Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фірми-патієнти, віоленти і комутанти

Фірми, які продовжують розширення ринку, що використовує інновацію, називаються патиентами. Іноді самі фірми-експлеренти виростають до масштабів патиентов, але найчастіше останніми стають великі виробничі компанії. Фірми-патієнти працюють на стабільному ділянці життєвого циклу ринку. Найбільші компанії з фірм-патиентов, здійснюють вже великосерійне та масове виробництво з випуску інноваційної продукції, називаються виолентами. Фірми-віоленти часто утворять транснаціональний бізнес, передаючи права на використання інновації партнерам і дочірнім фірмам в зарубіжних країнах. Таким чином організується так званий франчайзинг - передача прав (з простої ліцензії) на товарний знак фірми. Наприклад, якщо повна вартість товарного знака (активів) фірми "Філіп Моріс") оцінюється в розмірі близько 30 млрд доларів, то ціна простої ліцензії на товарний знак по франчайзингу для тютюнової фабрики в Росії може скласти вже одиниці мільйонів доларів.

Фірми-патієнти і віоленти працюють на стадіях життєвого циклу, коли інноваційний ризик практично близький до нуля (залишається тільки ринковий ризик), однак і прибутку в порівнянні з прибутками фірм-піонерів при цьому помітно знижуються. Тому великі фірми, маючи кілька напрямків у випуску видів продукції, як правило, містять штат (до 100 чоловік) для НДДКР, які забезпечують безперервне поліпшення інноваційної продукції (графічно це відображено на рисунку 7), а також іноді самі створюють нововведення. При досить диверсифікованому портфелі інноваційних проектів велика компанія має можливість компенсації ризику, але при цьому отримує стійкі високі доходи.

В якості прикладів великих фірм можна назвати консорціуми - об'єднання компаній у рамках міжфірмової кооперації, що мають спільне фінансування, спільні НДДКР, як правило, на період здійснення якого-небудь проекту.

До великим компаніям належать також холдинги - фінансові компанії, які володіють контрольними пакетами акцій організацій. Організаційна структура холдингу відображає інтеграцію "материнської" (що володіє контрольним пакетом акцій) і "дочірніх компаній. За такої структурі побудовані більшість нафтових і металургійних компаній.

На етапі падіння попиту на інноваційну продукцію, тобто на етапі спаду життєвого циклу ринку, працюють фірми - комутанти Це як би "гієни" ринку, що працюють в залишилися незайнятими "ніші" ринку, отыскивающие нових споживачів застарілої продукції, тим самим подовжуючи тривалість життя ринку. Класичний приклад роботи зарубіжних фірм-коммутантов є ситуація в нашій країні на початку 90-х рр.., коли перед ними несподівано відкрився величезний ринок, не бувалий давно освоєних в інших країнах побутових товарів.

Модель життєвого циклу інноваційного ринку з позиціями на ній названих вище фірм, показаний на рисунку 8.

Організаційні форми підприємств за період життєвого циклу інноваційного ринку

Малюнок 8 - Організаційні форми підприємств за період життєвого циклу інноваційного ринку

Звідси видно, що інноваційний менеджмент, здійснюваний на кожному етапі життєвого циклу ринку інновації, що включає не тільки універсальні функції менеджменту по реалізації інноваційного проекту, але й функції по створенню і просуванню об'єктів інтелектуальної власності (винаходів, товарних знаків тощо), а також чисто комерційну, підприємницьку діяльність по створенню нового підприємства, нового сектора ринку, стратегічну діяльність по зміцненню конкурентоспроможності і зниження ризику ринку і вирішення багатьох інших завдань ефективного бізнесу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
Витрати і прибуток фірми
Хто ж керує великою фірмою?
Фірма в системі ринкових відносин
Загальні методологічні основи побудови та принципи проектування консультаційної фірми
Проблема "частоти" і еволюційні стратегії фірм
Економічна поведінка фірми в умовах досконалої конкуренції. Визначення ціни і обсягу виробництва. Максимізація прибутку і мінімізація збитку
Позиціонування товару фірми на ринку
Логістичний менеджмент у загальній структурі менеджменту фірми
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси