Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Народні повстання. Селянська війна

У міських повстаннях повсталі зверталися до царя з обвинуваченнями бояр, дворян і гостей у зраді. Використовуючи свій досвід, Морозов хотів змінити фінанси. Задумав реформи. Скарбниця скасувала стрілецькі гроші і запровадила податок на сіль. Боржників ставили на правеж. Але результатом стало тільки скорочення соляної торгівлі. Через два роки скасували соляної податок і розпорядилася зібрати стрілецькі гроші за 2 роки. В казні не виявилося грошей на платню стрільцям і почалися заворушення. 1 червня 1648 р. цареві на вулиці намагалися подати скарги. Стрільці розігнали. 2 червня цар очолив хресний хід з іконою Володимирської Богоматері. Натовп знову зі скаргами, просили змістити Плещеєва, суддю Земського наказу. Коли хресний хід повертався з Червоної площі, натовп увірвався в Кремль. Не могли втихомирити, так як стрільці не корилися. Натовп громив багаті двори. На наступний день знову. Цар велів видати на розправу Леонтія Плещеєва, кат не встиг стратити, натовп розтерзала. Розграбований двір багатого купця Василя Шоріна, дяк Назарій Чистою, якого вважали одним з ініціаторів Соляного податку, убитий на своєму подвір'ї. Розграбований і двір Морозова, цар обіцяв вислати його зі столиці (під охороною повезли в Кирило-Білозерський монастир). 5 червня на вимогу натовпу виданий начальник Пушкарского наказу Траханиотов і убитий на Лобному місці. Не бунтував Стрілецький Стремянной полк, відновили порядок. 10 червня у палац з'явилися представники столичних дворян і купців. Вимагали скликання Земського Собору, щоб поліпшити закони і судочинство. Виборні повинні були з'явитися в столиці 1 вересня 1648 р. Уложення почала готувати боярська комісія князя Одоєвського.

Цар Олексій Михайлович роздав стрільцям велика платня, і Стремянной полк подав чолобитну про повернення Морозова. В жовтні 1648 р. Морозів повернувся. Начальником стрілецького гарнізону став Милославський, а москвичі більше співчували їх противнику Микиті Івановичу Романову.

У 1650 р. відбулися повстання в Новгороді і Пскові проти спекуляції хлібом. Митрополит Никон наклав церковне прокляття на бунтівників.

У 1662 р. спалахнув мідний бунт. Війни засмутили грошове звернення. Щоб покрити військові витрати, скарбниця випустила мідні гроші, примусово прирівнявши їх до курсом срібних. Внутрішній ринок дезорганізований. Ціни піднялися, товари стали пропадати. Податки збиралися сріблом, а платня платили міддю. Наказні наживалися, багато фальшивих грошей. В аферах запідозрили бояр Милославських. Натовп москвичів з'явилася в Коломенське, де був цар, і зажадала видачі Милославських. Народ розігнали стрільці. Бунт змусив відновити срібні гроші.

Форми соціального протесту селян - переходи, виходи, відмови (XIV-перша половина XVI ст.), втеча (XV-XVII ст.).

Під селянськими війнами розуміють найбільш масові збройні виступи селян. В ході воєн створюються повстанські армії, здійснюються військові операції. Селянські війни починалися на околицях держави, де скупчувалися невдоволені елементи. Але учасники воєн прагнули дійти до центру держави і взяти столицю. Частина державної території, зайнятої повстанцями, тимчасово випадала з-під влади царських адміністративних органів. Всі селянські війни були багатонаціональними за складом учасників. Соціальний склад учасників війни Разіна став більш складним, ніж, наприклад, у Болотникова. Кріпосні селяни, більш широко, ніж раніше, городяни, робітні люди промислів і водного транспорту, "гулящие люди", розкольники. Поряд з дрібними служивими людьми активно брало участь донське козацтво. Як військовий стан, воно зіграло організаційну роль в об'єднанні селянських повстанських сил, у створенні селянського війська. Козацтво неоднорідно. На Дону є дужі, домовиті і голутвенные, голота. Дуки Запоріжжя і нетяги, голота, серомаха. Порівняно з Болотніковим, у Разіна і Пугачова не стільки територія більша чисельність учасників, але ширше склад, різноманітніше гасла боротьби, ширше зв'язки з іншими народами Росії, більше елементів організованості.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Внутрішня політика після селянської війни
Селянська війна під проводом О. В. Пугачова
Внутрішня політика після селянської війни
Селянська війна 1773-1775 рр ..
Селянська війна тайпінів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси