Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості перехідної економіки Росії

Лекція 62. Приватизація

Роздержавлення і приватизація.

Сучасна економіка заснована на відносинах приватної власності, конкуренції, свободи підприємництва і споживчого вибору. Для цього необхідно відособлення ресурсів і доходів. Можливо подібне тільки з допомогою ринку, де продавці та покупці здійснюють свої інтереси. Тому у всіх постсоціалістичних країнах неминуче роздержавлення основних економічних відносин суспільства.

Роздержавлення - широкий господарський процес, що включає в себе:

- зміну провідної ролі суспільної власності на приватну;

- різке скорочення ролі держави в економіці;

- ліквідацію монополії зовнішньої торгівлі;

- переведення підприємств державного сектора на комерційний розрахунок;

- скасування державного централізованого планування;

- перехід від державного постачання і збуту продукції до держзамовлень;

- запровадження ринкових принципів бюджетування в економіці та ряд інших політичних і економічних заходів.

Якщо роздержавлення охоплює сфери економічної діяльності, які раніше були націоналізовані, то такий процес повернення майна прийнято називати й денаціоналізацією.

Приватизація є одночасно вихідним і основним елементом роздержавлення і являє собою процес передачі суспільної власності в приватні руки. У разі повернення власності тим, кому вона належала колись, має місце реприватизації.

Міжнародний досвід приватизації.

Вперше економічне поняття "приватизація" виникло в кінці 70-х роках XX ст. під час діяльності британського уряду на чолі з М. Тетчер. Суть політики тетчеризму - обмеження надмірного розширення державного сектора Англії, допущене в період панування кейнсіанської економічної доктрини і що заважало розвитку ринку в умовах протікання науково-технічної революції. Слідом за Англією приватизаційні механізми були застосовані в ряді європейських держав - Франції, Німеччини, Італії та ін., а також поширені на сферу соціальної політики в Північній Америці ("рейганоміка").

І в даний час необхідність налагодження господарського механізму під мінливі умови міжнародної конкуренції вимагає від економічно розвинених країн з ринковою економікою застосування приватизаційних процедур. Досвід, накопичений у світовому господарстві, необхідно використовувати країнам, що переходять від адміністративно-командної системи до ринкової. Він показує, що:

1) терміни приватизації не слід форсувати, так як на її тлі загострюються негативні соціальні явища (тимчасовий спад виробництва, соціальне розшарування населення, втрата людьми праці, зростання економічної злочинності та ін). Разом з тим не можна і затягувати початок приватизаційного процесу - це веде до розкрадання майна, яке вже майже не державне, але ще не приватне;

2) при проведенні приватизації неприпустимі кампанійщина, огульний підхід, виправдовуються масовим характером перетворень. Ефективний тільки індивідуальний підхід: конкретна оцінка майна підприємства, пошук добросовісного покупця, відсікання спекулянтів, прозорість угод з нерухомістю на тлі гласності і відкритості;

3) приватизація може здійснюватися як на платній, так і на безкоштовній основі. Головний упор повинен бути зроблений на платність: безкоштовна роздача власності не гарантує від її подальшого вилучення з боку держави ("подарував - не купив"), а отримання майна даром не стимулює нового власника до його ефективного використання. У разі незначних доходів та заощаджень населення, доцільно:

а) застосовувати різні системи пільг і знижок;

б) використовувати механізм оренди з подальшим викупом майна;

в) розвивати іпотеку;

4) у ході приватизації власність не роздавати поголовно населенню країни, а шукати нового ефективного власника, для якого створити сприятливі умови господарювання;

5) включають різного роду соціальні амортизатори, пом'якшують наслідки приватизації (трансфертні платежі населенню).

Підсумки приватизації 1990-х рр. в Росії.

У Росії Указом Президента країни приватизація почалася 1 січня 1992 р. На той момент в країні було близько 90 приватних підприємств, але вже через рік було приватизовано приблизно 13 тис. підприємств торгівлі, будівництва і промисловості. Приватизація проводилася в три послідовних етапи.

1. Чекова (ваучерна) приватизація. У 1993 р. через каси Ощадбанку РФ населенню було роздано 151 млн ваучерів номіналом 10 тис. руб., які використовувалися або для придбання акцій акционируемых підприємств, які продавалися на вільному ринку.

2. Заставні аукціони 1995-1996 рр., що породили феномен олігархії в Росії (приблизно 1,5 тис. осіб) зосередила в своїх руках близько половини багатств країни, що викликало вимога частини населення про перегляд підсумків приватизації. У 2006 р. закінчився 10-річний термін позовної давності на незаконну приватизацію тих років, і її підсумки переглянуті бути не можуть.

3. Річні програми приватизації - формуються в даний час разом з федеральним бюджетом і затверджуються Державною Думою. У програмах передбачається поетапна і поступова передача в приватні руки великих державних підприємств з метою довести їх кількість до 3-4 тис. Саме така кількість підприємств держава може централізовано контролювати в сучасних російських умовах. В даний час близько 80% ВВП створюється вже на приватних підприємствах.

В цілому процес приватизації, проведене в Росії, заклав інституційні основи:

а) для полегшення переходу до вільного ринкового ціноутворення і конкуренції;

6) звільнення уряду від утримання збиткових підприємств і масового незавершеного будівництва промислових об'єктів;

в) ліквідації бюджетного дефіциту і зростання доходів держбюджету;

г) створення ініціативного, активного прошарку власників і середнього класу в суспільстві;

д) зменшення надмірного соціального навантаження держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблеми перехідної економіки
Податкові системи країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою
Тіньова економіка. Особливості тіньової економіки в Росії
Націоналізації і приватизації у Франції
Приватизація і деприватизация житлових приміщень
Переоформлення (приватизація) громадянами земельних ділянок
Оренда як форма роздержавлення і приватизації підприємств
Націоналізації і приватизації у Франції
Приватизація і деприватизация житлових приміщень
Досвід Індії
Методологія оцінки кредитоспроможності: міжнародний досвід
Досвід компанії "Хегох" щодо використання бенчмаркінгу
Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
Приватизація і деприватизация житлових приміщень
Націоналізації і приватизації у Франції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси