Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Індійський національний конгрес і боротьба за незалежність Індії

Революційні події в Росії 1917 р. були з ентузіазмом сприйняті індійськими революціонерами. Деякі з них навіть відвідували Радянську Росію. На початку 1920-х рр. в Індії виникли профспілки, була створена компартія Індії.

Слід зауважити, що революційна струмінь в індійському національно-визвольному русі не була ні основний, ні навіть мала значний вплив на маси. І це не дивно. Общинно-кастова село і швидкими темпами трансформувався індійський місто не сприймали ідеї, закликали до повстання, а тим більше до насильницького повалення існуючого ладу. Ідеї ненасильства традиційно були набагато ближче індійцеві, ніж заклики до радикальних дій, бо релігійна концепція карми століттями спрямовувала соціальну активність індивіда в русло його особистого самовдосконалення, але ніяк не на барикади. Однак істотно звернути увагу на те, що значна частина індійських радикалів відрізнялася схильністю до месіанської ідеї з притаманними їй містикою і нетерпимістю, настільки противними індійської традиції. Зрозуміло, радикали не мали масової підтримки. Інша справа діяв повільно, але неухильно прагнув до поставленої мети і, головне, вміло який враховував реалії традиційної общинно-кастової Індії Індійський національний конгрес (ІНК).

У післявоєнний період до керівництва ІНК прийшов став його визнаним лідером Махатма (Мохандас Карамчанд) Ганді (1869-1948), чия доктрина, в основі якої лежала ідея сатьяграхи, тобто ненасильницького непокори й опору, стала офіційною ідеологією організації (гандизм).

Слід зауважити, що посилення діяльності і впливу ІНК в роки Першої світової війни спонукало англійців зробити ще один крок по шляху надання Індії обмеженого самоврядування. Прийнятий у 1919 р. парламентом закон посилив значення виборних законодавчих зборів при віце-королі і губернаторах провінцій і надав індійцям право обіймати другорядні міністерські посади в системі колоніальної адміністрації. Правда, одночасно з цим був прийнятий закон Роулетта, спрямований проти " антиурядової діяльності. Ганді був одним з найбільш різких і непримиренних противників цього закону. За його заклику в 1919 р. з Індії прокотилася хвиля протестів у формі харталов (закриття крамниць, тобто припинення ділової активності). У тому ж році в Амрітсарі колоніальні влади, слідуючи букві закону, холоднокровно розстріляли мітинг протесту (було вбито близько тисячі учасників, ще дві тисячі поранено). Амритсарская бійня викликала потужну кампанію протесту в країні. На хвилі цього протесту Ганді вирішив провести свою першу всеиндийскую акцію громадянської непокори, сводившуюся до масового бойкоту всього англійського - товарів, навчальних закладів, судів, адміністрації, виборів і т. п. Проходила у формі мітингів, харталов, демонстрацій кампанія зіграла важливу роль у формуванні, а потім і згуртуванні общеиндийского національного руху, що сприяло перетворенню ІНК у масову організацію, що налічувала мільйони прихильників і багато десятків тисяч активістів-волонтерів. На початку 1922 р. кампанія була припинена, бо деякі криваві ексцеси показали, що рух виходить з-під контролю Конгресу з його принципом ненасильницьких дій. Настав досить тривалий період реакції.

Протягом 1920-х рр. при явному сприянні колоніальних властей пожвавилася діяльність Всеіндійської мусульманської ліги. Як протистояла їй релігійної організації правовірних індуїстів отримала досить широке визнання заснована в 1906 р. Хінду маха-сабха (Великий союз індусів), на з'їзді прихильників якій у 1925 р. пропонувалося навіть мало не насильно навернути в індуїзм всіх індійських мусульман. Релігійний розкол, що загрожував перерости в конфлікт, викликав занепокоєння керівників Конгресу. Знову стала переглядатися програма його діяльності. Чималого впливу в ІНК домоглися соперничавшие з Ганді свараджисты, які на чолі з Мотилалом Неру (1861-1931) виступали проти масових кампаній непокори. Головним вони вважали завоювати місця в Законодавчих зборах і впливати на колоніальну адміністрацію за допомогою офіційних законодавчих процедур.

У 1928 р. М. Неру представив Конгресу проект майбутньої конституції Індії, передбачав надання їй статусу домініону. Відмова англійців взяти до уваги цей проект послужив приводом для початку другої кампанії громадянської непокори, цього разу протікала в умовах гострого світової економічної кризи та пов'язаного з ним зростання невдоволення мас, піднесення масових рухів. На початку 1930 р. ІНК провів у країні підготовку до призначеного на 26 січня Дня незалежності Індії, а в березні Ганді опублікував свої 11 пунктів-тез, які містили вимоги до англійської влади про звільнення політичних в'язнів і створення більш сприятливих умов для розвитку національної економіки. Відмова віце-короля прийняти ці вимоги було формальним приводом для початку нової кампанії, в ході якої Ганді особисто очолив похід своїх прихильників на березі Аравійського моря з метою почати там випарювати сіль і тим демонстративно порушити монополію влади з видобутку солі. У травні Ганді і його прихильники були заарештовані, але слідом за цим по всій країні почалися масові виступи, у тому числі повстання селян і прикордонних племен. Англійці вступили в переговори з лідерами Конгресу, в результаті чого було досягнуто угоду про припинення кампанії за умови відмови влади від репресій та амністії учасникам руху, крім тих, хто був замішаний у насильницьких діях.

У вересні 1931 р. в Лондоні лідери ІНК на конференції "круглого столу" рішуче вимагали самоврядування та статусу домініону для Індії. Невдача переговорів була використана Ганді як привід для нової кампанії громадянської непокори, на цей раз у формі відмови від цивільного співробітництва, причому переважно індивідуального характеру. У 1932 р. Ганді виступив за надання цивільних прав та представництва індійським недоторканним (він почав іменувати їх хариджанами, "божими людьми"). Тим часом всередині самого Конгресу посилилися позиції лівого крила, очолюваного його молодими лідерами С. Ч. Босом і Д. Неру. У 1936 р. Джавахарлал Неру (1889-1964) був обраний президентом ІНК. Саме він найбільш різко виступив проти запропонованої англійцями Індії в 1935 р. конституції, яка, тим не менш, була ще одним суттєвим кроком на шляху до кінцевої мети. Проведені на її основі вибори принесли на початку 1937 р. перемогу Конгресу, і у восьми з 11 провінцій країни кабінети міністрів були сформовані конгрессистами. ІНК розгорнув величезну політичну роботу також в князівствах, де створювалися союзи, партії, проводилися харталы. Чималу активність стала виявляти і Мусульманська ліга, представники якої в результаті виборів сформували кабінети в трьох провінціях і мали відчутний вплив в ряді князівств.

У жовтні 1939 року, незабаром після початку Другої світової війни, Конгрес пообіцяв співпрацювати з Англією за умови створення в Індії відповідального національного уряду і конституційного устрою країни за рішенням Установчих зборів. Метрополія вустами віце-короля в січні 1940 р. запропонувала Індії після війни статус домініону при збереженні відповідальності Англії за оборону Індії протягом 30 років. Конгрес не прийняв цієї пропозиції, але і не наполягав на жорсткій опозиції. Тим часом становище ІНК в самій Індії ускладнилося у зв'язку з тим, що Мусульманська ліга в 1940 р. офіційно запропонувала розділити Індії на дві держави, індуське і мусульманське (Пакистан). Крім того, в результаті внутрішньої боротьби лідер лівих конгрессистов Субхас Чандра Бос (1897-1945) спровокував розкол у ІНК і одразу ж виступив з виразно анти-англійських позицій, створивши в Бірмі прояпонскую Індійську національну армію, воевавшую з англійськими військами. До того ж наприкінці 1940 р. Ганді оголосив чергову кампанію громадянської непокори, причому знову у формі індивідуальних протестів і відмови від співпраці.

У 1942 р. Англія в особі її міністра С. Криппса дала свою згоду на скликання після війни Установчих зборів, але обмовила при цьому право деяких окремих провінцій і князівств на створення самостійних домініонів імперії, що було явним натяком на згоду з пропозицією Мусульманської ліги про розкол Індії. Конгрес не прийняв цих пропозицій і рішуче вимагав негайного надання незалежності Індії. У серпні 1942 р. була розпочата масова кампанія відмови від співпраці, результатом якої став арешт Ганді та інших лідерів ІНК, які були звільнені лише в травні 1944 р. На послідували потім переговорах віце-короля з лідерами Конгресу і Мусульманської ліги влітку 1945 р. у місті Сімла англійці погодилися створити відповідальний перед короною і парламентом в Лондоні Всеіндійскій рада виконавчий (кабінет міністрів). Однак вони висунули умову формувати його не за політичним, а за релігійним принципом, що було відкинуто обома партіями. Слідом за цим у країні почалися нові масові антианглійської виступи, що торкнулися армію і флот. Частково вони були пов'язані з судом над керівниками Індійської національної армії, яка в Бенгалії користувалася впливом і широкою підтримкою населення.

Виступи і загальна ситуація в країні вели до необхідності прийняти остаточне рішення, що і було зроблено в Англії. Навесні 1946 р. лейбористський кабінет К. Еттлі оголосив про надання Індії статусу домініону і про майбутні вибори з поділом виборців на дві курії, индусскую і мусульманську. На виборах кожна з партій висувала своїх кандидатів в обох куріях, але в основному мусульмани перемагали в мусульманській, а індуси - в індуській курії. Всього в провінційних законодавчих зборах ІНК отримав 930, а Ліга 497 місць. У серпні 1946 р. Д. Неру сформував за дорученням віце-короля Виконавчий рада, в який представники Ліги відмовилися увійти. За їх призову в Індії почалися індо-мусульманські зіткнення. Одночасно в різних частинах країни спалахнули масові народні рухи, в тому числі і в князівствах, наприклад в Хайдарабад. Дні колонізаторів були полічені. Залишалося лише питання, що буде з Індією, коли вони підуть. Влітку 1947 р. англійцями був запропонований план Маунтбеттена, суть якого зводилася, враховуючи непримиренну позицію Ліги, до розділу Індії на два домініону. Конгрес був змушений погодитися з цим, і восени 1947 р. план став законом, прийнятим британським парламентом. Час Британської Індії скінчилося. На зміну їй прийшли незалежні Індія і Пакистан.

Немає жодних сумнівів у тому, що успіху у боротьбі за незалежність сприяли багато факторів, такі як:

- очевидні економічні зрушення в країні, включаючи вихід на авансцену господарської та політичного життя виплекану англійцями національної буржуазії;

- підйом національної самосвідомості, основними носіями якого були добре освічені, знову-таки завдяки відповідній політиці Великобританії, верстви населення, насамперед індійська інтелігенція, студентська молодь;

- становившееся все більш складним положення колонізаторів, які в умовах, що змінюються не могли більше розраховувати на збереження свого політичного панування, який тримався на авторитеті сили;

- міжнародні політичні обставини в період Другої світової війни та перші повоєнні роки;

- стратегічна лінія лідерів ІНК на чолі з Ганді. В умовах традиційної структури і розчленованої на різні народи, держави і касти великої країни з її вельми незвичайною цивілізацією і системою етичних, соціальних і духовних цінностей саме конгресисти, зокрема гандисты, зуміли виробити найбільш адекватний реаліям курс на ненасильницький опір.

Насильство, настільки чуже духовної культури Індії, яке час від часу все ж давало про себе знати, проявляючись то бурхливими політичними сутичками, то екстремістськими акціями, а то й прямими повстаннями та іншими виразами народного невдоволення, як би відтіняло ненасильницький опір і надавало йому якийсь внутрішньо зловісний для колонізаторів сенс (не можна доводити до крайнощів!). Очолене конгрессистами і Ганді рух весь час набирала силу і в кінцевому рахунку поставило колонізаторів, які робили йому поступку за поступкою, перед дилемою: або дати Індії бажану незалежність та зберегти з нею віками налагоджені зв'язки, або ризикувати бути викинутими за її межі в результаті потужного вибуху.

Тут варто на мить зупинитися і звернути увагу на генеральні принципи колоніальної політики Великобританії.

Ця виняткова по своїй історії країна, що зуміла в підходящих для натиску на монарха умовах ще в XIII ст. створити дієздатний парламент і прийняти підкріплювала його Велику хартію вольностей, відрізнялася від інших держав континентальної Європи. Суть відмінностей зводилася в основному до того, що англійці, подібно античним грекам і римлянам, більш за все цінували права і свободи, поважали демократично процедури і всі інші основні інститути антично-буржуазної структури суспільства західного типу. Всі ці дорого коштували якості і особливості "Острова Свободи", як можна було б заслужено іменувати Англію, дозволили англійцям при загостренні відносин з притязавшим на авторитарну владу монархом законно, за вироком чесно обраного парламенту, стратити короля. Вчинивши тим самим без революції, англійці не тільки раніше за інших створили конституційну державу, а й, спираючись на ускорявшиеся радикальні буржуазні перетворення, зуміли обігнати всі країни світу як в сенсі індустріального розвитку, так і в сфері колоніальної активності.

Колоніальну політику Великобританії аж ніяк не варто вихваляти і вважати ідеально безхмарним. Але вона вигідно відрізнялася від будь-якої іншої саме тим, що виховані в повазі до демократичного стандарту англійці прагнули активно впроваджувати в колоніях все те, що було властиво їм самим. А гранична толерантність Індії та деяких інших колоній, яких у Великобританії було набагато більше, ніж у всіх інших держав, разом узятих (у всякому разі, з початку XIX ст., після деколонізації Латинської Америки), полегшувала цю задачу. На прикладі Індії, цієї перлини британської корони, як її називали у вікторіанському столітті (королева Вікторія була проголошена імператрицею в розпал реформ середини XIX ст.), це добре видно. Англійці зробили все, що було можна, щоб підготувати цей гігантський і досить складний у багатьох відношеннях субконтинент до того, щоб після здобуття незалежності він, навіть будучи змушений розділитися на частини, зміг успішно існувати і швидше багатьох інших, включаючи ту ж Латинську Америку, розвиватися по шляху успішного демократичного Заходу.

Звичайно, англійці не надто раділи, коли відразу ж після дуже важкої для них війни були змушені піти з цієї країни. Але вони взяли реальність і були задоволені тим, що відхід з колонії не означала розриву з нею, бо демократична Індія і після цього продовжувала залишатися членом Британської співдружності націй. Саме ж Співдружність слід вважати наочним свідченням успішності колоніальної політики найбільшої в історії людства імперії. І хоча іншого виходу, окрім як піти, в Англії не було, сам цей крок був зроблений - причому не тільки по відношенню до Індії, але і до інших колишнім британським колоніям, - з граничним гідністю, настільки характерним для британського джентльмена. В той же час розділ величезної країни на частини, викликаний непримиренними суперечностями індійців і мусульман і реалізований в умовах граничного напруження пристрастей, обійшовся великій країні приблизно в мільйон жертв.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Іран в боротьбі за національну незалежність
Загострення національної боротьби. Революція і контрреволюція
Індія
Національні особливості ділового спілкування (етики)
Індійський стиль ведення переговорів
Конгрес США: структура, повноваження, внутрішня організація палат
Індія у світовій економіці початку XXI століття
Боротьба з тероризмом
Національна економіка
Незалежність суддів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси