Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Циклічний підхід в оцінках наступних мислителів

Поширення ідей Дж. Віко в Європі

За життя Дж. Вико його ідеї не отримали широкого визнання. Його книга "Основи Нової науки про спільну природу націй" довгий час була майже невідома в Європі. Перший переклад був зроблений в Німеччині. Випадок наштовхнув на твір Дж. Віко професора гімназії Ст. Е. Вебера, який перевів його, значно скасувавши складності, і в 1822 р. у Брокгауза в Лейпцігу з'явилося розширене видання "Повий науки", що включає автобіографію Дж. Віко і передмову, написану перекладачем, що містить сувору критику формальної сторони твору Дж. Віко. Це видання, як вважають дослідники, суттєво не змінило ситуацію незнання Дж. Віко. У 1827 році в Парижі вийшла книга історика Ж. Мішле "Міркування про систему і життя Віко", і хоча це був не переклад, а виклад концепції, саме ця книга зіграла величезну роль в справі популяризації ідей неаполітанського філософа. Новий переклад твору Дж. Вико більш ніж через сторіччя після першої німецької публікації зробив Е. Ауербах з зміненими коментарями. Лише наприкінці XIX ст. в Європі з'являються перші ґрунтовні монографії, присвячені Дж. Віко, що вийшли в Англії і в Німеччині. В подальшому поширенню його ідей сприяло і історичне есе Бенедетто Кроче "Філософія Джамбаттисти Віко", яке перевів в 1913 р. британський історик, археолог і дослідник культури Р. Коллінгвуд. Взагалі справжнє "відродження" Дж. Вико починається, як вважають італійці, саме з Б. Кроче - одного з фундаментальних першовідкривачів цього автора. Пропагандистська діяльність і захопленість ідеями Дж. Вико призвели до того, що з 1904 р. він почав видавати бібліографію праць, присвячених Дж. Віко, яка продовжує оновлюватися і донині.

Хотілося б нагадати ще про одне почитателе і пропагандисте Дж. Вико - вченого зі світовим ім'ям, який народився в Ризі і пережило революцію в Петрограді - Ісаї Берлін (1909-1997). В Оксфорді Р. Коллінгвуд переконав його прочитати вищезгадану перекладену книгу Б. Кроче про Дж. Віко. Згодом В. Берлін зізнавався, що ця книга відкрила мені очі на щось нове". Він звертає увагу на вчення Дж. Вико про зміну людських культур, на те, що кожне суспільство має своє уявлення про реальність, про світ, про самого себе, про природу і що все це втілюється і виражається в своєрідних словах, мовних формулах, інститутах, тобто у всьому, чим живуть люди. В. Берлін вважає, що Дж. Вико відкрив нове розуміння історії, а його метод в чомусь можна порівняти з трансцендентним методом Канта, бо він спробував показати, що історичний досвід суспільства відбивається в мові, архітектурі, міфах, мистецтві. Тим самим були відкриті нові можливості розуміння різних культур.

Важка хода до визнання європейської гуманітарною наукою спадщини неаполітанця призвело в підсумку до його досить високою оцінкою: значення містяться в ньому ідей порівнюють іноді з коперниканским переворотом. Багато наступні філософи, історики, культурологи виявилися близькі у своїх поглядах основоположним ідеям неаполітанця, серед яких В. Р. Гердер, Ш. Л. Монтеск'є, Ф. П. Р. Гізо, Р. В. Ф. Гегель, В. Р. Фіхте, Ф. Шлегель, Р. Коллінгвуд, К. Маркс, Ст. Дильтей, М. Хайдеггер та ін Система Дж. Вико лягла в основу "Історії завоювання Англії норманами" А. Тьєррі, який знайшов в Англії все, що відповідає загальним законом історії, сформульованого автором "Нової павуки". Тим не менш, неможливо встановити ступінь впливу ідей Дж. Віко на творчість цих і ряду інших мислителів, однак безперечна близькість спонукає до проведення паралелей і аналогій.

На початку XVIII ст. концепція циклічного розвитку здавалася архаїчної, в Європі все більш упрочивалась концепцію лінійного розвитку. Концепція Дж. Віко була піддана різкій критиці Ганна Робера Жака Тюрго (1727-1781), який у своїй промові "Про прогрес людського "духу"", стає на бік проповідників прогресу. Зазначимо, що А. Р. Ж. Тюрго отримав теологічну освіту в духовній семінарії Сорбонни і ховаю знав шість мов, внаслідок чого знайомство з книгами Дж. Віко в той час не становило для нього праці. Саме * прогрессистська трактування історії стала домінуючою в новоєвропейської культури на найближчі століття, отримавши невдовзі найбільш докладне обґрунтування у послідовника А. Р. Ж. Тюрго - французького просвітителя Ж. А. Кондорсе, а потім і у низки інших авторів.

Звернемо увагу на те, що було б непрощенним спрощенням віднести всіх мислителів того часу до того чи іншого напряму, що представляють певні погляди на характер змін в культурі. Так, наприклад, амбивалентными виглядають погляди В. Р. Гердера, який наполягає на існуванні прогресу в культурі, який він бачив у зростанні гуманності, і поряд з цим якій відзначав підйом і спад в розвитку окремих складових культури: "Весь народ людський і навіть мертва природа, будь народ і будь-яка сім'я підкоряються одним і тим же законам зміни: від поганого до хорошого, від хорошого до чудової, від чудової до гіршого і до гіршого - такий кругообіг робить все на світі. Така ж доля всякого мистецтва і всякої науки: вони зароджуються, зріють, цвітуть і відцвітають".

Така коротка, досить строката картина поглядів на хід культурно-історичного процесу, що склалася серед деяких значних мислителів Західної Європи того часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проект Просвітництва в оцінках наступних мислителів
Застосування підходів до оцінки, включаючи вибір методів оцінки та здійснення необхідних розрахунків
Концепції і підходи оцінки пайових цінних паперів (акцій)
Застосування циклічного підходу в різних галузях культури
Методичні підходи та методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Класифікація на підставі цільової ідеї
Епіцентр та поширення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси