Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. Управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві

Лекція 10. Організація управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства

Інструменти міжнародного маркетингу в зовнішньоекономічній діяльності

Міжнародний маркетинг являє собою самостійну галузь діяльності підприємства при виході на зовнішні ринки.

Розрізняють такі основні концепції міжнародного маркетингу.

1. Допоміжна функція міжнародного маркетингу, яку він виконує на початковій стадії інтернаціоналізації підприємства. Метою підприємства є зміцнення положення на внутрішньому ринку, в тому числі і за допомогою вигідних операцій за кордоном (в основному мова йде про розвиток експортної діяльності).

2. Багатонаціональний маркетинг ставить своїм завданням забезпечення успішної діяльності підприємства на ринках кількох країн. Стратегія і комплекс маркетингу диференційовані в залежності від особливостей кожної країни. Основними формами здійснення діяльності є дочірні підприємства за кордоном, спільні підприємства, спільне виробництво.

3. Глобальний маркетинг. Його мета полягає у підвищенні конкурентоспроможності підприємства па міжнародному ринку в цілому. Стратегія і комплекс маркетингу розробляються без першочергового врахування національних особливостей. Діяльність підприємства характеризується ступенем спеціалізації і стандартизації, масовими обсягами виробництва.

4. Транснаціональний маркетинг ґрунтується на єдиній загальній стратегії діяльності підприємства на світовому ринку і одночасному обліку місцевих особливостей при її реалізації.

Не існує універсальної схеми організації роботи на міжнародному ринку на основі принципів маркетингу. Вид і сфера діяльності, структура підприємства та галузеві особливості припускають вибір своєї специфічної моделі маркетингу в кожному конкретному випадку.

Основоположні принципи маркетингової концепції: орієнтація на індивідуальні запити споживачів і комплексне управління виробничо-збутовою діяльністю залишаться незмінними і можуть бути використані російськими підприємствами для розширення своїх операцій на світовому ринку.

Маркетинг як концепція управління діяльністю підприємства з орієнтацією на ринок включає два основних аспекти - це маркетингові дослідження, а також вибір і реалізація стратегії маркетингу.

Вивчення зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства

При виході на зовнішній ринок підприємство потрапляє в умови жорсткої міжнародної конкуренції. У цих умовах можна успішно працювати, лише застосовуючи сучасні концепції керування, і насамперед маркетинг.

Зарубіжні ринки пред'являють вищі вимоги до пропонованих на них товарів. Це пояснюється гострою конкуренцією між фірмами-виробниками.

Вивчення зовнішніх ринків, їх можливостей більш трудомістко і складно, оскільки потребує великої кількості інформації з різних джерел і більш високої кваліфікації дослідників.

Маркетингові дослідження або дослідження ринків - джерело інформації для прийняття науково і практично обґрунтованих кваліфікованих ефективних управлінських рішень управлінським апаратом компанії при організації та вдосконалення зовнішньоекономічної діяльності. Дослідження ринку є однією з основних функцій маркетингу і передбачає аналіз всіх умов, що мають значення для успішної реалізації товару на зовнішньому ринку. Програма дослідження залежить від особливостей товару, характеру діяльності підприємства, масштабів виробництва експортних товарів і інших факторів.

Сучасна велика зовнішньоекономічна служба здійснює дослідження ринків на основі системи безперервної обробки інформації про всі аспекти ситуації на ринку.

На етапі попереднього дослідження йде обробка даних офіційної статистики, обробка комерційної інформації, опублікованої в спеціальній літературі і конкурентних матеріалів. Важливі відомості можна отримати, проводячи інтерв'ю з зовнішньоторговельними працівниками, особливо які мають досвід діяльності у зарубіжних філіях, торгпредствах, а також в спеціалізованих підрозділах підприємства, що займаються збором інформації безпосередньо на ринках збуту.

Потім розробляється детальний план дослідження, в якому зазначають перелік необхідних даних, методи їх отримання, способи обробки, вид представлення результатів.

Накопичення бази даних про зовнішньому ринку як такий, проведення комплексного вивчення ринку, його елементів і параметрів (місткість ринку та частка ринку) - вся ця систематично здійснювана самостійна робота і є власне "дослідження ринків збуту".

Основними об'єктами вивчення міжнародних ринків є наступні.

Ринкова макросередовище на зовнішніх ринках, основні компоненти якої:

o демографічне середовище;

o культурне середовище;

o економічне середовище;

o природне середовище;

o технологічне середовище;

o політична та природне середовище.

Саме фактори макросередовища зарубіжних ринків у першу чергу досліджуються при виборі найбільш перспективного ринку своєї продукції або придбанні необхідних імпортних товарів.

Переваги маркетингу в тому, що постійно і уважно відслідковуються ринкові зміни і випливає негайна реакція на них з боку підприємства. Вивчення зовнішнього середовища стає особливо важливим елементом в міжнародному маркетингу. Оточення підприємства складається з двох груп факторів: неконтрольовані (зовнішні або екзогенні) фактори і контрольовані (внутрішні або ендогенні) фактори.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація страхування зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Зовнішньоекономічна діяльність підприємства
Планування та оцінка зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Організація страхування зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Організація маркетингової діяльності на підприємстві
Зовнішньоекономічна діяльність підприємства
Правові аспекти міжнародного оподаткування у зовнішньоекономічній діяльності
Страхування зовнішньоекономічної діяльності
Міжнародно-правові принципи оподаткування у зовнішньоекономічній діяльності
Фактори зовнішнього середовища
Організація та її внутрішнє та зовнішнє середовище
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси