Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ранньохристиянське мистецтво

Мостом між мистецтвом власне Середньовіччя і античним стало так зване ранньохристиянське мистецтво. Воно виникло в період, коли християнство ще існувала нелегально в язичницької Римської імперії і проіснувало аж до формування романського стилю. Ранньохристиянське мистецтво почали вивчати ще в епоху Високого Відродження, коли у XVI ст. випадково виявили підземні християнські кладовища II-IV ст., які служили також притулком і місцем збору християнської громади: їх стали умовно називати катакомбами, тому що одна зі знайдених кладовищ знаходилося в місцевості Катакумб під Римом. Катакомби представляли собою галереї і прямокутні приміщення - кубікули. Останні зберегли фрагменти фресок і мармурові, прикрашені рельєфами саркофаги. У розписах катакомб використовувалися античні мотиви, але вже у відповідності з духом нової релігії. Це була система іносказань і символів, пов'язана на перших норах лише з поминальним культом. Птахи і тварини, за християнським поняттям, населяли райські поля Элизиума; Орфей ототожнювався з біблійним царем Давидом-псалмистом, Персей - зі Святим Георгієм, Одіссей, встояти перед сиренами, - з християнином, стійким перед мирськими спокусами. Так складалася давніми розпис, схожа на тайнопис, зрозуміла лише присвяченим. В Євангелії Бог порівнюється з виноградарем, Христос уподібнюється пастирю, а його учні - пастви, і на стінах підземних камер з'являються зображення сцен збору винограду або фігура юнака-пастуха з ягням на плечі - Добрий пастир - найбільш поширене в раннехристианском мистецтві уособлення Христа. Особливо часті мотиви чудових порятунків і зцілень у відповідності з біблійними та євангельськими сюжетами, в яких вбачали символ порятунку душі.

Душа покійного зображувалася у вигляді оранти - жіночої фігури в молитовній позі з піднятими руками. Коло сюжетів був обмежений, не мав зв'язного оповідання. Інший світ зображення, інше мислення вимагали іншого художнього мови. Фігури ще об'ємні, як у пізній Античності, але в орантах, наприклад, що символізують перемогу духа над плоттю, все більше підкреслюється сплощений силует, малюнок намічається контуром, тіло зникає під хітоном, головна увага звертається наявності і великі очі, у фігурі втрачається відчуття матеріальності, відчутності. Так, від образів наївно-щирих, чистих, боязких за виконанням, але повних, за висловом одного дослідника, "трепетання перед обрядами віри", ранньохристиянське мистецтво переходить до образів напружено-екстатичним, в яких форма підлягає дематеріалізації в ім'я посилення духовного початку.

З визнанням християнства, перетворенням його в державну релігію з'являються і перші християнські храми - базиліки (від грецьк. basіlіke - царський дім). Базиліка - витягнута по осі схід - захід прямокутна в плані будівля з входом з західної сторони і вівтарним приміщенням з східної сторони, розділене рядом колон на три або п'ять частин, іменованих нефами, або кораблями (франц. nef, від лат. navis - корабель), адже церква суть корабель, що рятує душі. Перед західною частиною храму іноді розміщувався атрій (атріум), тобто двір з водоймою. В ранньохристиянський період апсиди (вівтарні приміщення, орієнтовані переважно на схід) могли бути і з західного боку, чого не зустрічається в зрілому Середньовіччі, після хрестових походів у Святу землю, коли вівтар вже завжди був орієнтований на "Гроб Господній". Увійшовши до храму, парафіяни потрапляли спочатку до поперечне по відношенню до нефам приміщення - нартекс, спочатку призначався для оглашенних - тих, хто готувався прийняти християнство. У самій базиліці ритм колон спрямовував погляд віруючого до вівтаря, до апсиди. Центральний неф був вище бічних і найчастіше вдвічі ширше. Він завершувався тріумфальною аркою перед головним вівтарем і висвітлювався вікнами, розташованими близько до покрівлі. Перші християнські базиліки мали плоске перекриття з двосхилим дахом у центрі і односхилими над бічними нефами. З розвитком богослужіння по центру храму ближче до вівтарної частини з'явився поперечний неф - трансепт, в деяких випадках навіть два. Біля церкви будувалася дзвіниця. Єпископські церкви - собори мали будівлі для хрещення - баптистерії, особливо необхідні в перші століття офіційного існування нової релігії; пізніше купіль ставили просто у церкві.

Церква Санта Марія Маджоре. Центральний неф. Рим

Прикладами давніх базилік можуть служити не збереглася до нашого часу, але, на щастя, обмеренная при знесенні базиліка Святого Петра в Римі (ок. 330), на місці якої зараз знаходиться знаменитий Собор Святого Петра; збереглася в основній своїй частині церква Санта Марія Маджоре в Римі (IV ст., потім 432-440); церква Святого Павла - Сан Паоло Фуорі ле Мура, побудована при Костянтині, але перебудована після 386 р. і відновлена після пожежі 1823 р.; церква Сан Лоренцо Фуорі ле Мура, що представляє зараз з'єднання двох храмів IV і V ст.

Крім базилік існував інший вигляд храмів - центричного типу: круглі (ротонди), багатокутні чи хрестоподібні в плані, наприклад церква Сан Стефано Ротондо в Римі (кінець V ст.). За типом ротонди споруджувалися мавзолеї: хрещатий у плані мавзолей Галли Плацидії в Равенні (V ст.), мавзолей Святий Констанци в Римі (перша половина IV ст).

Ранньохристиянські церкви були скромні по зовнішньому оформленню, але славилися розкішшю внутрішнього оздоблення. Стрункі колони іонічного або коринфського ордера (часом перенесені у фрагментах прямо з язичницьких храмів); складальні підлоги з кольорового каменю; мозаїка, розміщена вже не на підлозі, як було прийнято в античні часи, а в простінках між вікнами і в апсиді і складена вже не з природних каменів, а з скляної смальти, характерною своєю блискучою і мерехтливої поверхнею, золотом і створює містичне враження; дорогоцінна начиння, золототкані облачення священиків - усе зливалося в єдиний образ розкоші і пишноти (мозаїка вже згадуваного мавзолею сестри римського імператора і дружини вестготська короля Галли Плацидії [ок. 440], мозаїки церкви Сан-Вітале [547] і церкви Сан-Аполлінарія Нуово [504] в Равенні).

Прикладом наслідування римського зодчества може служити гробниця остготського короля Теодоріха (493-526), що знаходиться в Равенні. Її купол зроблений з гігантського выдолбленного каменю, бо розрахунки купольної конструкції були втрачені.

Гробниця короля Теодоріха. Равенна, Італія

Розпису християнських храмів відрізнялися від живопису катакомб не тільки технікою, але головним чином вмістом. Невигадливу символіку таємних сховищ християн витіснили сцени з християнського Священного Писання і житій святих, зображення Христа на троні - володаря світу, Христа-учителя в оточенні учнів, апостолів і євангелістів. Так, в мозаїці апсиди церкви Сайту Пуденциана в Римі (кінець IV - початок V ст.) на тлі архітектурного єрусалимського пейзажу зображено сидить на троні Христос проповідує апостолам. Фігури ще об'ємні і матеріальні, природні пози. Такі сцени прославляють Христа і старозавітних царів, подібно до того як в рельєфах колон, тріумфальних арок прославлялися римські імператори. Але з часом об'ємні фігури змінюються більш легкими і невагомими, як у мозаїках тріумфальної арки церкви Санта Марія Маджоре. Пози стають статичнее, мальовнича пляма поступається чільну роль лінії. Витягнуті фігури нагадують як би раппорт орнаменту. Нарешті, з часом з'являється і різномасштабних фігур, композиція втрачає глибину, зберігаючи тільки два плану, як у мозаїці "Вознесіння Христа" в апсиді церкви Козьми і Даміана у Римі (526-530). Кущі і дві пальми є в цій сцені, по суті, не стільки пейзажем, скільки символом місця дії. Погляди персонажів стають дедалі суворішими, вони звернені прямо на глядача і розраховані на те, щоб чоловік відчув всю нікчемність і трохи свого земного буття.

Мозаїка церкви Санта Пуденциана. Рим

Роль книги у християнському богослужінні викликала до життя ще один вид живопису - книжкову ілюстрацію, книжкову мініатюру. Появи ілюстрації сприяло виникнення сброшюрованного кодексу з телячої шкіри - пергамена, краще сприймає фарбу, ніж стародавній папірус (II-IV ст.). Головним замовником багато ілюстрованої богослужбової книги стає церква. Книгу прикрашають зображення євангелістів, сюжетні ілюстрації з Євангелія, золоті і срібні букви на пурпурному тлі надають їй пишність ("Віденська Книга Буття", V-VI ст.). Мистецтво книги і мініатюри було не єдиним художнім ремеслом в монастирях - цих головних осередках ранньохристиянського мистецтва. З їх стін виходили чудові зразки різьблення по слонової кістки, різноманітні ювелірні вироби. З падінням Західної Римської імперії завершується історія ранньохристиянського мистецтва і починається новий етап - мистецтва дороманского.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Мистецтво Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси