Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Опір і захист

Дуже часто ми стикаємося в житті з таким явищем, як опір - і своїм, і чужим. Опір являє собою несвідому силу, що перешкоджає тим або іншим діям, які ведуть до змін особистості або ситуації, які можуть оживити тз або інші неприємні відчуття.

Наше несвідоме робить все, щоб захистити нас від неприємних емоцій. Ми неохоче згадуємо неприємні події пашею життя, частіше ж ми про них просто забуваємо - спрацьовує процес витіснення, який також пояснюється опором. Спробуйте провести простий експеримент. Згадайте подія, яке було для вас психологічно неприємним, болючим. Це може бути чиясь смерть або ситуація, в якій вас принизили, образили. Відзначте насамперед відсутність бажання та інтересу до того, щоб ясно згадувати його, опір проти того, щоб говорити про цю подію. Можливо, у вас з'явиться сумнів: а чи потрібно взагалі це робити. Або ви раптово згадайте про невідкладні справи. Вам захочеться відволіктися, відпочити, сходити попити чайку. Всі ваші "сторонні" думки і сумніви інтерпретує як опір. Для того, щоб подолати свій опір, часто достатньо буває просто усвідомити його. Усвідомивши опір, продовжите роботу спогадів. Крім майже фізичного відчуття опору, ви досягнете того, що звільнитеся від значної частини своїх внутрішніх конфліктів і напруги.

І опір, і витіснення виконують певні захисні функції. Однак наша психіка використовує набагато більше прийомів і способів захисту. Ці прийоми отримали назву його захисту. У всіх У них одна універсальна мета - перешкода пожвавленню неприємних почуттів і зниження тривожності.

Всі захисні механізми володіють двома загальними характеристиками.

1. Вони діють на несвідомому рівні і тому є засобами самообману.

2. Вони спотворюють, заперечують чи фальсифікують сприйняття реальності, щоб зробити тривогу менш загрозливою для людини.

Заперечення - це спроба ігнорувати реальне, але чомусь неприємна подія. "Цього не може бути",- стверджує людина всупереч логіці і не помічає протиріччя в своїх судженнях. Людина починає неправильно згадувати події, трансформувати опис будь-яких подій, навіть не помічаючи цього. Це один з досить примітивних механізмів психологічного захисту. Якщо визначати цю захист за допомогою слів, найточніше се можна визначити за допомогою формулювання: "Не помічай цього".

Проекція - людина приписує власні неприйнятні думки, почуття і поведінку іншим людям. Коли щось засуджується до інших, то саме ця людина і не приймає в собі. Він не може або не хоче визнати, що ці ж якості притаманні і йому. Цей спосіб захисту використовується для нейтралізації почуття неприйняття себе та оточуючих людей як результат емоційного відкидання з їх боку. Приписуючи іншим якісь негативні якості, людина, таким чином, обґрунтовує причину того, що він їх не приймає і на цьому тлі йому легше прийняти самого себе. Він як би "переважує" свої неприйнятні почуття і бажання інших людей: це не я цього потай хочу, цього хоче ось цей чоловік. Сюди ж можна віднести феномен "козла відпущення" - приписування іншим своїх негативних якостей. Зазвичай людям дуже складно прийняти існування цього механізму захисту. Часто неприємно зізнатися самому собі, що той негатив, який ти бачиш навколо себе і який ти заперечуєш, глибоко і зручно влаштувався в тобі самому. Якщо ви звертали увагу, то "зірки" кіно у своїх інтерв'ю частенько говорять про заздрість з боку колег. А вся справа в тому, що вони самі заздрять іншим, тільки не зізнаються або не усвідомлюють це. Метафорою даного виду захисту може слугувати вислів: "Звинуватив це". У конфліктах цей механізм захисту виступає свого роду каталізатором, посилюючи ворожість протиборчих сторін.

Регресія - повернення на ранній, дитячий рівень розвитку. Зазвичай це більш простий спосіб поведінки, властивий дітям. Майже всі люди періодично користуються цією захистом, щоб "випустити пар". Люди можуть напитися, вони курять, читають різні "страшилки", грають в азартні ігри, дивляться фільми-жахи, швидко й ризиковано ведуть машину, вдень сплять, б'ються і мріють, борються з авторитетами і підкоряються їм, фантазують, скиглять, нудьгують, пліткують, читають детективи, безцільно бродять по вулицях, задираються без видимої причини, вбираються, нічого не роблячи валяються на дивані і т. п. Мета даної захисту-нейтралізація почуття невпевненості в собі, страху невдачі, пов'язаних із проявом ініціативи. Метафорично це можна висловити так: "Ви повинні мені допомогти", "Плач про це". Подібна поведінка в дитинстві може несвідомо заохочуватися батьками, дідусями і бабусями. В результаті дитина виростає інфантильним.

У цю ж групу можна додати також механізм рухової активності ("Зроби що-небудь"). В цьому випадку для зняття напруги використовуються різні форми мимовільних дій, які, по суті, не допомагають вирішенню ситуації, наприклад, людина "стрибає від радості" і т. п.

Заміщення - прояв інстинктивного імпульсу, найчастіше гніву, роздратування, переадресовується від більш загрозливого об'єкта або особистості до менш загрозливого. Цей захист можна виразити фразою: "Напади на щось, що заміщає це". Вивільнення прихованих емоцій відбувається на тих суб'єктах, які сприймаються як менш небезпечні, ніж тз, які дійсно викликали емоції, але від яких людина боїться отримати відповідь агресію, або відкидання. Так, наприклад, чоловік приходить з роботи після прочуханки у начальства і критикує дружину, дитину - всіх, хто попадається під руку. Знайома картина? Промовчавши у начальника, він відіграється на близьких йому людей, які якщо і накричат у відповідь, все одно це буде менш значуще. Це може виражатися в нанесенні ударів по будь знаходиться поблизу предмета - столу, стіни, дерева. Людина може нагрубити, облаяти, нахамити, образити, посміятися, сказати будь-яку гидоту того, хто просто "підвернувся під руку". Заміщення може бути спрямоване також і проти самого себе: негативні імпульси, призначені іншим, направляються на себе і це викликає почуття пригніченості, самоосуду. Якщо хтось починає розповідати партнеру про любов, ненависть, гнів, роздратування по відношенню до інших людей, це часто можна інтерпретувати як вираження своїх почуттів саме до даної людини. Таким чином, несвідомі і неприйнятні для людини бажання переводяться в інші, більш прийнятні форми. Результатом цього виду психологічного захисту можуть бути, зокрема, помилки, невротичні симптоми, певні сновидіння і т. п.

Витіснення - "мотивоване забування". Видалення зі свідомості думок і почуттів, що заподіюють страждання. Метафора: "Не пам'ятай про це". Відбувається "виштовхування", "виштовхування" неприємних думок у несвідоме, або утримування його там. Саме завдяки цьому механізму неприйнятні для людини в силу тих чи інших причин бажання не усвідомлюються ним, часто використовується для стримування і нейтралізації емоції страху, щоб не потрапити в залежність від агресора. Страх блокується за допомогою забування реального стимулу і всіх фактів і обставин тривожної ситуації і асоціативно з нею пов'язаної. Людина може проявляти демонстративна байдужість до даної сфери. Психічна ж енергія пригнічених бажань, присутня в людині, незалежно від його свідомості, що знаходить своє вираження в різних психогенних захворюваннях. Так, наслідком придушення можуть бути головні болі, істеричні симптоми, астма, артрит, гастрит, виразка, млявість, фригідність, страхи, імпотенція та ін Сновидіння, жарти, застереження - це прорив витісненого матеріалу до відкритого. У цю ж групу можна включити такі захисти, як ізоляція та интроекция.

Ізоляція - відбувається сприйняття або спогад емоційно травмуючих, важких спогадів без почуття тривоги, що було б природно, а як би емоційно відсторонено ("Це було десь далеко і давно; як би не наяву; наче не зі мною").

Интроекция - людина приймає без критичного осмислення точку зору іншої людини і трансформує в своє власне. Це робиться з метою запобігання конфлікту і погроз з його боку. Люди, що використовують подібний варіант захисту, часто говорять не від свого імені, а від імені колективу, групи: не "Я", а "МИ". Найбільш точно її можна виразити такою метафорою: "Не знай, звідки у тебе це".

Інтелектуалізація або несвідомий контроль над емоціями шляхом опори на раціональне тлумачення подій: все можна пояснити. В результаті відбувається знецінення. "Переосмысли це" - так можна висловити даний вид захистів однією фразою. Цей механізм розвивається у людини для стримування і нейтралізації негативних емоцій, що викликаються очікуванням і передбаченням розвитку ситуації. Вчені вважають, що цей вид захисту пов'язаний з переживаннями, які відчуває дитина при програванні в конкурентній боротьбі одноліткам. Подібний вид захисту дає ілюзію власного контролю над будь-якою ситуацією. У цю групу можна внести такі види захисту, як анулювання, раціоналізація, сублімація.

Раціоналізація - це знаходження прийнятних моральних, логічних обґрунтувань і аргументів для пояснення і виправдання неприйнятних форм поведінки, думок, вчинків, бажань. Раціоналізація затушовує, ховає наші справжні мотиви і робить дії морально і соціально прийнятними. Це спотворення реальності і, таким чином, захист самооцінки. Іншими словами, "знайди виправдання цьому". По своїй суті це самообман, що виражається у виправдання своїх дій. При цьому способі самозахисту використовуються такі прийоми, як дискредитація мети або жертви, перебільшення ролі обставин, як у відомій байці про лисицю, яка, не зумівши дотягнутися до високо висять грона винограду, порахувала його зеленим і несмачним. "Зелен виноград, навіщо він мені?" -сказала вона і побігла геть.

Реактивне утворення - заміна дії, думки, почуттів, що відповідають справжньому бажанням, на діаметрально протилежні поведінку, думки і почуття. Це можна бачити в будь-якому перебільшеному поведінці, особливо соціально одобряемом, яке при цьому виглядає перебільшеним і негнучким. Людина може проявляти зайву охайність в якості захисту від бажання бути весь час брудним. Головна риса реактивного освіти - перебільшення і екстравагантність. Метафорою може бути таке твердження: "Зверни це в протилежне". Про формування протилежної реакції можна говорити в таких випадках, наприклад, коли хлопчики смикають за косичку дівчаток, які їм подобаються, або якось інакше докучають їм, виявляючи негативну реакцію у відповідь на пригнічений прагнення до близькості і т. п.

Сублімація - це захист зрілої особистості. Агресивна енергія спрямовується в інші області діяльності. Сублімація дозволяє змінити мету або об'єкт імпульсів без стримування їх прояви. Це можуть бути інтелектуальна, художня, культурна діяльність. Фрейд стверджував, що сублімація сексуальних інстинктів послужила головним поштовхом для великих досягнень в культурі та мистецтві. Метафорою можуть служити слова "Трансформируй це".

Компенсація - це найпізніший захисний механізм, який розвивається та використовується досить усвідомлено. Служить для нейтралізації негативних емоцій з приводу реальної або уявної втрати, нестачі, втрати тощо, виражається в спробах знайти відповідну заміну реальної або уявної, фізичної або психологічної неспроможності особистості. "Постарайся придбати це" -ось найбільш точний вираз, що характеризує даний вид захисту. Дія цього механізму зазвичай пов'язують з поняттям "комплекс неповноцінності".

Ідентифікація (ототожнення) - несвідомий процес, завдяки якому людина (наприклад, дитина) веде себе, думає і діє так, як це робив би інша людина (наприклад, мати або батько). "Якби він (щоб не втратити його)",- так можна висловити цей вид захисту.

Фантазія - використання уяви для відходу від реальних проблем або уникнення внутрішнього конфлікту і нейтралізації різних негативних переживань. "Мрій про це" - така метафора даного виду захисту. Ладу "повітряні замки" і реалізуючи таким чином свої нездійснені бажання, людина скидає напругу.

Періодичне використання захисних механізмів притаманне кожному}' людині. Для того щоб краще зрозуміти механізм їх роботи, проаналізуйте і спробуйте відстежити свої власні захисту. Як правило, люди користуються всіма видами захистів, але перевага віддається тим чи іншим способам. Знаючи особливості прояву подібних механізмів, стає легше зрозуміти себе і оточуючих. Постарайтеся визначити, які види психологічних захистів характерні для вас, для ваших близьких. Зрозумівши це, можна відмовитися від найбільш непродуктивних способів міжособистісної комунікації, тих, які стримують ваш рух вперед.

Згадайте, як ви вчилися водити автомашину або грати на музичному інструменті. Точно так само поступово, крок за кроком, потрібно освоювати і різні психологічні прийоми. Усвідомивши це, зрозумівши, які види захисту, що використовуються вами, є для вас непродуктивними, ви зможете позбутися від них. У будь-якому випадку, враховуючи вплив психологічних захистів на організацію ефективного комунікативного взаємодії, допоможе вам бути більш ефективним в спілкуванні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Опір змінам в організаціях
Подолання опору змінам
Методи подолання опору змінам
Опір трансформації
Опір організаційним змінам
Ідея опору
Реакція на опір стратегічним змінам
Методи подолання опору змінам
Підстави для продажу і опір поглинанню
Доля локальних і етнічних культур в епоху глобалізації. "Реактивний опір" глобалізаційних процесів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси