Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Способи захисту від шкідливого впливу електромагнітних полів і випромінювань оптичного діапазону довжин хвиль

Захист людини від небезпечного впливу електромагнітного випромінювання здійснюється наступними способами:

• зменшення випромінювання від джерела;

• екранування джерела випромінювання до робочого місця;

• встановлення санітарно-захисної зони;

• поглинання чи зменшення утворення зарядів статичної електрики;

• усунення зарядів статичної електрики;

• застосування коштів індивідуальної захисту.

Зменшення потужності випромінювання від джерела реалізується застосуванням поглинання електромагнітної енергії; блокуванням випромінювання або зниженням його потужності для обертових антен в секторі, в якому знаходиться об'єкт, що захищається.

Поглинання електромагнітних випромінювань здійснюється поглинальним матеріалом шляхом перетворення енергії електромагнітного поля в теплову. В якості такого матеріалу застосовують каучук, поролон, пінополістирол, феромагнітний порошок зі зв'язуючою діелектриком, волосяні мати, просочені графітом.

Екранування джерела випромінювання до робочого місця здійснюється спеціальними екранами за ГОСТ 12.4.154-85 “ССБТ. Екрануючі пристрої для захисту від електричних полів промислової частоти".

Розрізняють відображають і поглинаючі екрани. Перші виготовляють з матеріалу з низьким електроопором - метали та їх сплави (мідь, латунь, алюміній, сталь). Вони можуть бути суцільні і сітчасті. Більш ефективними є екрани, виготовлені з дротяної сітки або з тонкої (товщиною 0,01-0,05 мм) алюмінієвої, латунною або цинковою фольги.

Екрани з металевої сітки і металевих прутків у вигляді навісів, козирків застосовують для захисту від випромінювань промислової частоти (рис. 8.1). Вони повинні бути заземлені. Допустима величина опору захисного заземлення екрануючих пристроїв не повинна бути більше 10 Ом.

Захисні властивості відбиваючих екранів полягають у тому, що під дією електромагнітного поля в матеріалі екрану виникають вихрові струми (струми Фуко), які наводять у ньому вторинне поле. Амплітуда наведеного поля приблизно дорівнює амплітуді экранируемого поля, а фази полів протилежні. Результуюче поле, що виникає в результаті складання двох розглянутих полів, швидко згасає в матеріалі екрану, проникаючи в нього на малу глибину.

Хорошою экранизирующей здатність мають струмопровідні фарби на основі колоїдного срібла, порошкового графіту, сажі, оксиду заліза, міді, алюмінію. Цими фарбами фарбують екрани з металізованою поверхнею з боку падаючої електромагнітної хвилі. В якості екранів можуть застосовуватися різні плівки і тканини з металізованим покриттям. Для екранування оглядових вікон, вікон приміщення, стельових ліхтарів застосовується металізоване скло. Така властивість скла надає тонка прозора плівка або з оксидів металів, найчастіше олова, або з металів - міді, нікелю, срібла і їх поєднань. Радиоэкранирующими властивостями володіють практично всі будівельні матеріали.

Екрани повинні бути заземлені для забезпечення стікання на землю утворюються на них зарядів.

Рис. 8.1. Екрануючий навое над проходом у будівлю

Ефективність екранів оцінюють в децибелах за формулами

(8.6)

де Е0, Н0, ППЕ0 - відповідно напруженість електричного і магнітного полів і щільність потоку енергії перед екраном;

Е, Н, ППЕ - ті ж параметри після екрана.

Поглинаючі екрани виконують з радіопоглинаючих матеріалів, а саме: еластичних і жорстких пінопластів, гумових килимків, листів поролону або волокнистої деревини, обробленої спеціальним складом, а також з феромагнітних пластин. Відображена потужність випромінювання від цих екранів не перевищує 4%. Як поглинаючий екран можна розглядати ліс і лісозахисні смуги.

Захист від статичної електрики здійснюється шляхом підбору пар матеріалів елементів машин, які взаємодіють між собою тертям, однакових або максимально близько розташованих в електростатичному ряду. Іншим способом виключення утворення зарядів є змішання матеріалів, які при взаємодії з елементами обладнання заряджаються різнойменно.

Для усунення зарядів статичної електрики використовують заземлення частин обладнання. Електричне опір заземлювача може бути підвищена до 100 Ом.

Для збільшення інтенсивності стікання статичних зарядів з поверхонь у повітря приміщень останні зволожують.

Для нейтралізації зарядів статичної електрики на поверхнях обладнання, матеріалів застосовуються іонізатори-нейтралізатори, які створюють поблизу наелектризованих поверхонь позитивні і негативні іони. Іони, що несуть протилежний заряд поверхні, притягаються до неї і нейтралізують її заряд. За принципом дії нейтралізатори бувають:

• на коронного розряду (індукційні та високовольтні);

• радіоізотопні та аеродинамічні.

Принцип дії індукційних іонізаторів полягає в тому, що близько розрядних електродів у вигляді заземлених голок в електростатичному полі наелектризованого матеріалу виникає ударна іонізація повітря. Голки індукційних іонізаторів необхідно розташовувати на відстані не більше 20 мм від наелектризованої поверхні. У високовольтних нейтралізаторах коронний розряд утворюється під дією високої напруги, що створюється спеціальним джерелом. Дальність дії таких нейтралізаторів від 35 до 600 мм.

У вибухонебезпечних приміщеннях застосовують радіоізотопні нейтралізатори, дія яких заснована на іонізації повітря альфа-випромінюванням плутонію-239 і бета-випромінюванням прометия-147.

В аеродинамічних нейтралізаторах для генерації іонів використовується або іонізуюче випромінювання, або коронний розряд, а подача іонів до місця утворення зарядів статичної електрики здійснюється повітряним потоком.

До засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) від статичної електрики і електричних полів промислової частоти відносять захисні халати, комбінезони, окуляри, спецвзуття (рис. 8.2), заземлювальні браслети.

Матеріалом для захисних халатів, комбінезонів, фартухів служить спеціальна тканина, в структурі якої використовуються тонкі металеві нитки, скручені з бавовняними. Шолом і бахіли костюма робляться з такої ж тканини, але в шолом спереду вшиті окуляри і спеціальна дротяна сітка для дихання. ЗІЗ повинні бути заземлені.

Окуляри виготовляються з стекол спеціальних марок металізованих діоксиду олова.

Захист від дії інфрачервоного випромінювання передбачає дистанційне керування процесом; теплоізоляцію поверхні обладнання; влаштування захисних екранів, покритих теплоізоляційними матеріалами; водяні і повітряні завіси; застосування теплозахисних костюмів.

Рис. 8.2. Спорідненості захисту від електромагнітних випромінювань: а - радиозащитный костюм: 1 - металева або металізована каска; 2 - комбінезон з струмопровідної тканини; 3 - провідники, що забезпечують електричну зв'язок між окремими елементами екрануючого костюма; 4 - рукавиці з струмопровідної тканини; 5 - черевики з електропровідними підошвами; 6 - висновок від струмопровідної підошви; б - захисна маска з перфораційними отворами: 1,2,3 - поролонові прокладки; 4 - ремені кріплення маски; 5 - перфораційні отвори

Існують різні способи захисту від дії ультрафіолетового опромінення: захист відстанню, екранування джерел випромінювання і робочих місць, використання засобів індивідуального захисту, спеціальне забарвлення приміщень, раціональне розміщення робочих місць.

Найбільш раціональним є екранування джерела випромінювання. Для екрану застосовують матеріали і світлофільтри, які не пропускають або знижують інтенсивність випромінювань.

Стіни в приміщеннях фарбують у світлі тони з додаванням у фарбу оксиду цинку.

Для захисту від ультрафіолетового випромінювання обов'язково застосування індивідуальних засобів захисту (куртка, штани, рукавиці, фартух із спеціальної тканини і щиток зі світлофільтром, окуляри зі склом, що містять оксид цинку та ін).

Для захисту шкіри від УФІ застосовують мазі, що містять речовини, службовці світлофільтрами для випромінювань (салол, саліцилової-метиловий ефір, бензофенол та ін.).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Випромінювання оптичного діапазону
Джерела електромагнітних полів
Вплив електромагнітних полів
Захист від теплових і оптичних випромінювань
Методи і засоби захисту від електромагнітних полів
Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів
Захист від інфрачервоного випромінювання, теплоізоляція, екранування
Контроль електромагнітних полів і випромінювань
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси