Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розвиток господарства і міст

Кліматичні умови - субатлантический період потепління з 500 р. до н. е. і понині. У XIII ст. клімат став більш прохолодним і вологим. Похолодання продовжилося в XIV-XV ст. Основна частина земель Давньоруської держави у смузі мішаних лісів з відносно теплим літом і м'якою зимою (річна сума опадів 600-700 мм), а також в лісостеповій зоні з наростанням літніх температур. Північно-схід в кліматичній зоні тайги з прохолодним літом і помірною кількістю опадів (300-600 мм). У степовому типі клімату тільки Тмутараканське князівство X-XI ст., із зони причорноморських степів слов'янське землеробське населення витіснили тюрки. Ґрунти різні - дерново-підзолисті і підзолисті в зонах тайги і змішаних лісів; сірі лісові і чорнозем в лісостепах і степах. В окремих місцях серед дерново-підзолистих грунтів в північно-східній частині рівнини зустрічалися родючі чорні лісові (Суздальське опілля) та заплавні грунти (район Ростова, заплави Москви, Оки, Шексны).

Основа господарства Давньої Русі - землеробство, а також тваринництво та сільські промисли. Перелогова (залежная) система. Знаряддя - рало (дерев'яний плуг, плуг із залізним лемешем) використовувалися в південних районах. У лісових районах Подніпров'я, у Волги і Оки поширене подсечное, вогневе землеробство, лісовий переліг. Культури - пшениця, ячмінь, просо, жито, овес, жито, гречка, льон п'яти сортів, коноплі, сочевиця, горох, боби, мак. Жито, пшениця і ячмінь скрізь, де знайдені залишки зерен. Основні знаряддя сокиру, залізна мотика, дерев'яна борона-суковатка (з ялини з підрубленими сучками), соха з залізним сошником (в основному двузубая). Хліб прибирали серпом. Коса для сіна. З городніх культур - ріпа, гарбуз, капуста, огірки, цибуля, часник, хміль, кріп, м'ята, аніс, перець, яблука, вишні, сливи. Також розвинені скотарство, полювання (луки, стріли, капкани, рогатки, мережі), рибальство (археологи - невід, бредень, гачки), бортництво.

У IX-X ст. від патріархальних великих сімей з колективними формами земельної власності та юридичної відповідальності перейшли до малим сім'ям у складі сусідських громад. Стародавня Русь включала, щонайменше, 22 різномовних етносу. Кількість населення Русі визначають від 4,5 до 7,9 млн. чоловік.

Складається дві форми феодального землеволодіння: вотчина і помістя. Вотчина - повне спадкове володіння землею, садибою і селянами з правом продажу землі, розділу її між спадкоємцями, дарування та ін Вотчиною управляє боярин-огнищанин. При ньому складаються під'їзної княж (складальник надходжень) і тіуни. Старий конюх завідує княжої стайнею і худобою. 80 гривень - 4 кг срібла. Далі 12 гривень - сільський і ратайный старости. 5 гривень - рядовичі, смерди, холопи. Вся Русь - сукупність вотчин княжих, боярських, монастирських. Всі вотчини жили самостійно і економічно незалежно один від одного. Князівська влада в XI-XII ст. в малій мірі могла об'єднати окремі світи. Вотчинне землеволодіння першим склалося в Середньому Подніпров'ї, потім в Новгородській землі і т. д. На Смоленщині і в Північно-Східній Русі боярські вотчини з'явилися на рубежі XI-XII століть.

Маєток - частина населених земель, надана великим феодалом (або державою) у тимчасове володіння дружинника або управителю в якості забезпечення і умови його військової або адміністративної служби. Крім того, існувало общинне та індивідуальне землеволодіння особисто вільного сільського населення. Поступово воно перетворювалося з землеволодіння в землекористування, феодали ставали власниками землі. Селянство було різноманітне за ступенем свободи і залежності. Слідом за встановленням власності на землю рента стягувалася. З VII ст. одиницею обкладання був "дим", а з X ст. "рало", тобто пахотное знаряддя окремої сім'ї. З початку IX ст. з'явилося "полюддя" - об'їзд підлеглого населення для збору данини. Оброк (повоз) стягували натурою, а також панщина. У селян існувала кругова порука. Якщо вбивця не знайдений, виру вносила вся верв-громада.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стратегія розвитку міста
Археологія Античних міст причорномор'я і землеробських районів середньої Азії і Казахстану в 1-му тисячолітті до н. е .. - 1-му тисячолітті н. е.
Органи дворянського станового самоврядування в правління Катерини II. Жалувана грамота містам: розвиток міського станового самоврядування
Світове господарство на початку ХХІ століття, його основні суб'єкти та закономірності розвитку
Особливості розвитку сучасного світового господарства
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
СТАДИАЛЬНЫЕ КОНЦЕПЦІЇ КАПІТАЛІСТИЧНОГО ГОСПОДАРСТВА
Розвиток сільського господарства
Етапи розвитку світового господарства у XX-XXI ст.
Розвиток сільського господарства пореформеної Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси