що знаходяться в русі частині витягів, які можуть бути причиною нещасного випадку, мають бути закриті металевими знімними огорожами, що допускають зручний огляд і змащення.

Експлуатація лебідок і колисок

До люльки або до пересувних лісах міцно прикріплюються троси, рух яких в подальшому має бути вільним, а тертя об виступаючі конструкції суворо забороняється. Люльки і пересувні ліси опускаються на землю, якщо з них не виконується висотна робота.

Лебідки зміцнюються на фундаменті або забезпечуються баластом для стійкості при експлуатації з подвійним навантаженням при підйомі або опусканні колисок або пересувних лісів, а баласт міцно закріплюється на рамі лебідки. Суворо забороняється доступ сторонніх осіб до лебедкам. Лебідка управляється за допомогою апарату управління, встановленого на люльці. Простим натисканням і утриманням кнопки люлька рухається, при відпусканні кнопки - зупиняється. Привід люльки крім апарату управління має ручний пристрій опускання. Підвісна люлька має огородження заввишки 1,2 м, а з робочої сторони - не менше 1 м. Двері відсутні. В гак підвішування колиски вбудований запобіжний замок.

Люльки забезпечені кінцевим вимикачем. Це пристрій необхідно для підйому люльки вгору. Коли люлька доходить на 0,5-0,6 м до верху, привід електродвигуна автоматично відключається. Щодня люльки та засоби пересування перевіряють, імітуючи обрив робочого каната. Дотримання всіх технологій необхідно для забезпечення безпечної роботи висотників.

Підвісні лісу і підмости, люльки - основні підвісні засоби виконання висотних робіт. Після монтажу підвісних риштувань та помосту вони можуть бути допущені до експлуатації при випробуванні навантаженням. Умови навантаження: статичне навантаження повинна перевищувати нормативну на 20%, витримка навантаження протягом 1 год, динамічна навантаження повинна перевищувати нормативну на 10%. Всі результати випробувань заносяться у журнал приймання та огляду риштувань та помостів. Бувають випадки, коли підвісні лісу і підмости успішно пройшли всі випробування і багаторазово використовувалися для виконання висотних робіт, тоді вони можуть бути допущені до експлуатації без випробувань.

Підвісні лісу прикріплюються до міцних частин будівлі або конструкцій. Для їх пересування використовуються сталеві канати з дев'ятиразовим запасом міцності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вимоги безпеки при експлуатації будівельних лісів
Безпечна експлуатація будівельних машин і механізмів
Умови експлуатації і безпеку будівельного об'єкта
Визначення вартості експлуатації будівельних машин
Якість будівництва і рівень експлуатації для забезпечення безпеки будівельного об'єкта
Безпечна експлуатація технологічного оснащення
Безпечна експлуатація будівельних машин і механізмів
Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для формування м'ясопродуктів
Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для засолу
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси