Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Світові релігії

У Середні століття - це час утвердження панування і світових релігій: буддизму та ісламу - на Сході, християнства - в Європі. Світові релігії стали провідними чинниками духовного, соціально-політичного та економічного життя. Вони рішуче змінили спосіб життя населення. З ними прийшли нові звичаї, норми взаємовідносин, а часом навіть мови, наприклад, у народів, що прийняли іслам.

У Західній Європі християнська церква мала монопольне вплив на духовне життя суспільства, формуючи його релігійна свідомість і сприяючи розвитку економіки, культури і освіти. Саме церква на ранніх етапах розвитку феодального суспільства була головною берегинею античної культурної спадщини. Християнська релігія сприяла створенню і зміцненню цивілізаційної єдності Європи, залучаючи європейські народи до нових етичних цінностей. Вона була головною ідеологічною силою феодального суспільства. У господарському житті церква сприяла формуванню нових відносин, освячувала феодальні порядки. Одночасно з цим вона була великим земельним власником. В її розпорядженні перебувала приблизно третина земельного фонду всіх західноєвропейських країн. Католицька і православна церкви мали розбіжності догматичного характеру.

З затвердженням на Сході ісламу виникають нові порядки. В ісламському світі встановлюється норма жорсткого пріоритету держави (примату всього державного, влади як такої) перед ринково-приватно-собственническими відносинами. І це незважаючи на те, що родоначальники ісламу, жителі торговельних арабських оазисів, були широко залучені в частнопредпринимательскую діяльність. Нова релігія сформувала основні риси ісламської цивілізації, з її орієнтацією на покірність знеособленої особистості вищій силі і представляє її земної влади. Це знайшло своє відображення у властивій саме ісламу нерозривному злитості релігії і політики, релігії і влади, релігії і влади імущих. Правовірний - це, насамперед, лояльний член суспільства, слухняний підданий і в якості такого він був вірним воїном ісламу в прямому і переносному сенсі слова. Іслам зіграв вирішальну роль в об'єднанні конгломерату країн і народів, розрізнялися в етнічному, культурному та історичному відношеннях, монолітне, внутрішньо спаяні і цивілізаційно єдине суспільство.

Утвердження панування світових релігій і релігійної моралі призвело до того, що:

o синтез релігії і моралі став гарантом встановлення більшої впорядкованості в людських відносинах. Релігійна мораль ввібрала ряд загальнолюдських норм, вироблених протягом попередніх історичних циклів (заборона вбивства, кровозмішення, замаху на власність), доповнивши їх догматами, отвечавшими ієрархічним строю феодального суспільства, і головне - страхом перед божественною карою. Утвердження світових релігій грало певною мірою прогресивну роль, створивши досить дієвий механізм підтримки єдиного морального простору, незважаючи на національні та етнічні відмінності і державні кордони. У цих межах усі більше усвідомлювався єдність різноманітних форм духовного життя. Однак різкі відмінності зберігалися на кордонах цих просторів. Люди інших конфесій і єретики позбавлялися людських прав, їх можна було катувати, вбивати, продавати в рабство, обманювати;

o затвердження панування релігійного світогляду і моралі мало певні соціально-економічні основи, сприяло утвердженню феодальних відносин, усунення чи обмеження деяких його крайнощів.

Спочатку християнство виникло як релігія пригноблених; морально засуджувалися користолюбство, лихварство, накопичення багатств. Однак у міру накопичення багатств у феодалів і церкви релігія стала більш терпимою до багатства. Обширність релігійних просторів, що виходили за рамки національних кордонів, сприяла формуванню єдиних континентальних та світових ринків, стримувала від порушень ділової етики, загальноприйнятих правил ринкової гри;

o світові релігії зіграли важливу роль у становленні державності, подолання феодальної роздробленості і формуванні сильних феодальних держав - Візантійської імперії, імперії Карла Великого, Священної Римської імперії, Давньоруської держави, Арабського халіфату. Релігія стала ідеологічною основою централізованого держави, освячуючи влада і закликаючи підкорятися їй;

o релігія панувала в духовній сфері, підпорядкувавши своєму впливу науку, культуру, освіту. Цей вплив було суперечливим. Сприяючи розвитку духовного життя, вона одночасно здійснювала жорсткий ідеологічний диктат.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Релігія
Класифікація релігій
Естетика і релігія
Функції релігії
Релігія
Рівновага на світовому ринку: попит і пропозиція
Культура і релігія східних слов'ян
Галузеві аспекти розвитку сучасної світової економіки
СИСТЕМА СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
Релігії та релігійно-культурні традиції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси