Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Хімічні негативні фактори

Хімічні небезпечні та шкідливі виробничі фактори поділяються:

o за характером впливу на організм людини:

- на токсичні,

- дратівливі,

- сенсибілізуючі,

- канцерогенні,

- мутагенні,

- які впливають на репродуктивну функцію;

o по шляху проникнення в організм людини:

- через органи дихання,

- шлунково-кишковий тракт,

- шкірні покриви і слизові оболонки.

Хімічні речовини, що діють як негативні фактори, діляться на тверді отрути (свинець, миш'як і ін), рідкі і газоподібні речовини (оксид вуглецю, бензин, бензол, сірководень, ацетилен, спирти, ефір і ін).За характером токсичності вони можуть бути:

1) їдкими (сірчана кислота, соляна кислота, оксид хрому та ін);

2) діють на органи дихання (двоокис сірки, кремнієвий оксид, аміак та ін);

3) чинними на кров (чадний газ, мышьяковистый водень та ін);

4) діють на нервову систему (спирти, ефір, вуглеводні). Відповідно до ГОСТ 12.1.007-76, встановлено чотири класи небезпеки: 1-й клас - надзвичайно небезпечні; 2-й клас - високонебезпечні; 3-й клас - помірно небезпечні; 4-й клас - малонебезпечні.

Всі ці речовини отруюють місцеву середу на виробництві. Так, наприклад, підвищується канцерогенний вплив, а газоподібні речовини можуть привести до летального результату робітників (метиловий спирт - до сліпоти). Контроль за концентрацією шкідливих речовин здійснюється органами санітарно-епідеміологічного нагляду, а також відповідними службами та посадовими особами підприємств за допомогою експресних і автоматичних методів (всілякі газоаналізатори, хромотографы і інші сучасні прилади). Зниження впливу отруйних речовин можна домогтися при максимальній механізації та автоматизації виробництва, модернізації технічного обладнання, ефективної вентиляції (як місцевої, так і загальнообмінною). Що стосується безпосередньо робітників, то вони повинні своєчасно проходити медогляди, повинні бути забезпечені чистими столовими та душовими, необхідна також видача і своєчасна очищення сучасної спецодягу; не варто забувати і про дегазації приміщень. У конкретних випадках слід видавати працівникам спецперчатки, маски, захисні щитки, окуляри, протигази, іноді - попереджуючі захворювання мазі.

Дія шуму на організм людини

Джерелами шумів (в тому числі високо - і низькочастотних) є працюючі кондиціонери, турбіни, нафтові форсунки, вібраційні площадки, важкі машини з обертовими частинами та ін.

Так званий виробничий інфразвук виникає за рахунок тих же процесів що і шум чутних частот, а саме турбулентності, резонанс, пульсації, зворотно-поступального руху і, як правило, супроводиться чутним шумом. У цьому полягають особливості його впливу на організм в умовах виробництва. Середня величина загального рівня інтенсивності інфразвуку в промисловості і на транспорті становить 108 дБ. Однак у результаті тривалого впливу інфразвуку на організм навіть при малих рівнях інтенсивності відзначаються зниження розумової працездатності, стомлюваність, дратівливість, головний біль, неспокій, нервозність. Залежно від рівня інтенсивності і тривалості впливу інфразвук може викликати неприємні відчуття (запаморочення, нудоту, відчуття пригнічення і страху) різного ступеня вираженості і численні реактивні зміни в серцево-судинній і дихальній системах.

Провідна роль у профілактиці несприятливого впливу інфразвуку належить гігієнічному нормуванню. У відповідності з нормами рівні інтенсивності інфразвуку на робочих місцях не повинні перевищувати 105 дБ в октавних смугах частот 2-16 Гц і 102 дБ в октавній смузі 31,5 Гц. Загальний рівень інтенсивності не повинен перевищувати 110 дБ.

Характер професійних шкідливостей, які впливають на осіб, що обслуговують ультразвукові установки, що визначається багатьма факторами, насамперед частотою генеруються ультразвукових коливань низькочастотного шуму. Загальний рівень інтенсивності в чутному і ультразвуковому діапазонах частот коливається в межах 90-120 дБ. Крім загального впливу на організм низькочастотний ультразвук надає локальна дія при зіткненні з оброблюваними деталями або приладами, в яких порушено коливання. У осіб, що тривало працюють з ультразвуковими апаратами, відзначаються головні болі, запаморочення, загальна слабкість, швидка стомлюваність, розлади сну, дратівливість, погіршення пам'яті, підвищена чутливість до звуків, втрата маси тіла. Тривала робота з джерелами контактного ультразвуку, наприклад дефектоскопами, супроводжується розвитком у операторів вегетативно-судинних порушень.

Заходи щодо попередження несприятливого впливу ультра - та інфразвуку на працюючих (організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні та лікувально-профілактичні) здійснюються комплексно, шляхом ослаблення звуку в джерелі його утворення, раціоналізації режиму роботи обладнання, а також використання засобів колективного (кабіни спостереження, дистанційне керування) і індивідуальної (протишуми та двошарові рукавички - зовнішні гумові і внутрішні бавовняні) зашиті при контактному впливі ультразвуку. Особи, що піддаються дії контактного ультразвуку, підлягають попередньому (при прийнятті на роботу) і щорічним періодичним медоглядам. Особи молодше 18 років і вагітні жінки не допускаються до роботи з джерелами ультразвуку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів
Класифікація та вплив на людину негативних факторів виробничого середовища
Фізичні негативні фактори
Захист від негативних фізичних факторів
Ідентифікація негативних факторів виробничого середовища
Дія електричного струму на організм людини
Дія шуму на організм людини
Дія вібрації на організм людини
Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування
Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси