Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. МАКСИМ ГОРЬКИЙ (1868-1936)

Максим Горький увійшов у літературу як виразник надії на докорінна зміна людського життя, внутрішнє перетворення самої людини і світу в інтересах більшості людства. Горьковське розуміння людини визначило новизну його художнього світу з драматизмом ідей і характерів, романтичної, "сонячної" інтенсивністю фарб, експресивної яскравістю та рельєфністю образного малюнка, з майстерністю індивідуального, мовного і живописного портрета, раздвинувшимся діапазоном художньої мови.

Деякі проникливі сучасники Горького (наприклад, А. М. Ремізов) бачили в ньому творця новітньої моделі древнього міфу про Ікара, про людину, яка долає земне тяжкість і піднімається в небо. Подібний міф дійсно реалізовувався Гірким протягом усього сто творчості, причому і в романтичному, возвышающем людини, і в своєму трагічному ключі.

Гіркий зайняв виключне становище в російській літературі, рано пізнавши запаморочливу славу, а пізніше, в радянську епоху, зробившись "головним" письменником, який разом з тим в результаті мовчазної примирення з репресивним тоталітарним режимом став "незагоєним болем" чесних російських художників слова. Цей загадково-суперечливий Гіркий далеко ще не повною мірою осмислений нашої літературної наукою. Повне, об'єктивне освоєння його спадщини попереду. Нам же необхідно, вважаючи основою всіх можливих оцінок письменника його художні твори, неупереджено проаналізувати їх, прагнучи в сучасному прочитанні окреслити картину його художнього світу.

Творча біографія М. Гіркого

Максим Горький (Олексій Максимович Пєшков) народився в Нижньому Новгороді 16 (28) березня 1868 т. Рано осиротівши, Олексій Пєшков виховувався в домі діда Василя Каширіна, власника фарбувального закладу в Нижньому. Світлим спогадом Горького про дитинстві була тільки бабуся Килина Іванівна з її невичерпною добротою та любов'ю до народних казок та пісень. У 1877 р. Гіркий - учень слобідського Кунавииского училища, яке, перейшовши в третій клас, він повинен був залишити через потреби, яка спіткала Кашириных після розорення діда. Для десятирічного хлопчика почалася важка життя "в людях": па побігеньках у магазині, прислугою і учнем кресляра, десятником на ярмарку, посудником на пароплаві, де він зустрівся з кухарем Смурым, приохотившим підлітка до читання книг і назавжди залишив вдячну пам'ять у серце майбутнього письменника.

У 1884-1888 рр. Горький жив в Казані, де намагався поступити в університет. Там він познайомився з Гурієм Плетньовим, який ввів його в студентські гуртки; відвідував бібліотеку нелегальної літератури в булочній А. С. Деренкова; зустрічався з марксистом Н. Е. Федосєєвим; разом з народником М. А. Ромасем займався революційною пропагандою серед селян в селі Красновидове під Казанню.

Восени 1888 р. Гіркий відправляється в своє перше "ходіння по Русі" (Каспій, Моздокская степ, Царицин). У 1891 р. подорожує другий раз (Поволжя, Дон, Україна, Кавказ). Їм рухає "вихор сумнівів", пошук самого себе і бажання дізнатися, "що за народ навколо".

Перший розповідь Горького "Макар Чудра" з'явився в 1892 р. в газеті "Кавказ". У тому ж році, повернувшись в Нижній Новгород, за підтримки Ст. Короленка Гіркий публікує ряд своїх творів: "Про Чиже, який брехав, і про Дятле, любителя істини", "Помста" (обидва - 1893), "Дід Архип і Льонька", "Мій супутник", повість "Неборака Павло" (всі три - 1894) та ін. З 1895 р. він стає постійним співробітником "Самарської газети", де друкує такі твори, як "На плотах", "Стара Ізергіль", "Пісня про Соколі" (1895) та ін У тому ж році в столичному журналі "Російське багатство" з'явився друком його оповідання "Челкаш". У Петербурзі в 1898 р. вийшов у світ двотомна збірка оповідань "Нариси та оповідання", який зробив Горького знаменитим письменником. Критика надзвичайно зацікавлено і багатоголосо зустрічала твори молодого письменника. У зв'язку з його розповідями про босяках, а пізніше поемою "Людина" (1904) та ін в критиці розгорнулася полеміка про вплив філософії Ніцше на Горького.

У 1899-1900 рр. Гіркий знайомиться з А. П. Чеховим, В. А. Буніним, А. В. Купріним, зустрічається з Л. Н. Товстим. З 1900 р. починається його діяльність у видавництві "Знання", яке об'єднувало демократично орієнтованих письменників-реалістів. Па рубежі століть публікуються його перші романи: "Фома Гордєєв" (1899) і "Троє" (1900), з 1902 р. починається творчість Горького-драматурга: п'єси "Міщани" і "На дні" (обидві - 1902), "Дачники" (1904), "Діти сонця" (1905) і "Варвари" (1906).

У 1902-1904 рр. Гіркий зближується з більшовиками і 1905 р. вступає до РСДРП (де він перебував до 1917 р.), зустрічається з в. І. Леніним, бере участь у підготовці Московського збройного повстання. У 1906 р., щоб уникнути арешту, Гіркий відправляється в Америку для збору коштів на користь революції. У тому ж році тут їм були написані п'єса "Вороги" і роман "Мати", а також сатиричні памфлети "Хв інтерв'ю" і нариси "В Америці".

З Америки Горький їде в Італію, де живе на острові Капрі до 1913 р. В цей період він веде жваве листування з безліччю кореспондентів з Росії (В. А. Буніним, Л. Н. Андрєєвим, В. О. Рєпіним, К. С. Станіславським, Ф. В. Шаляпіним, в. І. Леніним та ін). Письменник захоплюється ідеями "богостроительства", отразившимися в повісті "Сповідь" (1908), де мрія про майбутнє духовне єднання народу і "коллективистической психології" забарвлюється в тони якогось релігійного вірування. На Капрі Горький пише повісті "Містечко Окуров", "Життя Матвія Кожем'якіна", статтю "Руйнування особистості" та ін

У 1913 р. письменник повернувся в Росію. З початком Першої світової війни він організував журнал "Літопис", що зайняв активну антивоєнну позицію. У художній творчості Горький звернувся до проблем національного російського характеру (оповідання 1912-1917 рр., пізніше, в 1923 р., об'єднані в цикл "По Русі"), а також до сатири ("Російські казки") і автобіографічним жанру: повісті "Дитинство" (1913-1914) і "В людях" (1916).

У 1917-1918 рр. ставлення Горького до Жовтневої революції було дуже складним. У ці роки Горький, публіцист і редактор газети "Нове життя", вступив у палку полеміку з більшовицьким урядом, рішуче розходячись з ним в оцінці того, що відбувається в країні. Це виразилося в його публіцистичних статтях даного періоду, згодом зібраних у книзі "Несвоєчасні думки", "Замітки про революції і культурі" (Пг., 1918) і "Революція і культура. Статті за 1917 р." (Берлін, 1918). Таким чином, розбіжності Горького з більшовиками, а не тільки необхідність лікування були причиною еміграції в 1921 р., яка тривала до кінця десятиліття.

У 1928-1932 рр. Гіркий неодноразово приїжджав в Радянський Союз, а в 1933 р. повернувся вже назавжди. Факт повернення письменника, з неминучістю спричинив за собою його примирення з тоталітарним сталінським режимом, досі залишається в нашій науці до кінця не поясненим. Зрозуміло, що цей вчинок був наслідком внутрішніх протиріч і компромісів у свідомості письменника, якийсь еволюції у світосприйнятті. Можна погодитися з дослідником, який вважає передумовою еволюції поглядів Горького в 1920-1930-ті рр. такі фактори, як "просвітництво" раціоналістичне початок його світосприйняття, "крестьянофобия", недовіра до селян, мужицькою "приватновласницької" психології, нарешті, "комплекс Луки", тобто подвійне ставлення письменника до правди.

У 1920-ті рр. Гіркий завершує автобіографічну трилогію повістю "Мої університети" (Берлін, 1923), пише роман "Справа Артамонових" (Берлін, 1925), ряд мемуарних нарисів і літературних портретів (в тому числі "В. Р. Короленка", "Л. Н. Толстой", "Володимир Ленін", 1924; "в. І. Ленін", 1930), оповідання (наприклад, "Пустельник", де зображений завжди хвилювало письменника образ "утішителя") і ін

У 1930-ті рр. письменник знову звертається до драматургії, створює нові редакції старих п'єс ("Єгор Буличов та інші", "Васса Желєзнова"), пише нові п'єси: "Сомов та інші", "Достігаєв та інші". Починаючи з другої половини 1920-х рр. Гіркий працює над епопеєю "Життя Клима Самгіна", четверта частина якої залишилася незакінченою через смерті письменника.

У 1934 р. під керівництвом Горького організується і проводиться Перший з'їзд письменників, який поклав початок "Союзу радянських письменників".

У 1936 р. 18 червня Олексій Максимович Горький помер і був похований в Москві в некрополі біля Кремлівської стіни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Япония в 1868-1947 рр.
Конституція 1936 р. і реорганізація системи державного управління на засадах командно-бюрократичного централізму
Трансформація і модернізація пореформеної Японії (1868-1945)
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія Р. В. Іванова
Творча біографія С. А. Єсеніна
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія Ст. Ст. Набокова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси