Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформаційні обмеження

Для прийняття рішення можна розташовувати мінімально необхідною, достатньою, раціональним або повним обсягом інформації. Кожен з варіантів інформаційного забезпечення (збору та обробки інформації) пов'язаний з певними витратами праці, часу та грошових засобів. Тому при виборі варіанта інформаційного забезпечення необхідно спочатку оцінити очікувані витрати, пов'язані з отриманням інформації, з одного боку, і ймовірну вигоду від прийнятого рішення - з іншого.

Розглядаючи інформацію як дані, що знижують невизначеність у знаннях про об'єкт управління, среде1, за характером відображення властивостей об'єкта її можна віднести до трьох видів (табл. 3.1).

При прийнятті управлінських рішень використовують всі представлені в табл. 3.1 види інформації. При цьому на якість прийнятого управлінського рішення впливає ступінь обізнаності Л ПР про об'єкт, що визначається як абсолютною кількістю інформації кожного виду, так і співвідношенням перерахованих видів інформації. Висока значимість забезпеченості інформаційними ресурсами проявляється на всіх стадіях прийняття та реалізації управлінських рішень.

Таблиця 3.1. Класифікація видів інформації за характером відображення властивостей об'єкта

Характеристика

Варіант оцінки

Підсвідома інформація; формується на основі досвіду попередніх поколінь, власного досвіду і знань, отриманих в процесі навчання, і т. п.

З допомогою уяви підсвідома інформація перетвориться в формалізований результат прогнозу

Якісні або кількісні

Предметна інформація; формується при описі процесу або стану об'єкта

Предметний опис об'єкта прогнозування дозволяє отримати результат прогнозу з використанням формальних методів математичної логіки і логіки пропозицій

Тільки якісний

Формальна статистична інформація; виходить на етапі аналізу об'єкта в процесі розробки управлінського рішення

Дозволяє розробляти і перевіряти статистичні гіпотези про адекватність прогнозних моделей, які використовують для отримання прогнозів

Кількісний

Тимчасові обмеження

З плином часу будь-яка ситуація, що вимагає управлінського рішення, може змінитися. При різкій зміні ситуації прийняті рішення стають або неактуальними, або помилковими. В останньому випадку мова йде про використання безнадійно застарілої інформації. Тому рішення слід приймати і виконувати, поки інформація і допущення, на яких засновані рішення, не застаріли і відбивають дійсне положення речей. На практиці це реалізувати досить важко, оскільки існують тимчасові розриви між моментом часу отримання інформації і моментом часу прийняття рішення, так і між моментом часу прийняття рішення і початком його реалізації. Все це позначається па якості управлінського рішення. Враховуючи часові обмеження, керівники нерідко змушені виходити з логічних міркувань, досвіду і інтуїції, тоді як при наявності достатнього ресурсу часу вони б воліли науково обгрунтований детальний аналіз наявної інформації.

Крім того, передчасні рішення також можуть негативно позначитися на їх якості. Ситуації, коли компанії вкладали мільйони доларів в нові проекти, сподіваючись випередити конкурентів на ринку, і виявляли, що спізнілі і вирішили почекати (одночасно збираючи додаткову релевантну інформацію) виявлялися у виграші, зустрічаються на практиці не так вже і рідко.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Цивілістичні обмеження
Розвиток обмежень свободи заповідальних розпоряджень
Обмеження права власності
Інформаційна парадигма в економічній теорії: К. Ерроу, Дж. Акерлоф Дж. Стігліц
Інформаційно-аналітичне забезпечення внутрішнього аудиту
Транспортна задача з тимчасовим обмеженням
Цивілістичні обмеження
Тимчасова цінність грошей
Розвиток обмежень свободи заповідальних розпоряджень
Обмеження права власності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси