Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Концепція інформаційної війни

Концепція інформаційної війни багато в чому виникла але аналогією зі створенням ефекту гіпнотичного навіювання (сугестії) по відношенню до окремої людини. Процес занурення в гіпноз припускає кілька важливих принципів:

- гипнотизируемый повинен знаходиться в розслабленому стані;

- необхідно уважно слухати гіпнотизера, не звертаючи уваги на інших;

- не можна аналізувати слова гіпнотизера, а лише машинально пасивно повторювати їх;

- важливо зосередити увагу на будь нейтральному предметі крім голосу гіпнотизера.

Таким чином, процес гіпнозу супроводжується зануренням в сонний стан, щоб послабити дію свідомості і пам'ять, зберігаючи при цьому контакт з гіпнотизером. При виконанні цих умов людина стає досить слухняним об'єктом маніпуляції.

Сучасні теоретики інформаційної війни за аналогією з методом гіпнозу пропонують таку концептуальну схему інформаційного протиборства:

1) розслабити суспільство - вселяти через ЗМІ, що ворогів більше немає і не буде, і для відволікання обговорювати окремі історичні періоди, інтереси окремих малих народностей (мета: суспільство як ціле має зникнути як об'єкт свідомості);

2) змусити суспільство слухати тільки супротивника, наприклад через пропаганду його способу життя, виключивши досвід інших країн і народів;

3) змусити суспільство не розмірковувати над тим, що говорить супротивник, а для цього виключити зі ЗМІ серйозні аналітичні передачі, зробивши акцент на яскравих розважальних шоу;

4) зосередити увагу громадськості па якомусь окремому предметі, крім спрямованого маніпуляційного потоку, наприклад на тероризмі, щоб підсистема захисту, відповідальна за обробку інформації, не виконувала свою функцію і як би розбудовувалася;

5) постійно вселяти, що саме суспільство стає все краще і краще, щоб знизити здатність людей до критичного аналізу.

Мета подібних маніпуляцій - створення пасивного стану суспільної свідомості, при якому зберігається можливість залежно від інформаційного впливу противника.

Інформаційне зброю: "війна ікон"

Питання про те, що являє собою інформаційна зброя, заслуговує окремої уваги. Багато експертів вважають, що інформаційна зброя - це засоби спотворення, знищення і розкрадання інформації; засоби подолання систем захисту; обмеження доступу окремих користувачів; дезорганізації дії технічних засобів, комп'ютерних систем. Атакуючим інформаційним зброєю вважають:

- комп'ютерні віруси;

- логічні бомби (програмні закладки);

- засоби придушення інформаційного обміну і фальсифікації інформації;

- засоби нейтралізації текстових програм;

- різного роду помилки, свідомо що вводяться в програмне забезпечення.

Однак, якщо врахувати, що пропаганда власного способу життя є одним із найважливіших напрямів сучасної інформаційної війни, таке вузьке визначення інформаційної зброї не дозволяє уявити весь арсенал сучасних інформаційних засобів. Тому більш точним можна вважати таке визначення: інформаційна зброя - це використання інформаційних технологій та інформації для руйнівного впливу на інформаційні системи і менталітет противника.

У порівнянні зі звичайним інформаційна зброя володіє цілим рядом нових особливостей. Зрозуміло, важко погодитися з тими авторами, які вважають інформаційне зброю потужніше ядерної, оскільки вони мають різні цілі поразки. Набагато важливіше, що інформаційна зброя має яскраво виражений наступальний характер, оскільки ефект інформаційного удару закладений в його превентивності.

Наступальний характер інформаційної зброї багато в чому визначає обличчя інформаційної війни і дозволяє відразу визначити інформаційного агресора. Наступальність інформаційного зброї дозволяє виміряти потенціал агресивності, якщо визначити обсяг інформації, які цілеспрямовано трансльований від однієї країни до іншої.

Ефект раптовості, превентивності інформаційного удару закладений сьогодні в концепції глобального інформаційного лідерства США, яку експерти досить точно охарактеризували як программирующее лидерство1. Ця стратегія сформувалася на початку 1990-х рр.., в період правління Білла Клінтона (1993-2001), потім досить ефективно реалізувалася урядом Джорджа Буша (2001-2009), а сьогодні взята на озброєння урядом Барака Обами (з січня 2009).

Стратегія програмує лідерства полягає у висуненні міжнародного порядку денного, що включає формулювання найбільш актуальних проблем в найбільш виграшному для лідера форматі, що передбачає певний спектр спільних дій низки держав під керівництвом лідера і в його інтересах. Стратегія складається з декількох програмних принципів:

- випереджальний зовнішньополітичне планування і викид в політичний дискурс ідей і концепцій, втілення в життя яких відповідає інтересам лідера;

- випереджальний формулювання основних цілей міжнародної порядку денного у вигідному для лідера ракурсі;

- рішуче дистанціювання від "чужої гри" та ігнорування цілей інших суб'єктів світової політики;

- штучне створення лідером умов, які підштовхують партнерів до инкорпорированию запропонованої лідером порядку денного в їх зовнішньополітичні програми.

Досить яскравим прикладом останніх років є вкидання в політичний дискурс таких ідей і концепцій, як "зіткнення цивілізації" і "боротьба з тероризмом", які послужили основою для подальшого "програмування" операцій в Югославії, Афганістані та Іраку. Авторитетний журнал "Foreign Affairs" опублікував матеріали, що дозволяють припустити, що в Югославії були зрежисовані проблеми, пов'язані з албанськими етнічними меншинами на Балканах, а потім це зажадало "гуманітарних бомбардувань" і рішучого втручання США у югославський криза. Дещо пізніше в Іраку аналогічним чином були поставлені проблеми, пов'язані з пошуками ядерного арсеналу Саддама Хусейна, який після "антитерористичної операції" США так і не вдалося нікому відшукати.

Досить інноваційним чинником у середовищі озброєнь є те обставина, що довгострокова ефективність інформаційної зброї багато в чому обернено пропорційна його агресивності: чим м'якше і "гуманитарнее" методи інформаційного впливу, тим вони підступніше і більш руйнівними в історичній перспективі. Комп'ютерні віруси, логічні бомби діють безпосередньо і агресивно, але їх можна досить швидко і ефективно знешкоджувати. Впливу на емоції, почуття і думки людей підступно і непомітно руйнують суспільство зсередини, і ці руйнування часто непоправні.

Важливим фактором застосування інформаційного зброї є принцип його таємного, непомітного використання. Російський філософ A. A. Зінов'єв (1922-2006), описуючи дія "бомби западнизации" в Росії, наголошував: "Ідеологічно і в пропаганді це зображується як гуманна, безкорислива і визвольна місія Заходу, який при цьому зображується осередком всіх мислимих чеснот... намічена жертва повинна сама полізти в пащу та ще й при цьому відчувати вдячність. Для цього й існує потужна система спокус і ідеологічна обробка... Це на словах. А на ділі западнизация... має реальної метою довести намічені жертви до такого стану, щоб вони втратили здатність до самостійного існування і розвитку, включити їх у сферу впливу і експлуатації західних країн, приєднати їх до західного світу не в ролі рівноправних і равномощных партнерів, а в ролі зони колонізації".

Нарешті, серйозною перевагою інформаційної зброї багато експертів вважають його відносну дешевизну в порівнянні з іншими видами озброєнь, оскільки у нього не треба вкладати енергію для знищення супротивника. Передбачається, що супротивник володіє усіма необхідними засобами для власного знищення, тому ефективність застосування інформаційної зброї полягає в тому, щоб "допомогти" противнику направити наявні у нього засоби проти самого себе - створити ефект саморуйнування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інформаційна війна: стратегія і тактика віртуальних битв
Можна перемогти в інформаційній війні
Концепція інформаційного суспільства
ПОВЕДІНКОВА ЕКОНОМІКА ТА ІНФОРМАЦІЙНА ПАРАДИГМА
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Інформаційна війна: стратегія і тактика віртуальних битв
Ядерну зброю
Можна перемогти в інформаційній війні
Знищення ядерної, хімічної і бактеріологічної зброї
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси