Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. Інтернаціоналізація бізнесу

Основні типи інтернаціоналізації компанії

Компанія при інтернаціоналізації свого бізнесу може вибрати один з 10 типів.

1. Опортуністична (вигідна) інтернаціоналізація. Перші міжнародні торгові компанії з'явилися в епоху великих географічних відкриттів. Країнам, що мають розвинений флот, стало вигідно торгувати незвичайними товарами нових далеких земель. Продаж таких товарів на інших територіях забезпечувала отримання надприбутку.

2. Інтернаціоналізація, наступна за споживачами. Американський виробник автомобільних фарб PPG Industries не просто передала ліцензії свої технології за кордон, а розгорнула там виробництво, і, почавши з обслуговування американського експорту, успішно запропонувала свої фарби європейським автомобільним компаніям і ремонтним компаніям, зайнявши з часом становище світового провідного постачальника в цій товарній групі.

3. Інтернаціоналізація з метою географічної диверсифікації. Цей тип використовують компанії, розташовані в країнах з відносно невеликими внутрішніми ринками. В основі нього лежить побоювання компанії залежати від стану економіки певної країни.

4. Інтернаціоналізація, нарощує прибуток за рахунок розширення операцій на зовнішньому ринку. Цей тип інтернаціоналізації є найбільш прийнятним для високотехнологічних компаній. Компанія, зайнята наукомістким бізнесом, прагне як можна ефективніше використовувати свої інвестиції в НДДКР, впроваджуючи отримані в їх результаті високі технології в інші країни.

5. Інтернаціоналізація для використання національних відмінностей темпів економічного зростання. Даний тип інтернаціоналізації націлений на країни з високими показниками темпів економічного зростання. Сьогодні такими країнами є Японія, Південна Корея, Тайвань, Китай, Гонконг, Таїланд, Сінгапур, Малайзія, Індонезія, куди за останні роки було зроблено дуже багато інвестицій з розвинених країн.

6. Інтернаціоналізація для використання більшого потенціалу. Така інтернаціоналізація стає необхідною для великих компаній, які вичерпали можливості або наситили до межі внутрішній національний ринок, але мають потенційні можливості для подальшого зростання. Так, найбільший виробник пива в США АпНетег-ВтН (популярний бренд Вийхюекег) помітив уповільнення його споживання пива після досягнення частки національного ринку в 43%. В ході інтернаціоналізації відбулося освоєння ринків Мексики, Китаю, Японії, де Апкетег-Вияк заснував спільні підприємства з місцевими виробниками пива. Про масштаб цієї інтернаціоналізації можуть свідчити витрати па рекламу пива Вийтшег в цих країнах - до 100 млн дол.

7. Захисна інтернаціоналізація. У цьому випадку, зіткнувшись із вторгненням на національний ринок сильного іноземного конкурента, стурбована цим компанія входить на національний ринок цього конкурента або на інші закордонні ринки, де цей конкурент досить добре представлений, щоб на ділі ("у полі") вивчити конкурента, що може допомогти в першу чергу захистити свою частку національного ринку. Відомо, що найбільші американські компанії Xerox і IBM активно використовують свої дочірні компанії в Японії для вивчення способів конкуренції з японськими компаніями-конкурентами.

8. Інтернаціоналізація для запозичення за кордоном ключових факторів успіху (КФУ). У ролі таких КФУ можуть виступати як унікальні ресурси (сировина, науково-технічний продукт, унікальна мережа дистрибуції тощо), так і звичайні, але дуже необхідні для зміцнення компанії ресурси - інвестиції. Запозичення КФУ за кордоном часто виявляється ефективним і єдиним засобом для успішної конкурентної боротьби як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

9. Інтернаціоналізація в силу амбіцій компанії. Інтернаціоналізація неминуча, якщо компанія хоче займати серйозне становище не тільки в національній, але й у світовій економіці.

10. Інтернаціоналізація за рахунок використання національних відмінностей життєвих циклів товару - найбільш "маркетинговий" тип інтернаціоналізації.

Ринки країн, що мають різні характеристики по їх ємності і розвиненості, отже, після насичення національного ринку (при переході товару до кордону між фазами "Зрілість" і "Спад" (рис. 3.1)) компанія може підшукати відповідні для експансії за кордон

Крива життєвого циклу товару

Рис. 3.1. Крива життєвого циклу товару

ві цільові ринки, на яких їх товар ще не відомий, але може мати платоспроможний попит. Таким чином, інтернаціоналізація товару виступає засобом "продовження" його життя на ринку, а крива життєвого циклу "розмножується", утворюючи якийсь міжнародне сімейство таких кривих.

Це підтверджується практичним прикладом компанії Polaroid.

У середині 1960-х рр. Компанія Polaroid зробила першу спробу виходу па французький ринок, вибравши для цієї мети свій найбільш успішний, за результатами внутрішнього ринку, і з комплексом послуг товар - фотокамеру миттєвої зйомки Swinger за ціною 19,95 дол. Цей товар був відомий до цього часу у Франції, оскільки сама концепція "миттєвого камери" вже була распропагандирована в цій країні приблизно двома роками раніше. У цей же самий час Polaroid успішно здійснила реалізацію маркетинг-плану по фотокамері Szennger в США. Слід відзначити, що успіху, зокрема, сприяло те, що камера Swinger являла собою трохи спрощену і здешевлену модель більш дорогих і складних фотокамер токарного ряду Polaroid. Однак саме поняття "миттєвої фотографії до цього часу в США було вже відомо більше двадцяти років і позитивно сприйняте населенням. Тому на американському ринку камера Swinger виявилася винятково успішним новим товаром, практично відразу вийшов у фазу зрілості (рис. 3.2 - США). Що стосується Франції, то ті роки були "раннім історичним періодом" моментальної фотографії у цій країні (рис. 3.2 - Франція). Фотографією займалися або фотолюбителі, або професіонали. Саме фотографування у багатьох районах ще залишалося традицією виключно для високих урочистих подій. Американський маркетинг-план не зазнав суттєвої адаптації і почав впроваджуватися у Франції. В результаті Polaroid зіткнулася зі значними проблемами впровадження на французький ринок. Виконаний пізніше аналіз ситуації показав, що в той час більшості потенційних покупців у Франції було потрібно набагато більше інформації з користування камерою Swinger. Необхідно було змінити ставлення населення до фотографування взагалі, тобто впровадити його в менталітет (французького обивателя як просте, повсякденне і необхідне для кожного справу. Крім того, постраждала від війни і окупації Франція багато в чому за станом навколишнього середовища нагадувала США кінця 1940-х рр. Тому розроблені для США складові комплексу маркетингу у Франції не спрацьовували. Так, інтенсивна телевізійна реклама була неможлива в силу відставання розвитку комерційної реклами у французькому телевізійному мовленні і меншого розвитку останнього взагалі. Спроби роз'яснити переваги камери Swinger безпосередньо через торговий персонал роздрібної торгівлі не були успішні, так як французькі продавці не звикли присвячувати достатньо багато часу демонстрації користування та роз'ясненню переваг нового товару. Нарешті, більш низький наявний дохід у Франції але порівняно з США також стримував покупки камери Swinger.

Таким чином, один і той же товар може виявитися в різних фазах життєвого циклу на різних національних ринках. Зазвичай це трапляється при перенесенні маркетингової стратегії між ринками, істотно розрізняються за рівнем свого розвитку.

"Продовження життя" товару - маркетингове рішення, яке допомагає поліпшити показники виробництва:

o довести до кінця незавершене виробництво;

o домогтися повної амортизації спеціалізованого обладнання;

o знизити питомі витрати на НДДКР і маркетинг. Передові, найбільш розвинені країни є, як правило, вихідними точками інтернаціоналізації майже всіх типів. Географічна спрямованість процесів інтернаціоналізації діяльності компаній часто відображає глобальне поширення так званих просторових інноваційних хвиль. Джерелом цих хвиль найчастіше служать три світових центру інновацій - США, Західна Європа і Японія.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Причини інтернаціоналізації бізнесу
Малий бізнес за кордоном
Основні поняття оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Оцінка бізнесу. Підходи і методи
Стимули інтернаціоналізації компанії та мотивація менеджменту
Стимули інтернаціоналізації компанії та мотивація менеджменту
Аналіз ділової активності компанії
Крок 1. Виділити основні підрозділи
Причини інтернаціоналізації бізнесу
Венчурне інвестування приватних компаній
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси